Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

"Klucz za dług", czyli nowelizacja Rekomendacji "S"

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 15.11.2018, Data aktualizacji: 04.07.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

"Klucz za dług", czyli nowelizacja Rekomendacji "S"
Nowelizacja Rekomendacji „S” tzw. „klucz za dług” zakłada spłatę zobowiązania hipotecznego w zamian za przeniesienie prawa własności do mieszkania.

Nowelizacja Rekomendacji „S” zakłada oddanie nieruchomości za dług. To z pewnością rewolucja, która szykuje się na rynku kredytów hipotecznych. Rozwiązanie to od lat z powodzeniem funkcjonuje w USA. Osoby, które nie mają środków finansowych na spłatę zaciągniętego długu bez żadnych dodatkowych kosztów mogą z niego zrezygnować oddając klucze bankowi. Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co zmieni Nowelizacja Rekomendacji „S”
  • co nowelizacja oznacza dla banków
  • czy nowelizacja wpłynie na wzrost kosztów kredytu 

Obecna sytuacja

Obecnie w momencie kiedy kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny w razie utraty możliwości jego spłaty jest pociągany do odpowiedzialności, która obejmuje cały jego majątek. Co równie ważne, jeśli sprzedaż zabezpieczonej nieruchomości nie pokryje całości zobowiązania, klient w dalszym ciągu jest dłużnikiem banku.

Tymczasem w USA zabezpieczeniem umowy kredytowej jest wyłącznie kupowana nieruchomość, czyli nie tak jak w Polsce cały majątek kredytobiorcy. Dzięki temu pozostałe składniki jego własności pozostają pod ochroną, a roszczenia dotyczą jedynie zabezpieczonego obiektu.

Propozycja KNF

Idąc śladem Zachodu KNF przygotowało nowelizację, która zakłada, że jeśli rzeczywiście stracimy możliwość spłaty zobowiązania, otrzymamy szansę „uwolnienia się od długu”. Nastąpi to poprzez przekazanie na własność instytucji finansowej naszej nieruchomości. Jest to duży krok w kierunku kredytobiorców, którzy otrzymują ogromne poczucie bezpieczeństwa. Dla banków oznacza to pewność utrzymania płynności finansowej oraz zwiększenie szansy na odzyskanie pieniędzy z pożyczki.

Niestety nie dla wszystkich

Nowelizacja zakłada zwolnienie z długu w zamian za przekazanie własności nieruchomości jedynie osobom, które wykażą „ponadprzeciętne dochody”. Kolejnym aspektem jest to, aby rata udzielonego finansowania nie przekraczała 35% dochodów. Obostrzeń jest więcej, ponieważ członkowie rodziny nie mogą posiadać innych zobowiązać kredytowych, a wkład własny przy takiej umowie kredytowej powinien wynosić 30%.

Jeszcze stałe oprocentowanie

Rekomendacja S w nowym wydaniu zakłada również możliwość zmiany kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na stałą stopę procentową. Tego typu rozwiązania są już na naszym rynku, jednak nie cieszą się popularnością. Wynika to przede wszystkim z gorszych warunków kredytowych, czyli najprościej rzecz ujmując wyższego kosztu całkowitego do spłaty.

Jednak jest to opcja bezpieczniejsza, ponieważ tego typu zobowiązanie jest przewidywalne. Klient zawsze jest zabezpieczony przed wzrostem stóp procentowych, a co za tym idzie wysokość jego raty kredytu zostaje przez cały okres kredytowania na tym samym poziomie.

Nowelizacja to droższy kredyt

Bezpieczniejsze rozwiązanie, które zakłada zwolnienie z długu będzie wiązało się z większymi obostrzeniami dla kredytobiorców, ale także większym kosztem całkowitym takiej umowy. Dodatkowo jeśli zakładamy wyższą ratę kredytu, musimy liczyć się z koniecznością zabezpieczenia przez bank ryzyka stopy procentowej. Oczywiście otwiera to rynek przenoszenia własności nieruchomości, ale niestety klienci często wybierają rozwiązania po prostu tańsze. Dlatego też wdrożenie tego pomysłu może nie dojść do skutku, lub wzbudzać małe zainteresowanie zainteresowanych.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pierwsze klucze: nowy program zastąpi Kredyt #naStart

      Pierwsze klucze: nowy program zastąpi Kredyt #naStart

      Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nowy program wsparcia dla osób kupujących pierwsze mieszkanie w ramach nowej strategii mieszkaniowej – „Pierwsze klucze”. Ma on zastąpić budzący liczne kontrowersje Kredyt na Start. Główne założenia nowej propozycji obejmują gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) do 100 tys. zł, kryteria dochodowe, system dopłat oraz limit ceny za metr kwadratowy mieszkania. Program, który zapowiedział Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, ma na celu ułatwienie dostępu do własnego lokum, zwłaszcza młodym i mniej zamożnym kredytobiorcom.

      14 lutego 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Jak sprawdzić najemcę w 2025: zweryfikuj przyszłego najemcę już teraz!

      Jak sprawdzić najemcę w 2025: zweryfikuj przyszłego najemcę już teraz!

      Nieuczciwi najemcy nie tylko zalegają z czynszem, lecz także powodują inne kłopoty – np. zakłócają spokój sąsiadów czy niszczą nieruchomość i wyposażenie. Dowiedz się, jak sprawdzić lokatora w 2025 roku, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko potencjalnych problemów.

      10 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt hipoteczny z rodzicami: jak dostać kredyt z rodzicami w 2025?

      Kredyt hipoteczny z rodzicami: jak dostać kredyt z rodzicami w 2025?

      Kredyt hipoteczny razem z rodzicami to rozwiązanie, na które najczęściej decydują się młodzi ludzie, często absolwenci studiów lub osoby z zaledwie kilkuletnim stażem pracy. Robią to zazwyczaj w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych i uniknięcia konieczności najmu nieruchomości.

      10 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Ubezpieczenie pomostowe kredytu ING: to musisz wiedzieć w 2025!

      Ubezpieczenie pomostowe kredytu ING: to musisz wiedzieć w 2025!

      Zaciągnąłeś w ING Banku Śląskim kredyt hipoteczny i po zawarciu umowy opłacałeś ubezpieczenie pomostowe? ING zwraca poniesione z tego tytułu opłaty. Sprawdź, czy dostaniesz zwrot ubezpieczenia pomostowego.

      10 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023