Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Na co najczęściej nabywcy mieszkań zwracają uwagę?

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 02.08.2017, Data aktualizacji: 12.03.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Na co najczęściej nabywcy mieszkań zwracają uwagę?
Każdy podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania udaje się na wizję lokalną aby obejrzeć swoje przyszłe lokum i zdecydować czy spełnia ono wszystkie upragnione kryteria. Jednak na co tak właściwie najczęściej zwracamy uwagę? W artykule postaramy się omówić najważniejsze oraz najczęstsze rzeczy o jakie pytamy i na jakie szczególnie zwracamy swoją uwagę przy nabywaniu mieszkania.

Na co najczęściej nabywcy mieszkań zwracają uwagę?

Lokalizacja

Lokalizacja - niby podstawowa rzecz jaka sprawdzana jest już podczas poszukiwań, jednak wielu nabywców w trakcie wizji lokalnej szczegółowo dopytuje o okolicę. – „Co znajduje się najbliżej?”, „Jaka jest odległość od przystanków komunikacji miejskiej?”. Kupujący oczywiście sprawdzają to sami, jednak mimo tego, w biurze sprzedaży wolą uzyskać konkretną, rzeczową odpowiedź.

Stosunek miejsc postojowych do mieszkań

Osoby zmotoryzowane muszą wiedzieć czy w przyszłości, w okolicy budynku, będzie gdzie zaparkować auto, czy może pojawić się z tym problem. Posiadacze własnego samochodu muszą mieć pewność, że zaparkują w pobliżu klatki a nie kilka przecznic dalej, w miejscu niestrzeżonym z dala od terenu osiedla.

Media

Kolejna bardzo ważna kwestia to tytułowe - media. Podstawowe pytanie jakie pada z ust nabywców - „Czy w budynku znajduje się instalacja gazowa?”. Zgodnie z preferencjami przyszłych kupujących, coraz częściej jej nie ma gdyż bardzo dużo osób uważa, iż wpływa ona niekorzystnie na całą infrastrukturę inwestycji.

Możliwość wjazdu z LPG do garażu podziemnego

Niektórzy kupujący podchodzą do całej sprawy w sposób lekceważący, z podejściem – „A kto to sprawdza", jednak spora część osób zdaje sobie sprawę, iż zakaz wjazdu pojazdu z LPG obowiązuje. Konsekwencje parkowania samochodu z zamontowanym gazem do garażu podziemnego, w przypadku pożaru mogą być ogromne a właściciele mogliby mieć wiele problemów z tego tytułu.

Ogrodzenie oraz monitoring

Monitoring jest już niejako standardem w nowo budowanych inwestycjach. Jeżeli chodzi zaś o ogrodzenie, spora część osób traktuje to jako plus ale dla niektórych, zamknięte osiedle okazuje się jednak sporą wadą. Z tego powodu w ofercie deweloperów coraz częściej dostępne są różnorodne rozwiązania dopasowane do oczekiwań klienta.

Hałas

Kiedy przebywamy w mieszkaniu otwieramy okna. Co się z tym wiąże? Docierają do nas dźwięki zewnętrznego otoczenia. Z czasem może okazać się, iż hałas robi się problematyczny. Warto więc sprawdzić czy w niedalekiej odległości znajdą się zakłady, tory kolejowe lub czy nie planowane są np. większe inwestycje drogowe.

Układ mieszkań

Nie chodzi nam tutaj tylko o sam układ funkcjonalny mieszkania ale o to, gdzie usytuowane są balkony a dokładniej czy np. sąsiad może przedostać się ze swojego balkonu na nasz,  bądź bezproblemowo zerkać centralnie w nasze okna. Pamiętajmy, że w tej kwestii chodzi o nasze bezpieczeństwo oraz możliwość spokojnego snu przy otwartych oknach.

Odległość między blokami

Jak wiadomo, buduje się coraz gęściej. Pomimo przepisów, które w jakiś sposób regulują tę kwestię, czasami budynki zlokalizowane są zbyt blisko siebie. Jeśli ktoś nie chce centralnie patrzeć w czyjeś okna, warto zwrócić uwagę czy spojrzenia innych nie będą zbytnio uprzykrzać nam codziennego życia. Przed zakupem wypytajmy zatem o zamiary dewelopera i prześledźmy przestrzenny plan zagospodarowania pobliskiej okolicy, aby później nie spotkać się z przykrą niespodzianką nieproszonych par oczu.   

Sąsiadująca zabudowa

Zdecydowanym plusem przy kupnie inwestycji jest niezabudowana sąsiednia działka. Niestety mieszkania są wtedy znacznie droższe z powodu rzadko spotykanego widoku na zieleń. Wiele osób decyduje się więc zapłacić więcej, mimo tego, że okolica może się zmienić, a natura za oknem może być tylko chwilowym luksusem.  Gro osób z założenia woli zatem mieszkania gdzie sąsiednie działki są już zabudowane, gdyż mają pewny widok i wiedzą jak wygląda sytuacja. Pusta działka nasuwa pytanie – „Mieszkaniówka czy biurowiec?”.

Ilość mieszkań na piętrze

Przy zakupie mieszkania sporo nabywców zwraca uwagę na to ile mieszkań obsługuje jedna winda. Kupujący wolą inwestycje, gdzie podnośnik obsługuje jak najmniej lokali. Informacja dotycząca tego środka transportu, daje wyraźny sygnał dotyczący okresu oczekiwania na windy i przybliży czas poruszania się z wyższych kondygnacji budynku aż na sam dół inwestycji.

Każdej z tej informacji nie trzeba traktować jako wyznacznik. Chcieliśmy tylko uświadomić Wam jak wiele rzeczy oraz potrzeb muszą spełniać poszczególne inwestycje. Każdy z nas posiada inne wyznaczniki kierujące wyborem mieszkania. Może któreś z powyższych rad okażą się dla Was cenne, a wcześniej nie zwróciliście na nie uwagi?

 

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023