Jakie lampy wybrać do mieszkania?
Data publikacji: 24.12.2018, Data aktualizacji: 12.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów
Oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem każdego domu. Pełni nie tylko funkcję praktyczną, stanowiąc zastępstwo za światło dzienne, ale również estetyczną. Za jego pomocą jedne rzeczy można ukryć, inne wyeksponować. Dlatego dobór lamp wydaje się tak istotny. Pomagają one nie tylko oświetlić, ale także zaaranżować przestrzeń.
Jakie lampy wybrać do poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym kierować się wybierając lampy do mieszkania
- jaką lampę zawiesić w łazience
- czy warto zaopatrzyć mieszkanie w lampki zamontowane w szafkach
Lampa do salonu
Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem, dlatego wybór odpowiedniej lampy wydaje się tu kluczowy. Jak wybrać lampę do salonu? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia.
Do mniejszych polecane są takie rodzaje, które mają bardzo jasne lub nawet przezroczyste i półprzezroczyste klosze, ponieważ mocno rozpraszają światło, automatycznie powiększając optycznie pokój. Konsekwentnie, lampa do salonu o większej powierzchni powinna mieć klosz nieprzezroczysty i mocno zabudowany. Tym samym oświetla konkretny punkt, resztę pozostawiając w cieniu.
Lampa do salonu o półotwartym nieprzezroczystym kloszu umieszczonym nad żarówką pomoże oświetlić wszystko, co znajduje się pod nią, jednocześnie zaciemniając sufit - rozwiązanie przydatne zwłaszcza w kamienicach i mieszkaniach z antresolą. Z drugiej strony można wybrać niewielkie kinkiety czy punktowe lampki z zabudowanym kloszem, które wprowadzą romantyczny nastrój.
I oczywiście nie zapominajmy o dobrym oświetleniu miejsca pracy czy takiego, w którym dużo czytamy. Tutaj idealnie sprawdzą się biurkowe czy stojące lampy. Do salonu - jak widać - często jeden centralny żyrandol nie wystarcza. Dlatego jeszcze przed urządzaniem mieszkania warto pomyśleć o odpowiednim rozlokowaniu gniazdek i miejsc na lampy wiszące.
Lampa do kuchni
Obecnie kuchnia często połączona jest z salonem, dlatego niektórzy myślą, że wystarczy jedna lampa do kuchni i salonu. Rozwiązanie może się sprawdzić, ale tylko pod warunkiem, że obydwa pomieszczenia są niewielkie i stanowią jeden prostokąt. W przeciwnym wypadku potrzebna jest osobna lampa do kuchni, osobna do salonu. Ta pierwsza powinna być podwieszona pod sufitem, aby oświetlać jak największą powierzchnię.
Dodatkowo warto zaopatrzyć się w lampki w szafkach (zwłaszcza narożnych) z czujnikiem ruchu, które automatycznie zapalą się po otwarciu drzwiczek. Przydatne są taśmy LED umieszczone pod szafkami wiszącymi, które oświetlają blaty, zlew, kuchenkę… Można wtedy zastosować ostrzejsze światło, w którym dokładnie wszystko widać.
Lampa w kuchni nad stołem powinna wisieć dość nisko, a także mieć mocniej zabudowany półotwarty nieprzezroczysty klosz, aby całe światło skupiać na blacie i osobach przy nim siedzących. Ciekawym rozwiązaniem jest np. powieszenie kabla z dużymi gołymi żarówkami o bardzo żółtym świetle, jeśli zależy nam na efekcie półcienia. Taka lampa kuchenna doda romantyzmu - przyda się na randki czy też spotkania z przyjaciółmi.
W pomieszczeniu, w którym gotujemy, raczej nie stosuje się oświetlenia podłogowego. Zabiera ono miejsce, można się o nie potknąć, a dodatkowo nie wszędzie zmieści się taka lampa. Do kuchni polecane są rodzaje wiszące i ścienne.
Lampa do łazienki
Podobnie jak lampy kuchenne, oświetlenie w łazience również powinno być zróżnicowane pod kątem funkcji oraz intensywności światła. Dlatego potrzebnych będzie kilka punktów emitujących światło. Lampa do łazienki, której zadanie to oświetlenie całości pomieszczenia, nie powinna zajmować zbyt dużej ilości miejsca, a dodatkowo musi być odporna na wilgoć i łatwa do zamontowania.
Najlepiej sprawdzają się tu wersje sufitowe. Można zdecydować się na różne wzory i modele, ważne jednak, aby lampa do łazienki była dopasowana do jej wielkości i stylu. Zazwyczaj wybiera się wersje mocniej zabudowane, które chronią instalację przed dostaniem się wilgoci do wnętrza. Można postawić na światło LED-owe, białe lub nieco bardziej żółte.
Nieco inaczej wygląda kwestia lampy do łazienki, która ma się znaleźć przy lustrze. Tu zalecane jest światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, a zatem żółte. Odradzane są modne ostatnio taśmy LED-owe emitujące ostre białe światło. Wynika to przede wszystkim z różnicy w wyglądzie twarzy w obydwu rodzajach oświetlenia. Makijaż, który ładnie wygląda w świetle białym, niekoniecznie będzie estetyczny w dziennym żółtym. Jaką zatem lampę do łazienki wybrać, aby dobrze nas oświetlała przed lustrem? Przede wszystkim punktową, skupiającą światło tylko w tym jednym konkretnym miejscu, zazwyczaj na twarzy użytkownika. Warto zadbać o jej ustawienie, aby nie raziła w oczy.
Powyższe dwie lampy do łazienki są podstawą, jeśli chodzi o oświetlenie tego pomieszczenia. Można pokusić się również o punktowe źródła światła przy wc czy prysznicu, co przydaje się, jeśli łazienka jest większa, a jej poszczególne części są rozdzielone ściankami działowymi, np. toaleta od części kąpielowej.
Lampa do sypialni
Wbrew pozorom to najłatwiejsze pomieszczenie do oświetlenia. W aranżacji sypialni potrzebna jest jedna centralna lampa oraz lampki na stolik nocny czy biurko. Jeśli obok znajduje się garderoba, ją również należy oświetlić, jednak tu przyda się kilka punktów - źródeł światła - na suficie. Chodzi o to, by całe pomieszczenie dobrze oświetlić.
Lampa do sypialni powinna emitować żółte światło. Do pracy przy biurku przydadzą się dwa rodzaje - białe, jeśli zależy nam na dokładnym oświetleniu każdego szczegółu, np. przy rysowaniu, a także żółte - do zwyczajowego czytania. Lampa do sypialni, która ma pełnić funkcję oświetlenia przy łóżku, powinna emitować światło żółte.
Co do wyglądu - tu mamy największą dowolność. Pamiętając o wcześniejszych wskazówkach, warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, ale również nasze potrzeby, np. czy nie przyda nam się dodatkowe oświetlenie do szafek, jeśli są głębokie. Lampa do sypialni może mieć fantazyjny kształt, a lampki przy łóżku - nietypowe klosze i wzornictwo. Sypialnia jest naszym królestwem, prywatną częścią mieszkania, zatem mamy większą swobodę w dobieraniu oświetlenia.
Dlatego sprawdzą się tu również wszelkie rozwiązania nadające jej nastroju romantycznego, tajemniczego. Mowa np. o modnych ostatnio LED-owych sznurkach z lampkami obudowanymi kloszami w kształcie serduszek czy kulek. Musimy pamiętać tylko o dwóch kwestiach: każda lampa do sypialni musi odpowiednio spełniać swoją funkcję, a także o ilości gniazdek czy przedłużaczy, jakie będą nam potrzebne.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: