Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Przed nami Forum Rynku Nieruchomości!

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 15.05.2024, Data aktualizacji: 11.06.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2024
Już niebawem odbędzie się konferencja Forum Rynku Nieruchomości 2024. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak w ostatnich miesiącach wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych 
 • dlaczego warto wziąć udział w Forum Rynku Nieruchomości
 • kto wystąpi podczas wydarzenia

2023 rok na rynku mieszkaniowym

Rok 2023 na krajowym rynku nieruchomości był zaskoczeniem dla wszystkich, ale najbardziej chyba dla deweloperów mieszkaniowych. Po wyraźnym spowolnieniu w 2022 roku, w pierwszym kwartale ubiegłego klienci zaczęli wracać do zakupowych planów dzięki zliberalizowaniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zapisów rekomendacji S. Po zapowiedzi rządowego programu preferencyjnych kredytów hipotecznych Bezpieczny Kredyt 2%, na zakupy powrócili inwestorzy indywidualni, którzy słusznie przewidzieli, że po jego wejściu w życie 1 lipca rynkowa oferta zostanie szybko wydrenowana z najlepszych nieruchomości.

Druga połowa roku szybko pokazała, że założenia autorów projektu były mocno niedoszacowane – zamiast 50 tysięcy kredytów do końca 2024 roku, udzielono ich 56 tysięcy… w niewiele ponad 6 miesięcy, wyczerpując wszystkie zarezerwowane na ten cel środki budżetowe. Tak spektakularny run klientów na mieszkania nie mógł pozostać bez wpływu na ceny, które w zależności od lokalizacji wzrosły od 14 do 25% w skali roku, a deweloperzy zanotowali rekordowe zyski. Po wygranych wyborach nowy rząd kontynuuje politykę poprzedniej ekipy, stymulując popyt bez podobnych impulsów dla strony podażowej. Choć program Mieszkanie na Start w swoich wstępnych założeniach zdaje się być mniej hojny niż Bezpieczny Kredyt 2%, rynkowi analitycy są zgodni, że umocni on zdecydowaną przewagę popytu nad mieszkaniową podażą.

FRN - 2024  

Nieruchomości komercyjne 

Nieoczekiwanego optymizmu deweloperów mieszkaniowych nie podzielają z pewnością inwestorzy z sektora nieruchomości komercyjnych. Biura wciąż znajdują się w postpandemicznym odwrocie, podobnie jak centra handlowe, które nigdy nie odzyskały odwiedzalności sprzed COVID-u. Nawet inwestycyjny pewniak ostatnich lat, czyli magazyny, zdają się łapać zadyszkę – załamanie popytu, jakie obecnie obserwujemy, zapewne skłoni deweloperów do ograniczenia inwestycji spekulacyjnych i przejścia na „bezpieczne” projekty typu BTS. Wszystkie te branże zgodnie czekają jednak na to samo – spadek stóp procentowych w strefie euro i powrót zachodnich funduszy inwestycyjnych do Polski. Według danych agencji doradczej JLL, w 2023 roku całkowity wolumen transakcji na krajowym rynku nieruchomości komercyjnych osiągnął niecałe 2 mld euro, co przekłada się na najniższy wynik od 2009 roku. Bez obniżek stóp procentowych i obniżenia kosztów finansowania trudno się spodziewać odwrócenia tego trendu w 2024 r. 

Tematyka tegorocznej konferencji 

Prognozowany popyt na mieszkania i tani dług inwestycyjny to nie jedyne tematy, jakimi zajmą się uczestnicy 14. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości, która odbędzie się 6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton. Organizator, firma Nowy Adres spodziewa się, że w tym roku na ulubionym spotkaniu branży nieruchomości w Polsce główna sala konferencyjna będzie wypełniona do ostatniego miejsca. Ze względu na duże zainteresowanie branży, ograniczoną pojemność sopockiego centrum konferencyjnego i troskę o komfort uczestników, liczba miejsc po raz pierwszy będzie limitowana. 

Uczestnicy wydarzenia – deweloperzy, przedstawiciele agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych, banków, generalnych wykonawców, architekci, dziennikarze i analitycy branżowi – będą przez dwa dni dyskutować o najważniejszych dziś problemach sektora i sposobach na ich rozwiązanie. Czy „zielona rewolucja” ESG przestanie być tylko planem i zacznie być rzeczywistością? Czy sztuczna inteligencja na rynku nieruchomości będzie gamechangerem, czy pozostanie raczej ciekawą zabawką?  Jak długo jeszcze walka z inflacją będzie utrzymywać stopy procentowe na wysokim poziomie?  I kiedy w końcu polski rynek nieruchomości znów będzie przewidywalny? To tylko niektóre z kwestii, które będą omawiane w czerwcu w Sopocie.

Będąca częścią Grupy MTP firma Nowy Adres to jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych organizatorów targów i konferencji dedykowanych dla polskiego rynku nieruchomości. W swoim portfolio ma tak uznane cykle, jak „Polski Rynek Mieszkaniowy” (14 edycji), „Biurowce w Polsce” (13 edycji), „Forum Rynku Nieruchomości” (13 edycji). Najnowszym projektem konferencyjnym Nowego Adresu jest „PRES Polish Real Estate Summit”, koncentrujące się na zagadnieniach rynku mieszkaniowego i biurowego wydarzenie, odbywające się w scenerii ośnieżonego Zakopanego. Znakiem firmowym konferencji tej firmy – poza mocnymi merytorycznie, dobrze obsadzonymi programami – jest system Match Maker, unikalna aplikacja, umożliwiająca uczestnikom umawianie się na indywidualne spotkania biznesowe podczas wydarzeń.

Więcej informacji o konferencji i szczegółowy program: frn.pl

 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023