Najciekawsze inwestycje w Łodzi

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 20.07.2018, Data aktualizacji: 18.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Najciekawsze inwestycje w Łodzi
Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które wyróżnia się awangardową tradycją.

Jej największe zalety to centralne położenie, centrum zabytkowe z niezwykłymi obiektami architektury przemysłowej i rezydencjalnej oraz stosunkowo tanie mieszkania. Dodatkowo powstaje tutaj wiele nowoczesnych i ciekawych inwestycji. Deweloperzy coraz chętniej lokują swoje środki właśnie w stolicy województwa łódzkiego, dzięki stałemu rozwojowi miasta.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na jakie inwestycje w Łodzi warto zwrócić uwagę 
 • ile pozwoleń na budowę wydano w zeszłym roku w Łodzi 
 • jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych w tym mieście 
Kilińskiego - Łódź

Zmiana wizerunku

W ostatnich latach miasto znacznie poprawiło swój wizerunek, głównie za sprawą remontu znanej ulicy Piotrkowskiej, rewitalizacji obszarowej finansowanej także ze środków Unii Europejskiej, która zakłada liczne remonty kamienic i obiektów pofabrycznych oraz rozbudowę Nowego Centrum Łodzi.

Rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ubiegłym roku w Łodzi wydano rekordową liczbę pozwoleń na budowę, było ich aż 3751. Prognozuje się, że ten boom budowlany będzie trwał przez najbliższe trzy lata. Według raportu firmy Colliers International na temat aktywności firm deweloperskich na rynku mieszkaniowym najwięcej buduje się w Krakowie i Wrocławiu, ale na obrzeżach.

W Łodzi, która znajduje się jako kolejna w rankingu, mieszkania budowane są w centrum. Na rynku biurowym największym zainteresowaniem cieszą się Kraków i Trójmiasto, ale w czołówce znajduje się także stolica województwa łódzkiego.

Najwyżej oceniane inwestycje mieszkaniowe

Portal RynekPierwotny.pl przeprowadził ranking najlepszych inwestycji deweloperskich 2017 roku. Po sześciu miesiącach głosowania i oddaniu ponad 24 000 głosów przez użytkowników portalu wyłonionych zostało 27 finalistów, których inwestycje zostały uznane za najlepsze.

W Łodzi pierwsze miejsce zajęła Inwestycja Ilumino Etap II. O niepowtarzalności drugiej fazy projektu stanowi niewątpliwie jego architektura. Nowoczesny budynek połączony zostanie z zabytkową, secesyjną Resursą Rzemieślniczą z początku XX wieku. To unikalne zestawienie dodaje inwestycji wyjątkowości i prestiżu. Jest to 16-piętrowy budynek z 274 mieszkaniami o zróżnicowanych metrażach i praktycznych rozkładach.

Są wśród nich zarówno wygodne kawalerki o powierzchniach od 30 m2, jak i przestronne apartamenty mierzące do 132 m2. Wybrane lokale, poza balkonem, loggią lub tarasem, posiadają także prywatne ogródki z widokiem na piękną panoramę miasta. Ponadto, do dyspozycji wszystkich mieszkańców, stworzona zostanie wspólna strefa relaksu w formie tarasu połączonego z placem zabaw. Inwestycja Ilumino Etap II jest w trakcie budowy z planowanym na 3 kw. 2019 roku terminem oddania do użytkowania.

Drugie miejsce przypadło Osiedlu na Zdrowiu. Inwestycja będzie realizowana w ramach kilku niezależnych przedsięwzięć deweloperskich, w trakcie których powstaną łącznie 463 mieszkania o powierzchni użytkowej w przedziale od 31 m2 do 75 m2. W jej ramach zostaną wybudowane 94 lokale mieszkalne w 10 trzykondygnacyjnych budynkach (po dziewięć mieszkań w każdym budynku) oraz 2 budynki jednorodzinne (z dwoma dwukondygnacyjnymi lokalami mieszkalnymi w każdym budynku), jak również jeden budynek o przeznaczeniu handlowo-usługowym pod sklep wielobranżowy.

Na przyszłych mieszkańców czekają również naziemne miejsca postojowe zlokalizowane na terenie osiedla. To wymarzone miejsce dla osób ceniących komfort, wynikający z harmonijnego połączenia lokalizacji mieszkania w malowniczej okolicy i bliskości centrum miasta. Zakończenie I fazy budowy ma nastąpić w IV kw. 2018 roku.

Inwestycje komercyjne

W Nowym Centrum Łodzi trwa budowa Bramy Miasta. To biurowiec wyglądający jak budynek rozcięty skalpelem, którego dwie części rozsunięto na boki. Obiekt nie przypomina klasycznej bramy, ponieważ tworzą go dwa wieżowce, wokół których znajdzie się przestrzeń dostępna dla wszystkich. Wewnątrz umieszczono szkło tworzące efekt lustra.

Rdzawy korten, czyli stal szlachetna, ma stworzyć elewację nawiązującą do ceglanych zabytków. Kolor rdzy nie jest jednorodny, zmienia się pod wpływem deszczu i oświetlenia zależnego od pór roku i pory dnia. W ten sposób biurowiec stanowi interpretację przemysłowego miasta i ma na celu połączyć historyczną zabudowę z Nowym Centrum Łodzi.*

Na najdroższej działce sprzedanej firmie Ghelamco za 85,2 mln zł zacznie się w tym roku budowa pierwszych budynków. Będą to klimatyczne pasaże dla pieszych z kafejkami i restauracjami, hotel, biura oraz mieszkania. To pierwszy  etap zabudowy części Nowego Centrum Łodzi położonej pomiędzy nowym dworcem Łódź Fabryczna a Centrum Nauki i Techniki EC1.

Kolejną ciekawą inwestycją jest hotel Puro, który powstaje w centrum miasta. Tuż obok działa od lat nie tylko słynna Manufaktura, ale także designerski i luksusowy hotel andel’s. W odróżnieniu od niego Puro będzie się mieścił w nowym budynku. Hotel ma mieć standard czterech gwiazdek oraz sześć kondygnacji. Poza miejscami noclegowymi znajdą się tu także cztery sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia z letnim tarasem oraz bar z tarasem widokowym na ostatnim piętrze.

Położenie w okolicy poprzemysłowych obiektów miało wpływ na bryłę budynku, która jest inspirowana architekturą czasów rewolucji przemysłowej. Ma ona kubiczny kształt, duże przeszklenia, charakterystyczne podziały elewacji, które od razu nasuwają skojarzenia ze stosowanymi w budynkach fabrycznych luksferami.**

*http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/lodz/a/brama-miasta-w-nowym-centrum-lodzi-zobacz-projekt-wizualizacje,11972049/
**http://sztuka-architektury.pl/article/10288/hotel-puro-w-lodzi-w-industrialnym-stylu
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: