Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wywłaszczenie nieruchomości

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 18.10.2018, Data aktualizacji: 24.01.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Wywłaszczenie nieruchomości
Do Sejmu trafił wniesiony przez Senat projekt noweli, który zakłada zmianę ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Celem nowych regulacji jest umożliwienie byłemu współwłaścicielowi wywłaszczonej nieruchomości lub jego spadkobiercy żądania zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub jej części. Warunkiem jest to, że ma się stać ona zbędna na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, niezależne od tego kto złożył taki wniosek.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

Projekt zmian został opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Wiceminister Tomasz Żuchowski wskazuje, że celem ograniczenia w czasie możliwości domagania się zwrotu nieruchomości jest przede wszystkim wzmocnienie stabilności procesów inwestycyjno-budowlanych. Po drugie niekonstytucyjność obecnych regulacji znacznie ograniczała uprawnienia byłych właścicieli.

Czym jest wywłaszczenie nieruchomości?

Wywłaszczenie nieruchomości to pozbawienie albo ograniczenie prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości. Dokonuje się go wtedy, gdy cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób. Jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie praw do nieruchomości, które nie mogą być nabyte w drodze umowy na innych gruntach.

Podstawą wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Obecnie proponowane zmiany dostosowują system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia z 14 lipca 2015 r. Według niego «Jeżeli (…) cel publiczny, na który wywłaszczono nieruchomość, nie jest realizowany, albo wywłaszczona nieruchomość nie jest konieczna na ten cel publiczny, wówczas nie istnieje nie tylko konstytucyjna legitymacja ingerencji we własność prywatną, ale również prawna podstawa (…) nabycia własności przez podmiot publiczny. W tej sytuacji gwarancje prawa własności wynikające z art. 21 ust. 1 Konstytucji odzyskują swoją moc ochronną”.

Trybunał zaznacza również, że „restytucja współwłasności odjętej w sposób sprzeczny z prawem powinna - co do zasady - polegać na równoczesnym zwrocie w jednym postępowaniu wszystkich udziałów w wywłaszczonej nieruchomości byłym współwłaścicielom (ich spadkobiercom). Jeżeli jednak w danym stanie faktycznym jest to niemożliwe albo nadmiernie utrudnione, ustawa powinna przewidywać zwrot wywłaszczonych udziałów tym uprawnionym, którzy tego zażądają”.

Co to oznacza w praktyce?

Zgłoszony przez Senat projekt nowelizacji ma na celu umożliwienie zwrotu udziału w nieruchomości, która stała się zbędna. Będzie to polegało na tym, że od dnia, w którym decyzja wywłaszczenia stała się ostateczna i upłynęło 20 lat, nie będzie można jej podważać.

Jest to o tyle istotne, że nie będzie miało znaczenia, że na tym gruncie nigdy nie zrealizowano planowanej inwestycji albo wybudowano zupełnie coś innego. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, taką nieruchomość uznaje się za zbędną na cel wywłaszczenia, a co jest najważniejszą konsekwencją będzie dozwolone domaganie się jej oddania.

Warunkiem w nowych regulacjach jest natomiast przeznaczenie jej na cel publiczny. Jeśli osoby, które są także uprawnione do nieruchomości nie przystąpią do postępowania zwrotnego, czyli nie będą domagały się oddania, wtedy to prawo wygasa.

Jednak przed tym gmina lub starosta ma obowiązek w formie obwieszczenia przekazać informację o wszczęciu postępowania wszystkim uprawnionym. Musi nastąpić poprzez publiczne ogłoszenie w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie. Informacja powinna się pojawić stronie internetowej przez okres 3 miesięcy, a także w prasie o zasięgu ogólnopolskim.

Druga propozycja zakłada, że zwrot wywłaszczonej nieruchomości będzie przysługiwał również dawnym właścicielom, czyli spadkobiercom, którzy stracili swoje prawo w drodze rokowań.

Ustawa ma wejść w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Przyszłego nabywcę mieszkania czeka jego protokolarny odbiór od dewelopera. To właśnie wtedy podpisuje się protokół odbioru mieszkania. W dokumencie takim wpisujemy m.in. usterki występujące w lokalu podczas jego odbioru. Jakie są konsekwencję wpisania lub niewpisania do protokołu zdawczo-odbiorczego wad mieszkania w przejmowanym od dewelopera lokalu? Sprawdź.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Prawa i obowiązki wynajmującego lokal użytkowy: remont a ulepszenie środka trwałego podczas najmu

      Prawa i obowiązki wynajmującego lokal użytkowy: remont a ulepszenie środka trwałego podczas najmu

      Wynajem lokalu użytkowego niesie ze sobą wiele wątpliwości, szczególnie gdy pojawiają się kwestie związane z remontem. Kto powinien zapłacić za naprawę uszkodzonego okna? Czy modernizacja lokalu to obowiązek najemcy, czy wynajmującego? Jak prawidłowo rozliczać nakłady poniesione na ulepszenia środka trwałego?

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Umowa deweloperska: koszt i cesja umowy deweloperskiej

      Umowa deweloperska: koszt i cesja umowy deweloperskiej

      Kupno mieszkania na rynku pierwotnym jest nierozerwalnie związane z możliwością podpisania umowy deweloperskiej. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów podpisywanych w życiu. Radzimy więc, jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023