Kwiaty w domu: cięte czy doniczkowe?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 05.04.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Kwiaty w domu: cięte czy doniczkowe?
Wybieramy kwiaty do domu. Jakie kwiaty sprawdzą się w domu najlepiej – cięte czy doniczkowe? Przeczytaj!

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym kierujemy się podczas wyboru kwiatów do domu? Czy jest to chwilowy zachwyt nad piękną rośliną, którą znaleźliście na półce kwiaciarni czy sklepu? Czy może przemyślana decyzja związana ze sposobem pielęgnacji i czasu, jaki przyjdzie roślinom poświęcić? Podpowiemy Wam dziś, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kwiatów do domu, aby przetrwały jak najdłużej, bez względu na to, czy są to kwiaty doniczkowe, czy cięte.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety ciętych kwiatów
  • jakie kwiaty są łatwe w uprawie
  • jak rośliny wpływają na zdrowie

Dla kogo kwiaty doniczkowe, a dla kogo cięte?

Jeśli lubicie hodowanie kwiatów i wszystko to, co się z tym wiąże, a więc przesadzanie czy nawożenie, to rośliny doniczkowe są dla Was. Kwiaty doniczkowe są znacznie bardziej wymagające niż kwiaty cięte - trzeba im poświęcić dużo więcej czasu i uwagi - muszą być podlewane zgodnie z ich potrzebami oraz przesadzane np., gdy przestają rozwijać się w swoich doniczkach.

Kwiaty cięte mają tę zaletę, że wsadzone do wazonu nie wymagają zbytniej atencji. Co kilka dni należy wymienić im wodę oraz dodać nawóz, który przedłuży ich żywotność (często dodawany w kwiaciarniach do bukietów). Kolejnym plusem kwiatów ciętych w mieszkaniu jest możliwość częstych zmian kompozycji. Dzięki temu, iż ich żywot jest dość krótki, na pewno nam się nie znudzą. Miłośnicy roślin wszelkich, decydują się także na obie opcje i dekorują swoje domy zarówno kwiatami ciętymi, jak i doniczkowymi.

Jakie kwiaty cięte wybieramy najchętniej? Wiosenną aranżację idealnie uzupełnią tulipany, narcyzy, konwalie i lilaki. Te wiosenne kwiaty nie są wprawdzie szczególnie trwałe, ale ich niewątpliwą zaletą jest piękny zapach. Latem w naszych domach królują róże, szczególnie wielkokwiatowe, a także lilie, dalie i słoneczniki. Dzięki bogactwu kolorów, można z nich tworzyć niepowtarzalne kompozycje. Jesienny bukiet możemy natomiast stworzyć z wrzosów, astrów, nawłoci i aksamitek, które rosną w naszych ogrodach od wiosny do jesieni.

Wybieramy miejsce dla kwiatów

To, gdzie postawimy kwiaty, jest jedną z najważniejszych decyzji, która będzie miała wpływ na ich późniejszy wzrost i wygląd oraz to, jak długo pozostaną w dobrej kondycji. Każdy gatunek rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza w przypadku kwiatów doniczkowych, które odpowiednio pielęgnowane będą cieszyły Wasze oczy znacznie dłużej niż cięte. Bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na potrzeby danej rośliny. Nie wszystkie kwiaty lubią być eksponowane na słońce, przestawiane, czy dotykane. Jeśli zdecydowaliście się na hodowanie kwiatów doniczkowych, pamiętajcie, aby zawsze sprawdzić, jakie są ich wymagania, gdzie powinny się znajdować i jak się o nie troszczyć.

Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Jeśli jesteście zupełnymi laikami i nie macie doświadczenia w hodowaniu kwiatów doniczkowych, ale chcielibyście je posiadać w swoim mieszkaniu, powinniście zdecydować się na takie odmiany, które będą stosunkowo łatwe w pielęgnacji i nie będą wymagały zbyt wiele uwagi. Warto rozpocząć od kwiatów łatwych w uprawie. Kupując kwiaty, które nie wymagają ciągłej uwagi, będzie Wam także łatwiej przekonać się do tego, że jest to przyjemne hobby, które nie zmęczy Was po jednym sezonie.

Sansewieria

Do kwiatów bardzo łatwych w uprawie i pielęgnacji zaliczamy między innymi, bardzo często wybierane kaktusy, które wymagają minimum uwagi czy też Sansewieria, kwiat o tropikalnej nazwie, który jedyne czego nie toleruje, to chłodu. Roślina ta nie musi być zbyt często podlewana, ponieważ przyzwyczajona jest do suszy, jest je także obojętnie, czy zostaje wyeksponowana na słońce, czy też pozostawiona w cieniu. Jest to jeden z kwiatów, o którym można zapomnieć na dłużej i o ile temperatura nie spadnie poniżej 12 stopni, nic mu nie zaszkodzi.

Po więcej inspiracji odsyłamy do materiału o kwiatach PRL!

Yuka Gwatemalska

Do łatwych w pielęgnacji kwiatów doniczkowych należy też często wybierana Yuka Gwatemalska, która jest rośliną bardzo odporną na błędy nawet największego laika. Nie można o niej co prawda zapomnieć, ponieważ potrzebuje regularnego podlewania oraz słonecznego miejsca, niemniej zdecydowanie nie należy do kwiatów delikatnych w obsłudze.

Kliwia cynobrowa

Jeśli marzeniem Waszym są kwiaty kwitnące, warto rozważyć roślinę o dość egzotycznej nazwie, Kliwia cynobrowa, niemniej bardzo prostej w uprawie. Należy do kwiatów wyjątkowo niewymagających. Niestraszne jej są zmiany miejsca, temperatury, nie trzeba o niej bez przerwy pamiętać, a mimo to kwitnie od lutego aż do czerwca.

Kwiaty, a zdrowie

Czy wiecie, że wiele gatunków kwiatów może mieć wpływ na Wasze zdrowie? Wprowadzając nowe rośliny do Waszych domów, pamiętajcie, że nie wszystkie są obojętne dla waszego samopoczucia. O ile wiele z gatunków roślin przyczynia się do oczyszczania powietrza w mieszkaniu (biorą udział w filtracji amoniaku, toulenu czy trichloroetanu oraz całkiem nieźle rozprawiają się z emitowanym przez różne domowe urządzenia smogiem zwanym elektrycznym - o tym więcej w artykule rośliny oczyszczające powietrze).

Niestety, są kwiaty, których nie powinno się wprowadzać się do domu, ponieważ mogą wykazywać właściwości trujące i wpływać negatywnie na Wasze samopoczucie. Jakich gatunków należy się wystrzegać? Na liście znajdują się, między innymi, diffenbachia, bluszcz, filodendron i oleander. Do najpopularniejszych objawów, związanych z zatruciem tymi roślinami, należą problemy z oddychaniem, zaburzenia trawienia, skórne reakcje alergiczne czy uszkodzenie błon śluzowych.

Szczególnie toksyczny jest oleander - połknięcie jednego liścia może spowodować zgon u małego dziecka. Niebezpieczną rośliną jest również poinsecja nadobna, czyli dobrze nam znana gwiazda betlejemska. Sok wydzielany przez jej liście ma silne działanie drażniące. Dlatego też, wybierając kwiaty do domu, należy zapoznać się z gatunkiem, aby móc cieszyć się nie tylko pięknym, ale i bezpiecznym, zdrowym domem.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: