Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

21 lipca 2020

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 10 głosów

Jaki robot odkurzający wybrać?

Robot odkurzający – jak wybrać odpowiedni? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Jaki robot odkurzający wybrać?

Domowy robot sprzątający to marzenie niejednego właściciela mieszkania. Robot odkurzający potrafi zrobić porządek za nas, podczas gdy oglądamy ulubiony serial lub jesteśmy w pracy. To urządzenie z rodziny inteligentnych, które doskonale spełnia swoją rolę, a co najważniejsze – jest poręczne.

Posiada odpowiednie oprogramowanie oraz zestaw czujników i kamer, które umożliwiają samodzielne sprzątanie. Poszczególne modele robotów różnią się funkcjami, ale też ceną. Najbardziej znany jest iRobot, choć to nie jedyny model dostępny na rynku. W tym artykule podpowiadamy, jaki robot odkurzający wybrać.

robot sprzątający

Robot sprzątający – rodzaje i parametry

Przed zakupem robota sprzątającego warto poznać jego rodzaje. Wyróżniamy robot odkurzający, mopujący oraz myjący okna.

Akumulator

Najważniejsze parametry, jakie powinno się brać pod uwagę przy zakupie urządzenia to pojemność akumulatora i czas jego ładowania. Dla przykładu, bateria o pojemności 2600 mAh wystarcza na 150 minut nieprzerwanej pracy.

Pojemność pojemnika

Przy urządzeniach typu odkurzacz samojezdny liczy się także pojemność pojemnika na odpady. Oczywiście im większy, tym rzadziej trzeba go wymieniać. Warto zwrócić uwagę, że zbiorniki o pojemności poniżej 0,5 litra to naprawdę niewielkie pojemniki. Nie sprawdzą się w przypadku, gdy w mieszkaniu mamy zwierzęta.

Moc silnika

Przed zakupem robota odkurzającego sprawdźmy również moc silnika. To najważniejsza cecha, ponieważ decyduje, ile i z jaką siłą nasz robot sprzątający będzie pracował. Warte uwagi są te mocy od 35W. Tutaj natomiast należy wziąć pod uwagę fakt, że jeśli odkurzacz automatyczny jeździ po pomieszczeniu średnio 2 godziny dziennie, to i tak jest bardziej ekonomiczny niż tradycyjne urządzenie, ponieważ ma mniejszą moc silnika. Dodatkowo oszczędzamy czas, który poświęcamy na sprzątanie. Codzienne uruchamianie urządzenia pozwala również na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu.

Poziom hałasu

Odkurzacz samosprzątający generuje zdecydowanie mniej hałasu niż tradycyjne modele. Amplituda dźwięku waha się w przedziale od 55 do 75dB. Oznacza to, że w międzyczasie można spokojnie obejrzeć ulubiony serial lub porozmawiać.

robot sprzątający

Czujniki – najważniejszy element

Odkurzacz samojezdny czy innego rodzaju robot sprzątający nie byłby tak dobry, gdyby nie instalacja odpowiednich czujników. To czyni je inteligentnymi i autonomicznymi urządzeniami do samodzielnego sprzątania. Mogą to być wbudowane sensory na podczerwień, mapujące kamery czy ultradźwiękowe czujniki.  Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje:

  • Czujnik kurzu – odkurzacz samosprzątający wyposażony w ten czujnik efektywniej sprząta miejsca mocniej zanieczyszczone, ponieważ poświęca na nie więcej czasu poprzez przełączenie trybu pracy.
  • Czujnik zbliżeniowy lub antykolizyjny – gwarantuje skuteczne omijanie przeszkód.
  • Czujnik uskoku – odkurzacz samojezdny dzięki jego instalacji mija nierówności.
  • Czujnik zderzeniowy – informuje o dotarciu do ściany, mebla czy listwy.
  • Czujnik zapobiegający przed upadkiem – sprawdza się w domach ze schodami.
  • Czujnik zapobiegający zaplątywaniu się w przewody – idealnie odnajdzie się w biurach i miejscach z dużą ilością kabli.
  • System mapowania – odkurzacz automatyczny tworzy wirtualny trójwymiarowy plan pomieszczenia przed sprzątaniem w celu wyznaczenia trasy przejazdu.
  • Wirtualne ściany i latarnie – robot sprzątający z taką funkcją wytwarza wiązkę podczerwieni, która poprzez kreowanie wirtualnej bariery ogranicza obszar roboczy. Dzięki temu nie jest konieczne zabezpieczanie przedmiotów, które znajdują się na podłodze.
robot sprzątający - czujniki

Odkurzacz automatyczny - dodatkowe funkcje

Funkcje dodatkowe, na które warto zwrócić uwagę to przede wszystkim sterowanie przez aplikację czy programator pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest też powrót do stacji dokującej i wznowienie sprzątania. Warto zwrócić też uwagę na opcję czyszczenia krawędzi czy reagowania na komunikaty głosowe.

Dlaczego warto kupić robot sprzątający?

To, jaki robot odkurzający wybrać zależy od tego, na co stawiamy. Najpopularniejszy jest iRobot, ponieważ to o nim najpierw usłyszał rynek. Otworzyło to jednak drzwi dla pozostałych producentów. Dziś do wyboru mamy wiele modeli. Ciekawe urządzenia kupimy już za mniej niż 1500 złotych. Do małego mieszkania nie będziemy potrzebować urządzenia z zawansowanymi funkcjami jak np. mapowanie. Droższe modele potrafią kosztować około 3-4 tys. złotych. Jednak jest to zakup warty rozważenia, ponieważ codziennie zyskujemy więcej czasu dla siebie, co pozwala na nieodwlekanie innych czynności kosztem sprzątania. Odkurzacz automatyczny to doskonałe rozwiązanie także dla osób, które zwyczajnie nie mają czasu na porządki domowe.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

2 Komentarze

  • barnaba|25 listopada 2020, 09:53

  • conrado|28 lipca 2020, 13:45