Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Korek na ścianę i podłogę

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 02.04.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Korek na ścianę i podłogę
Jakie możliwości daje korek? W jaki sposób można go ciekawie wykorzystać w wykończeniach wnętrz? Sprawdź!

Przeglądając propozycje na rynku wykończenia wnętrz, znajdziecie mnóstwo różnych propozycji. Jeśli zależy Wam na oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązaniach, warto zainteresować się znanym od dawna, a zyskującym popularność na nowo korkiem, który w różnej postaci może zdobić ściany, podłogi i nie tylko. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest korek i jakie są  jego zalety
  • jak wykorzystać korek w aranżacji mieszkania
  • czy korek sprawdzi się na podłodze

Co to jest korek i jakie są jego zalety?

Większość z nas choć raz w życiu posiadało zapewne korkowe tablice służące do wieszania zdjęć, kartek – przypominajek i wszystkiego, co dało się na nich umieścić. Korek wykorzystywany w aranżacji i dekoracji wnętrz jest materiałem całkowicie naturalnym, wykonanym w całości z kory dębu korkowego, który w leśnych skupiskach porasta południowo-zachodnią Europę.

Jego popularność ciągle wzrasta, ponieważ wpisuje się ona bardzo dobrze w coraz bardziej świadomie postrzegany nurt eko. Ekologia w wykańczaniu wnętrz nie jest już tylko modnym frazesem i wielu z nas poważnie do konieczności dbania o środowisko naturalne podchodzi. Zbiór kory, potrzebnej do wykonania korka wykorzystywanego do elementów aranżacyjnych nie niszczy drzew, nie przyczynia się do nadmiernej ich wycinki i jest surowcem, który pozyskiwany jest cyklicznie. Do jego niekwestionowanych zalet należą też biodegradowalność, trwałość i izolacyjność.

Mało kto wie, iż korek wykorzystać można już na etapie ocieplenia i może stać się bardzo dobrą alternatywą dla wełny mineralnej. Korek jest bowiem wodoodporny, niepalny, elastyczny i ma świetne właściwości akustyczne. Zdecydowanie sprawdzi się w domach tych z Was, którzy marzą o wyciszeniu mieszkania. Ciekawostką jest też antystatyczność korka, dzięki czemu nie przyciąga kurzu oraz fakt, iż jest on całkowicie obojętny dla środowiska, w jakim żyje człowiek, przez co nie powoduje żadnych alergii.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
tablica korkowa

Korek na ścianę i podłogę

Z uwagi na swoje szczególne właściwości korek świetnie sprawdzi się jednakowo na ścianach, podłogach oraz jako dekoracyjne wykończenie wnętrz w dodatkach. Z tego bardzo elastycznego i podatnego na różne zabiegi materiały wyczarować można zarówno panele, parkiety, boazerie, płyty dekoracyjne jak i wiele innych ciekawych rozwiązań. Co ciekawe, korek poddany odpowiednim zabiegom zabezpieczającym sprawdzi się też w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, w tym też na podłodze i w kuchni i w łazience.

W miejscach, gdzie nie jest on narażony na zbyt duży kontak z wodą, możemy zainwestować w korek impregnowany jedynie woskiem. Na ścianach i podłogach w kuchni lub w łazience warto położyć korek zabezpieczony specjalnym lakierem (wykorzystuje się akrylowy i winylowy, przy czym drugi z wymienionych jest znacznie trwalszy) Zwróćcie uwagę, podczas zakupu korkowych płyt lub innych elementów wykończenia, aby były już fabrycznie zabezpieczone, impregnacja jest wówczas trwalsza, niż wykonana samodzielnie.

korek na podłogę

Wykorzystanie zalet korka

Po latach, kiedy to na podłogi stosowano jednolite płty korkowe, przyszedł czas na wykorzystanie jego różnorodnych zalet i właściwości. Obecnie stosuje się przede wszystkim anglomerat korkowy, który znacznie mniej się odkształca i jest bardziej odporny na działanie wilgoci. Użytkownicy korkowych podłóg chwalą ten materiał przede wszystkim za przyjemne ciepło pod stopami oraz bardzo dobrą akustykę.

Szukając ciekawego rozwiązania na ściany, warto rozważyć łatwą w montażu i niedrogą ścienną wykładzinę korkową. Do jej niekwestionowanych zalet należy możliwość posiadania korka na ścianie bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Wszystko, co będziecie musieli zrobić, to wymierzyć potrzebną ilość tapety – wykładziny ściennej oraz przykleić ją na ścianę. Cena takiego rozwiązania nie przyprawi Was o ból głowy, ponieważ dobrej jakości tapety korkowe dostępne są już od 50 zł za rolkę. Z uwagi na dekoracyjność tego materiału oraz jego wszechstronne możliwości zastosowania, w tym, jak wspomnieliśmy, jednakowo w kuchni oraz łazience, a także za jego proekologiczne zalety zdecydowanie uznajemy korek za hit.

korek do przypinania
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      17 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      04 lipca 2025

      Marcin Moneta

    • Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa

      Różnice między spółdzielnią mieszkaniową a wspólnotą mieszkaniową obejmują wiele elementów, zwłaszcza prawa i obowiązki członków, a nawet składowe comiesięcznych opłat. Dominujący obecnie model budownictwa mieszkaniowego, który opiera się w przeważającej mierze na deweloperach, powiązany jest z tworzeniem wspólnot. Ten trend nie wyeliminował jednak z rynku spółdzielni mieszkaniowych, tak popularnych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Jak wyglądają praktyczne różnice między nimi? Sprawdzamy!

      02 lipca 2025

      Dominika Perkowska

    • Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Oszczędzanie energii elektrycznej: jak oszczędzać energię elektryczną w domu i mieszkaniu?

      Ceny energii elektrycznej rosną systematycznie i konsekwentnie. Za podwyżki odpowiadają m.in. niestabilna sytuacja na rynku, gwałtowny wzrost popytu i coraz wyższe koszty uprawnień do emisji CO₂, narzucane w ramach polityki klimatycznej. Sprawdź, jak wybrać dostawcę prądu i odpowiednią taryfę, by oszczędzić na rachunkach.

      01 lipca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023