Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Korek na ścianę i podłogę

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 02.04.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Korek na ścianę i podłogę
Jakie możliwości daje korek? W jaki sposób można go ciekawie wykorzystać w wykończeniach wnętrz? Sprawdź!

Przeglądając propozycje na rynku wykończenia wnętrz, znajdziecie mnóstwo różnych propozycji. Jeśli zależy Wam na oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązaniach, warto zainteresować się znanym od dawna, a zyskującym popularność na nowo korkiem, który w różnej postaci może zdobić ściany, podłogi i nie tylko. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest korek i jakie są  jego zalety
  • jak wykorzystać korek w aranżacji mieszkania
  • czy korek sprawdzi się na podłodze

Co to jest korek i jakie są jego zalety?

Większość z nas choć raz w życiu posiadało zapewne korkowe tablice służące do wieszania zdjęć, kartek – przypominajek i wszystkiego, co dało się na nich umieścić. Korek wykorzystywany w aranżacji i dekoracji wnętrz jest materiałem całkowicie naturalnym, wykonanym w całości z kory dębu korkowego, który w leśnych skupiskach porasta południowo-zachodnią Europę.

Jego popularność ciągle wzrasta, ponieważ wpisuje się ona bardzo dobrze w coraz bardziej świadomie postrzegany nurt eko. Ekologia w wykańczaniu wnętrz nie jest już tylko modnym frazesem i wielu z nas poważnie do konieczności dbania o środowisko naturalne podchodzi. Zbiór kory, potrzebnej do wykonania korka wykorzystywanego do elementów aranżacyjnych nie niszczy drzew, nie przyczynia się do nadmiernej ich wycinki i jest surowcem, który pozyskiwany jest cyklicznie. Do jego niekwestionowanych zalet należą też biodegradowalność, trwałość i izolacyjność.

Mało kto wie, iż korek wykorzystać można już na etapie ocieplenia i może stać się bardzo dobrą alternatywą dla wełny mineralnej. Korek jest bowiem wodoodporny, niepalny, elastyczny i ma świetne właściwości akustyczne. Zdecydowanie sprawdzi się w domach tych z Was, którzy marzą o wyciszeniu mieszkania. Ciekawostką jest też antystatyczność korka, dzięki czemu nie przyciąga kurzu oraz fakt, iż jest on całkowicie obojętny dla środowiska, w jakim żyje człowiek, przez co nie powoduje żadnych alergii.

tablica korkowa

Korek na ścianę i podłogę

Z uwagi na swoje szczególne właściwości korek świetnie sprawdzi się jednakowo na ścianach, podłogach oraz jako dekoracyjne wykończenie wnętrz w dodatkach. Z tego bardzo elastycznego i podatnego na różne zabiegi materiały wyczarować można zarówno panele, parkiety, boazerie, płyty dekoracyjne jak i wiele innych ciekawych rozwiązań. Co ciekawe, korek poddany odpowiednim zabiegom zabezpieczającym sprawdzi się też w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, w tym też na podłodze i w kuchni i w łazience.

W miejscach, gdzie nie jest on narażony na zbyt duży kontak z wodą, możemy zainwestować w korek impregnowany jedynie woskiem. Na ścianach i podłogach w kuchni lub w łazience warto położyć korek zabezpieczony specjalnym lakierem (wykorzystuje się akrylowy i winylowy, przy czym drugi z wymienionych jest znacznie trwalszy) Zwróćcie uwagę, podczas zakupu korkowych płyt lub innych elementów wykończenia, aby były już fabrycznie zabezpieczone, impregnacja jest wówczas trwalsza, niż wykonana samodzielnie.

korek na podłogę

Wykorzystanie zalet korka

Po latach, kiedy to na podłogi stosowano jednolite płty korkowe, przyszedł czas na wykorzystanie jego różnorodnych zalet i właściwości. Obecnie stosuje się przede wszystkim anglomerat korkowy, który znacznie mniej się odkształca i jest bardziej odporny na działanie wilgoci. Użytkownicy korkowych podłóg chwalą ten materiał przede wszystkim za przyjemne ciepło pod stopami oraz bardzo dobrą akustykę.

Szukając ciekawego rozwiązania na ściany, warto rozważyć łatwą w montażu i niedrogą ścienną wykładzinę korkową. Do jej niekwestionowanych zalet należy możliwość posiadania korka na ścianie bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Wszystko, co będziecie musieli zrobić, to wymierzyć potrzebną ilość tapety – wykładziny ściennej oraz przykleić ją na ścianę. Cena takiego rozwiązania nie przyprawi Was o ból głowy, ponieważ dobrej jakości tapety korkowe dostępne są już od 50 zł za rolkę. Z uwagi na dekoracyjność tego materiału oraz jego wszechstronne możliwości zastosowania, w tym, jak wspomnieliśmy, jednakowo w kuchni oraz łazience, a także za jego proekologiczne zalety zdecydowanie uznajemy korek za hit.

korek do przypinania
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Slow home: czym jest dobrostan w Twoim domu i jak wspierać well-being?

      Dziewięćdziesiąt procent czasu spędzamy wewnątrz budynków. Średnio czternaście godzin dziennie przebywamy we własnych domach. Tak wynika z badań organizacji non-profit World Green Building Council. Nie ulega zatem wątpliwości, że to jak wyglądają wnętrza, ma ogromne znaczenie. Ich wygląd wpływa na nasze samopoczucie i poziom energii. Jak zatem zadbać o wygląd najbliższego otoczenia? Na czym polega idea slow home i jak ją wprowadzić w życie? Przede wszystkim warto skupić się na tym, na co mamy wpływ, czyli na naszych mieszkaniach. Poznaj sposoby na zaaranżowanie czterech ścian tak, aby stały się przyjaznym miejscem do odpoczynku i wspierały Twój dobrostan.

      05 kwietnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Wnętrza w stylu modern classic: salon, kuchnia, sypialnia, przedpokój i łazienka w stylu modern classic

      Modern classic to styl, który łączy przede wszystkim tradycyjne formy i współczesne techniki aranżacji wnętrz. Tutaj spotyka się XIX-wieczne wzornictwo i nowoczesność. Oznacza to, że elegancja i dyskretny luksus łączą się z funkcjonalnością i wygodą. Czym charakteryzuje się styl wnętrz modern classic i jak wprowadzić go do swojej aranżacji? Podpowiadamy, jak przenieść ponadczasowy styl klasyczny w pałacowym wydaniu do współczesnych mieszkań.

      19 stycznia 2024

      Dominika Perkowska

    • Pakiety wykończeniowe

      Pakiety wykończeniowe

      Marzy Ci się pięknie, nowe i wykończone już wnętrze? Nie masz jednak czasu ani wiedzy, aby zrobić to samodzielnie? Skorzystaj z pakietów wykończeniowych! Czym dokładnie są i co warto o nich wiedzieć? Czytaj dalej.

      19 maja 2023

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023