Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Rodnicka

Joanna Rodnicka

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Kwiaty w domu: cięte czy doniczkowe?

Wybieramy kwiaty do domu. Jakie kwiaty sprawdzą się w domu najlepiej – cięte czy doniczkowe? Przeczytaj!

Kwiaty w domu: cięte czy doniczkowe?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym kierujemy się podczas wyboru kwiatów do domu? Czy jest to chwilowy zachwyt nad piękną rośliną, którą znaleźliście na półce kwiaciarni czy sklepu? Czy może przemyślana decyzja związana ze sposobem pielęgnacji i czasu, jaki przyjdzie nam naszym roślinom poświęcić? Podpowiemy Wam dziś, na co zwrócić uwagę podczas wyboru kwiatów do domu, aby przetrwały jak najdłużej, bez względu na to, czy są to kwiaty doniczkowe, czy cięte.

Kwiaty cięte czy doniczkowe?

Na to pytanie odpowiedzieć powinniście sami. To od Waszych upodobań przede wszystkim zależy to, na jakie kwiaty się zdecydujecie. Ci z Was, którzy od zawsze lubili hodowanie kwiatów i to, co się z tym wiąże, a więc przesadzanie czy nawożenie, mogą bez problemu zdecydować się na rośliny doniczkowe. Są one znacznie bardziej wymagające niż kwiaty cięte, które z reguły pozostają z nami tylko przez krótki okres. Rośliny doniczkowe wymagają więcej uwagi i poświęcenia im czasu. Należy je podlewać, zgodnie z ich potrzebami, przesadzać i przede wszystkim o nich pamiętać. Kwiaty cięte mają tę zaletę, że wsadzone do wazonu nie są zbytnio wymagające, jeśli jest taka potrzeba, można co kilka dni wymienić im wodę oraz dodać nawóz, który przedłuży ich żywotność (często dodawany w kwiaciarniach do bukietów). Do plusów kwiatów ciętych w mieszkaniu, zaliczyć możemy możliwość częstych zmian kompozycji. Dzięki temu, iż ich żywot jest dość krótki, na pewno nam się nie znudzą. Miłośnicy roślin wszelkich, decydują się także na obie opcje i dekorują swoje domy zarówno kwiatami ciętymi, jak i doniczkowymi.

Wybieramy miejsce dla kwiatów

To, gdzie postawimy kwiaty, jest jedną z najważniejszych decyzji, która będzie miała wpływ na ich późniejszy wzrost i wygląd oraz to, jak długo pozostaną w dobrej kondycji. Każdy gatunek rządzi się swoimi prawami, zwłaszcza w przypadku kwiatów doniczkowych, które odpowiednio pielęgnowane będą cieszyły Wasze oczy znacznie dłużej niż cięte. Bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na potrzeby danej rośliny. Nie wszystkie kwiaty lubią być eksponowane na słońce, przestawiane, czy dotykane. Jeśli zdecydowaliście się na hodowanie kwiatów doniczkowych, pamiętajcie, aby zawsze sprawdzić, jakie są ich wymagania, gdzie powinny się znajdować i jak się o nie troszczyć.

Jakie kwiaty kupić?

Jeśli jesteście zupełnymi laikami i nie macie doświadczenia w hodowaniu kwiatów doniczkowych, ale chcielibyście je posiadać w swoim mieszkaniu, powinniście zdecydować się na takie odmiany, które będą stosunkowo łatwe w pielęgnacji i nie będą wymagały zbyt wiele uwagi. Każdy kiedyś zaczynał, nawet jeśli jest to stosunkowo łatwa czynność, jaką jest pielęgnacja kwiatów. Warto jednak rozpocząć od tych 'łatwych w obsłudze', aby systematycznie zdobywać wiedzę w tej dziedzinie. Kupując kwiaty, które nie wymagają ciągłej uwagi, będzie Wam także łatwiej przekonać się do tego, że jest to przyjemne hobby, które nie zmęczy Was po jednym sezonie. Do kwiatów bardzo łatwych w uprawie i pielęgnacji zaliczamy między innymi, bardzo często wybierane kaktusy, które wymagają minimum uwagi czy też Sansewieria, kwiat o tropikalnej nazwie, który jedyne czego nie toleruje, to chłodu. Roślina ta nie musi być zbyt często podlewana, ponieważ przyzwyczajona jest do suszy, jest je także obojętnie, czy zostaje wyeksponowana na słońce, czy też pozostawiona w cieniu. Jest to jeden z kwiatów, o którym można zapomnieć na dłużej i o ile temperatura nie spadnie poniżej 12 stopni, nic mu nie zaszkodzi. Do łatwych w pielęgnacji kwiatów doniczkowych należy też często wybierana Yuka Gwatemalska, która jest rośliną bardzo odporną na błędy nawet największego laika. Nie można o niej co prawda zapomnieć, ponieważ potrzebuje regularnego podlewania oraz słonecznego miejsca, niemniej zdecydowanie nie należy do kwiatów delikatnych w obsłudze. Jeśli marzeniem Waszym są kwiaty kwitnące, warto rozważyć roślinę o dość egzotycznej nazwie, Kliwia cynobrowa, niemniej bardzo prostej w uprawie. Należy do kwiatów wyjątkowo niewymagających. Nie straszne jej są zmiany miejsca, temperatury, nie trzeba o niej bez przerwy pamiętać, a mimo to kwitnie od lutego aż do czerwca.

Kwiaty, a zdrowie

Czy wiecie, że wiele gatunków kwiatów może mieć wpływ na Wasze zdrowie? Wprowadzając nowe rośliny do Waszych domów, pamiętajcie, że nie wszystkie są obojętne dla waszego samopoczucia. O ile wiele z gatunków roślin przyczynia się do oczyszczania powietrza w mieszkaniu (biorą udział w filtracji amoniaku, toulenu czy trichloroetanu oraz całkiem nieźle rozprawiają się z emitowanym przez różne domowe urządzenia smogiem zwanym elektrycznym). Niestety, są kwiaty, których wprowadzać się do domów nie powinno, ponieważ mogą wykazywać właściwości trujące i wpływać na Wasze samopoczucie. Do najpopularniejszych objawów należą problemy z oddychaniem, zaburzenia trawienia, skórne reakcje alergiczne czy uszkodzenie błon śluzowych. Pamiętajcie, że wybierając kwiaty do domu, należy, choć minimalnie zapoznać się z gatunkiem, aby móc cieszyć się nie tylko pięknym, ale i bezpiecznym, zdrowym domem.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy