Miasta dla miłośników muzyki
Data publikacji: 01.10.2021, Data aktualizacji: 05.06.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów
Gdzie zamieszkać, jeżeli kochamy muzykę? Z pewnością w miejscu, które pozwoli nam słuchać jej na żywo. Miłośnicy pięknych dźwięków i natury przeprowadzają się na wieś, aby delektować się śpiewem ptaków. Natomiast ci, którzy uwielbiają wirtuozerie orkiestry i dźwięk smyczków nie przypadkowo osiedlają się w pobliżu opery, filharmonii czy teatru. Gdzie zatem kupić mieszkanie, aby muzyka grała nam nie tylko w sercu? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- w jakiej warszawskiej dzielnicy znajdziemy najwięcej muzycznych instytucji kultury
- jakie miasto jest oficjalną stolicą polskiej piosenki
- gdzie mieści się największy teatr muzyczny w Polsce
Szczecin
Stolica województwa zachodniopomorskiego to idealne miejsce do życia dla melomanów. Najwięcej muzyki znajdziemy w Śródmieściu. Mieści się tam m.in. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza – przepiękny budynek z doskonałą akustyką. Na tle miasta wyróżnia się on charakterystycznym szpiczastym zakończeniem poszczególnych segmentów budynku, które przypominają górę lodową czy jak kto woli żagle. Chcąc mieszkać nieopodal tego wyjątkowego miejsca, warto zainteresować się inwestycją Arkona Residence. Przyszłych lokatorów tego projektu od Filharmonii będzie dzieliło zaledwie 10 minut spacerem.
Mieszkający w Szczecinie melomani nie przechodzą również obojętnie wobec Opery na zamku – jedynego w Polsce teatru muzycznego mieszczącego się w zabytkowym budynku. Tuż obok znajduje się Jazzment Klub – klimatyczna przestrzeń z muzyką z jazzową na żywo. Zaledwie 500 metrów dalej powstaje Inwestycja Wielka Odrzańska.
Warszawa
Jeżeli planujemy kupno mieszkania i chcemy mieć łatwy, i szybki dostęp do instytucji kultury, to z pewnością stolica będzie bardzo dobrym wyborem. Największe muzyczne skupisko znajdziemy w Śródmieściu. To tutaj w większości zlokalizowane są warszawskie teatry np. Studio Buffo, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Kamienica czy Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. W Śródmieściu znajduje się także Teatr Wielki – Opera Narodowa. Z kolei chcąc posłuchać ulicznych grajków, warto wybrać się na Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście lub w okolice kolumny Zygmunta.
Melomani chętnie zamieszkują także Pragę (zobacz mieszkania na Pradze-Północ). Niegdyś w dzielnicy tej niemal na każdym kroku można było spotkać uliczne zespoły, które dziś są niestety już mniej popularne. Nie odeszły jednak całkowicie w zapomnienie, czego dowodem jest znajdujący się na Pradze-Północ pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. W dzielnicy tej mieści się także Praga Centrum – postindustrialna hala, na której odbywają się liczne koncerty. Duże muzyczne wydarzenia organizowane są także na stadionie PGE Narodowy.
Kraków
Kraków to bardzo muzyczne miasto, powstało o nim tyle piosenek, że nie sposób je wszystkie zliczyć. Grzegorz Turnau śpiewał o ulicy Brackiej, Marek Grechuta i Zespół Myslovitz nucili o ul. Gołębiej – obie znajdują się na Starym Mieście. To właśnie tutaj rozbrzmiewa uliczna muzyka. W tej części miasta znajduje się także Filharmonia Krakowska. W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont. Teraz melomani mogą cieszyć się jeszcze lepszą jakością dźwięku. Mówiąc o muzycznej stronie Grodu Kraka, nie sposób nie wspomnieć o Piwnicy Pod Baranami, miejscu gdzie od 1956 roku powstają kabarety i liczne piosenki. Piwnica znaduje się na Rynku Głównym.
Będąc muzycznym zapaleńcem, warto zainteresować się mieszkaniami położonymi w pobliżu Opery Krakowskiej, która znajduje się w dzielnicy Grzegórzki. Budynek wygląda nietypowo – to nowoczesna, niemal w całości czerwona bryła. W ciągu sezonu artystycznego wystawia się tu ok. 200 spektakli, oglądanych przez niemal 70 tys. widzów. Chcąc mieszkać w niedalekiej odległości od tego miejsca, warto wziąć pod uwagę inwestycję Przy Mogilskiej – etap II. Oba budynki będzie dzieliła ponad kilometrowa odległość.
Opole
Opole jest oficjalną Stolicą Polskiej Piosenki. W 2021 roku po trzech latach starań Urząd Patentowy przyznał ochronę tego sloganu. W mieście od lat organizowany jest popularny festiwal muzyczny, który przyciąga widownię i wokalistów z całego kraju. Nieprzypadkowo w Opolu znalazło się Muzeum Polskiej Piosenki. Mieści się ono na terenie Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu przy ulicy Piastowskiej 14a. To tu odbywają się największe muzyczne wydarzenia.
Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat dwudziestych ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami.
W centrum miasta znajduje się także Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Zlokalizowana jest między ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie rynku. W Opolu melomani poczują się naprawdę wyjątkowo.
Trójmiasto
Trójmiasto to idealne miejsce do życia dla miłośników muzyki. Co roku odbywa się tu kilkanaście festiwali muzycznych. W Gdańsku melomani chętnie zaglądają do Opery Bałtyckiej, która znajduje się w dzielnicy Aniołki, przy Alei Zwycięstwa. Co ciekawe w 2010 roku Opera Bałtycka została uznana przez telewizję BBC za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych Europy. To samo wyróżnienie otrzymała m.in. londyńska Royal Opera House Covent Garden. Melomani uwielbiają także Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina. Budynek znajduje się na wyspie Ołowianka w zabytkowych murach dawnej elektrowni.
Z kolei mieszkańcy Gdyni chętnie odwiedzają Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, czyli największy teatr muzyczny w Polsce. Zlokalizowany jest przy Placu Grunwaldzkim. Chcąc zamieszkać nieopodal tego wyjątkowego miejsca, warto zainteresować się inwestycją Plac Unii. Oba budynki dzieli niecały kilometr.
Wrocław
We Wrocławiu muzyka rozbrzmiewa niemal z każdego zakątka miasta. Szczególnie słychać ją na Starym Mieście. Uliczne kapele umilają czas przechodniom, a ci którzy chcą posłuchać profesjonalistów, mogą udać się do znajdującej się na Starym Mieście Opery Wrocławskiej. Tuż obok położone jest Narodowe Forum Muzyki – nowoczesny kompleks ze znakomitą akustyką. Co ciekawe, budynek kształtem przypomina instrument smyczkowy, a czarne ściany foyer i białe balkony nawiązują do klawiatury fortepianu. Aby mieć rzut beretem do tego miejsca warto zastanowić się nad kupnem mieszkania w Rezydencji Bankowej, położonej na Starym Mieście, przy ul. Wita Stwosza 33-35.
Równie istotnym miejscem na muzycznej mapie Wrocławia jest Teatr Muzyczny Capitol, także zlokalizowany w centrum miasta, przy ul. Piłsudskiego 67. W miejscu tym zobaczymy muzyczne spektakle zarówno dla dorosłych jak i dzieci, brodwayowskie musicale, a także adaptacje polskiej i światowej literatury.
Muzyka łagodzi obyczaje, poprawia nastrój i relaksuje. Dlatego też szukając swojego wymarzonego miejsca do życia, warto wziąć pod uwagę dostęp do muzycznych instytucji kultury. Mając je tuż pod ręką, z pewnością będziemy odwiedzać je zdecydowanie częściej, a to tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: