Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Lokal usługowy jako mikrokawalerka

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 18.04.2018, Data aktualizacji: 20.08.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 103 głosów

Lokal usługowy jako mikrokawalerka
Z pozoru tytuł niniejszego artykułu może wydawać się przewrotny, niemniej okazuje się że tego typu nieruchomości tworzą obecnie coraz większy rynek, a zapotrzebowanie napędza kolejne inwestycje. Skąd zatem taka konstrukcja i czemu akurat owe mikrokawalerki są lokalami usługowymi?

Kategoryzacja tychże nieruchomości wynika z faktu, że nie spełniają one przesłanek do uznania ich za samodzielny lokal mieszkalny. Innymi słowy nie wypełniają warunków przewidzianych w przepisach wykonawczych wydanych w zakresie budynków mieszkalnych i ich usytuowania. W szczególności chodzi o powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, powierzchnia mikrokawalerek zamyka się bowiem w kilkunastu metrach kwadratowych. Na tak małym obszarze rozplanowano wszakże niewielkie lecz funkcjonalne mieszkanie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym są mikrokawalerki
  • ile kosztują tego typu lokale
  • czy inwestycja w mikrokawalerki to dobra inwestycja kapitału 

Możnaby spytać zatem w czym tkwi problem, skoro w takiej kawalerce, choć znacznie mniejszej od standardowego mieszkania, wygospodarowano przestrzeń na wszystkie, niezbędne udogodnienia i funkcjonalności. Co więcej, bardzo mały metraż przekłada się na cenę takich lokali, która przeważnie oscyluje w granicach stu tysięcy złotych. Jeżeli zaś połączyć to z lokalizacją w dobrym punkcie miasta, to nie dziwi fakt, że tak skrojona oferta znajduje bardzo wielu chętnych.

Problemem okazują się ww. normy prawa budowlanego, które nie pozwalają uznać takiego lokalu za samodzielny lokal mieszkalny. To z kolei skutkuje tym, że lokal nie może zostać sprzedany z przeznaczeniem na stały pobyt ludzi. Nic nie stoi wszakże na przeszkodzie aby uczynić go przedmiotem obrotu, jako lokal usługowy.

Od razu pojawić się może dalsze pytanie. Skoro nie jest to lokal mieszkalny, to w jaki sposób oferować go właśnie w takim celu. Pomocne okazują się w tym zakresie przepisy o najmie.

Przedmiotem najmu nie musi być bowiem lokal mieszkalny, równie dobrze można wynająć jego część, np. pokój. Co z resztą jest często praktykowane, zwłaszcza w miejscowościach akademickich. Skoro zaś przedmiotem najmu może być nawet część innego lokalu, to tym bardziej możliwe jest uczynienie nim lokalu usługowego zaadaptowanego do opisanej powyżej mikrokawalerki.

Jak pokazuje rynek, tego typu lokale stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla prywatnych stancji, bądź uniwersyteckich akademików. Stanowią również lokum dla pracowników tymczasowych, a także innych osób poszukujących okresowego pomieszczenia pozwalającego na zamieszkanie, oferującego wysoki standard, a jednocześnie atrakcyjnego cenowo.

Niszę tę odkryto najpierw w krajach Europy Zachodniej, a od kilku lat przybywa tego typu ofert również w Polsce. Co ciekawe, rynek wypracował kilka alternatywnych modeli inwestowania w takie obiekty przez prywatnych inwestorów, czyniąc stopę zwrotu znacznie wyższą aniżeli w przypadku klasycznego zakupu nieruchomości w celach inwestycyjnych.

mikrokawalerka

Pierwszym modelem jest oczywiście zakup takiego lokalu usługowego z przeznaczeniem na wynajem. W tym miejscu pojawia się pierwsze rozróżnienie. Mianowicie, możliwe jest samodzielne zajęcie się poszukiwaniem najemców przez właściciela, bądź korzystanie przez niego z usług firmy operatorskiej. Ta ostatnia najczęściej tworzona jest przez dewelopera budującego daną inwestycję, bądź przez profesjonalne biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Operator, w zamian za prowizję, zajmuje się najczęściej nie tylko zapewnieniem maksymalnego obłożenia danego obiektu najemcami, ale także organizuje usługi sprzątania, czy też wykonuje naprawy w lokalu utrzymując go na z góry określonym poziomie. Zwłaszcza ten ostatni model ma cechy typowo inwestycyjne, gdzie nabywca lokalu ogranicza się do jego zakupu.

Inną możliwością jest forma partycypacji w kosztach budowy budynku, w którym powstać mają mikrokawalerki połączona z umową dzierżawy wieloletniej poszczególnych lokali. Inwestor angażuje zatem mniejsze środki, zaś reszta należności rozłożona jest na okres trwania dzierżawy i doliczana do czynszu dzierżawnego. Inwestor-dzierżawca zaś użytkuje lokal poprzez oddawanie go w najem na ww. warunkach. Przy czym, w tym modelu, najczęściej korzysta on z usług operatora, rzadziej samodzielnie zajmuje się poszukiwaniem najemców oraz utrzymywaniem lokalu na określonym poziomie.

Jak stwierdzić można na podstawie przedstawionego powyżej, skrótowego opisu mechanizmu transakcyjnego odnoszącego się do mikrokawalerek, tego typu inwestycje mogą być opłacalne dla wszystkich stron. Deweloper zarabia na ich sprzedaży, inwestor uzyskuje dużą stopę zwrotu w stosunkowo krótkim czasie (jak na inwestycje w nieruchomości), zaś najemca korzysta z odrębnego lokalu o wysokim standardzie w zamian za czynsz najmu zbliżony do kosztu wynajęcia pokoju.

Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

      29 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

      28 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023