Kalendarz biodynamiczny na każdy miesiąc

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.06.2020, Data aktualizacji: 19.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 29 głosów

Kalendarz biodynamiczny na każdy miesiąc
Kalendarz biodynamiczny to doskonałe narzędzie do planowania prac w ogrodzie. Jak z niego korzystać? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Praca w ogrodzie wymaga doświadczenia, cierpliwości i odpowiedniego planowania. Optymalne zaplanowanie poszczególnych działań pozwoli działać w zgodzie z naturą, a tym samym wpłynie na właściwy wzrost roślin. Doskonałym narzędziem do planowania prac w ogrodzie jest kalendarz biodynamiczny. Czym jest i jak z niego korzystać?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak inaczej nazywany jest kalendarz biodynamiczny
 • do czego służy
 • czy fazy księżyca odgrywają istotną rolę w pracy w ogrodzie 

Kalendarz biodynamiczny, nazywany też księżycowym, to kalendarz ogrodnika, który podpowiada najkorzystniejsze dni na siew, sadzenie, podlewanie i stosowanie nawozów. Wskazówki oparte są na fazach księżyca. Dzięki zastosowaniu do porad wzmacniamy wzrost i kondycję roślin. Energia, która dociera do Ziemi bezpośrednio oddziałuje na organizmy żywe. Jednak wraz ze zmieniającym się układem ciał niebieskich stale jest ona modyfikowana.

Kalendarz księżycowy opracowywany jest co roku. Za każdym razem wskazówki i zalecenia są inne, zgodnie ze zmianami, jakie zachodzą w aktywności księżyca.

kalendarz biodynamiczny

Kalendarz biodynamiczny a znaki zodiaku

Biodynamiczny kalendarz ogrodnika co roku wskazuje, kiedy należy wykonać konkretne prace. Zalecenia oparte są na obserwacji znaków zodiaku, podzielonych na cztery żywioły - ogień, powietrze, ziemia i woda. To do nich przypisujemy odpowiednie na dany czas działania w ogrodzie.

 • Kiedy księżyc pojawia się w znakach żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec) to najlepszy moment na pielęgnację roślin, które wydają owoce i nasiona. Oznacza to, że możemy wtedy odchwaszczać, opryskiwać preparatami biodynamicznymi i spulchniać glebę. To także dobry czas na zbiór roślin liściowych i ziół.
 • Księżyc obecny w znakach żywiołu powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) zwiastuje odpowiedni moment na siew i pielęgnację roślin kwiatowych. Kwiaty cięte w tym okresie długo zachowają świeżość i zapach. To czas, kiedy powinno zbierać się rośliny liściaste.
 • Kiedy księżyc przesunie się na znaki żywiołu wody (Rak, Skorpion, Ryby) powinniśmy rozpocząć wysiew i pielęgnację roślin z plonem w postaci liście – warzyw i ziół. To czas, kiedy nie należy zbierać żadnych plonów.
 • Ostatnim żywiołem jest ziemia (w znakach Panna, Koziorożec, Byk). W tym okresie zaleca się zająć roślinami, których plonem są bulwy podziemne. Można także przesadzać drzewa i zbierać korzenie.

Kalendarz biodynamiczny a fazy księżyca

Księżyc odrywa istotną rolę w uprawie roślin. Kiedy przybywa do pełni powinniśmy siać, sadzić i zbierać owoce do bezpośredniego spożycia. Jeśli zrobimy to przed pełnią (najlepiej dwa dni) - możemy spodziewać się większych i lepszych plonów. Gdy Księżyc maleje po pełni i zbliża się do nowiu, warto zaplanować zbiórkę owoców do przechowywania, żniwa, cięcie drzew owocowych i ozdobnych.

Kalendarz biodynamiczny a fazy księżyca

Kalendarz ogrodnika na cały rok

Kalendarze biodynamiczne opracowywane są co roku, ze szczegółowym rozpisaniem czynności, jakie najlepiej wykonywać w każdym jego dniu. Najlepiej szukać ich w księgarniach lub sklepach ogrodniczych. Jak wyglądają ogólne zalecenia do prac ogrodowych na każdy miesiąc?

Kalendarz biodynamiczny styczeń

W styczniu trzeba zadbać o usunięcie nadmiaru śniegu z gałęzi oraz pielęgnację trawnika.

Kalendarz biodynamiczny luty

W lutym można zacząć przycinanie drzew i krzewów owocowych.

Kalendarz biodynamiczny marzec

Marzec to dobry moment na pierwsze w roku strzyżenie żywopłotów cisu lub bukszpanu. Dobry czas na prace porządkowe - grabienie liści, patyków oraz suchej trawy.

Kalendarz biodynamiczny kwiecień

W kwietniu zaczynamy sadzić drzewa i krzewy oraz - po raz pierwszy - kosić trawę.

Jak podlewać ogród w czasie suszy? Czytaj

Kalendarz biodynamiczny maj

W maju trawę kosimy co tydzień na wysokość około 4 cm. Drzewa, pelargonie, aksamitki oraz fuksje i petunie zaczynają kwitnąć.

Kalendarz biodynamiczny czerwiec

W czerwcu usuwamy muł, glony i redukujemy roślinność w oczku wodnym. W drugiej połowie miesiąca zaleca się strzyżenie żywopłotów iglastych oraz liściastych. 

Kalendarz biodynamiczny lipiec

Lipiec to odpowiedni czas na nawożenie roślin i drzew.

Kalendarz biodynamiczny sierpień

W sieprniu nadchodzi czas na sadzenie drzew i krzewów iglastych oraz zimozielonych roślin liściastych. Możemy przycinać drzewa i krzewy.

Kalendarz biodynamiczny wrzesień

Wrzesień to najlepszy moment na założenie nowego trawnika oraz sadzenie drzew i krzewów.

Kalendarz biodynamiczny październik

W październiku ostatni raz kosimy trawnik i grabimy wszystkie liście i patyki. Na oczko wodne zakładamy specjalną siatkę.

Kalendarz biodynamiczny listopad

W listopadzie usuwamy resztki liści z trawnika, spuszczamy wodę z węży ogrodowych i rur.

Kalendarz biodynamiczny grudzień

Grudzień to idealny miesiąc na przycięcie drzew iglastych.

Bardziej szczegółowy kalendarz prac ogrodniczych przygotowaliśmy w kolejnym materiale. Zapraszamy do zapoznania się nim.

Kalendarz prac w ogrodzie Klik

Korzystanie z kalendarza biodynamicznego jest proste. Wystarczy śledzić poszczególne dni i stosować się do wskazówek. Wykonując zabiegi na działce, zgodnie z kalendarzem księżycowym pamiętaj, aby stosować naturalne nawozy i biologiczną ochronę roślin przed chorobami i szkodnikami.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: