Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

O preferencjach nabywców słów kilka

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.03.2011, Data aktualizacji: 18.03.2011

O preferencjach nabywców słów kilka
Preferencje, choć czysto subiektywne, są czynnikiem aktywnie kształtującym sytuację na rynku nieruchomości. Wpływają na dynamikę sprzedaży, specyfikę ofert oraz wyznaczają nowe standardy i trendy. Będąc wyzwaniem dla deweloperów, preferencje stanowią jednocześnie jeden z biegunów wyboru nieruchomości jako proste i trudne pytanie wobec nabywcy: czego oczekuję?


Jak duże i za ile, czyli metraż i cena


Szacuje się, że zdecydowana większość nabywców jest zainteresowana zakupem nieruchomości mieszkaniowej maksymalnie do 500 000 złotych. Jednocześnie wciąż nie maleje zainteresowanie starym budownictwem, które nadal silnie konkuruje z rynkiem pierwotnym. Większość nabywców w sytuacji wyboru preferuje rynek wtórny, o ile wariant ten wiąże się z większym metrażem lub bliższą lokalizacją. Dysproporcje cenowe między rynkiem pierwotnym i wtórnym mają swoje przełożenie m.in. na kryterium wieku, a te z kolei na wielkość wybieranej nieruchomości. Młodzi nabywcy, nierzadko single, skupiają się na aktualnej sytuacji, znacznie częściej decydują sie na małe, jedno- lub co najwyżej dwupokojowe mieszkania. Wynika to z doraźnego podejścia do potrzeb, które w porównaniu z pełnoformatową rodziną są w dużej mierze ograniczone i nie wiążą się z koniecznością dalekobieżnego planowania.

 

 

Mieszkać u siebie, czyli gdzie?


W przypadku lokalizacji wiek również odgrywa widoczny wpływ. Młodzi, w szczególności single, prócz tego, że decydują się na dużo mniejsze lokum, to wykazują tendencję do preferowania nieruchomości położonych możliwie jak najbliżej centrum. Młody nabywca, chcący w pełni uczestniczyć w życiu miasta, stawiający na bliskość do miejsca pracy, uczelni, czy nienormowany dostęp do rozyrwki i kultury jest w stanie zdecydować się na mieszkanie w nieco niższym standardzie, o ile będzie ono zlokalizowane w śródmieściu, a najlepiej w ścisłym centrum.

 

Inaczej sprawa wygląda wśród starszej grupy nabywców. Ci, kierując się najczęściej dobrem rodziny, bądź chęcią jej powiększenia, są w stanie nie tylko zrezygnować z lokalizacji w centrum na rzecz standardu i metrażu za tę samą lub niższą cenę, lecz wręcz wykazują tendencję do świadomego poszukiwania docelowego lokum na obrzeżach aglomeracji lub w strefie podmiejskiej. Sytuacja ta wydaje się mieć związek nie tylko z dużo bardziej stabilną sytuacją matrymonialną i materialną, ale również ze statecznością zawodową. Skłonność do świadomej decyzji o zamieszkaniu w odległych lokalizacjach jest coraz bardziej wyraźna już u młodych, świeżo zalegalizowanych małżeństw. Bliskość ultra-kompleksowych centrów handlowych typu retail park, czy retail village – położonych najczęściej w strefach oddalonych od centrum lub na obrzeżach miast - wydaje się być dodatkowym atutem dla wszystkich, którzy decydują się na nowe budownictwo w dalszych dzielnicach i pod miastem.

 

Warto podkreślić, że wciąż zwiększa się grupa użytkowników, podejmujących decyzję o kupnie lub budowie domu, dla których bliskie sąsiedztwo podmiejskich "handlowo-rozrywkowych goliatów" to ważny argument.

 

 

Starocie, klimat i cała reszta, czyli o prestiżu


Okazuje się, że wszechobecna moda i potoczne określenia jak "lajfstajl", czy "dizajn", które symbolicznie oddają tendencję do bycia nowoczesnym i pogodzonym ze współczesnością, zagościły na dobre także na rynku nieruchomości. Mocno zauważalne dążenie do spełniania lajfstajlowych i dizajnerskich potrzeb – dodajmy, że nie zawsze praktycznych – dotyczy przede wszystkim młodszej grupy nabywców oraz nieruchomości zlokalizowanych w centrum miasta. Za nowocześnie, modnie i niekonwencjonalnie urządzone mieszkanie w centrum miasta lub na "starówce" co bardziej zamożni nabywcy są w stanie słono dopłacić. Koszy wynajmu niektórych z tego typu mieszkań potrafi sięgnąć 6-7 tys. zł. Kwestia kupna wygląda nierzadko niewiele lepiej.

 

Moda na "oldschool" i "retro" oraz inne postmodernistyczne trendy na rynku nieruchomości przyczyniły się także do wzmożonej rewitalizacji starego, zabytkowego budownictwa. Kamienice, które jeszcze nie tak dawno temu kojarzyły się przede wszystkim z niższym standardem, wersją budżetową lokum, czy zaniedbanym reliktem budownictwa z począrtku wieku, od dłuższego czasu są na topie i to nie tylko wśród prywatnych nabywców. W tej chwili w pełni odrestaurowana pod okiem konserwatora zabytków kamienica z równym powodzeniem zainteresuje indywidualnego nabywcę, dla tórego prestiż i luksus stanowią bezwzględną wartość, jak również trafi w preferencje krajowych i zagranicznych koncernów, poszukujących nowoczesnej powierzchni biurowej.

 

 

Obecna, bardzo dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości jasno pokazuje, że potencjalny nabywca to konsument coraz mocniej świadomy swoich potrzeb, gotowy wydawać pieniądze na ich zaspokojenie, ostrożnie, lecz chętnie inwestujący. Zmieniające się stopniowo preferencje nabywcy to czynnik współwarunkujący i weryfikujący rynek nieruchomości – czynnik, z którym deweloperzy coraz bardziej się liczą.

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023