Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać okap do kuchni?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 31.03.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Jaki okap do kuchni?
Okap do kuchni - na co zwrócić uwagę? Jaki okap wybrać? Radzi Aneta Filipczak z portalu RynekPierwotny.pl. Sprawdź!

Dobry okap zadba o świeże powietrze w kuchni - skutecznie je oczyszcza podczas przyrządzania potraw. Urządzenie to także chroni przed osadzaniem się tłustego kurzu na innych sprzętach. Dzięki niemu możemy czerpać przyjemność z gotowania, a zapachy potraw nie roznoszą po całym mieszkaniu.

Nowoczesny design współczesnych modeli nie tylko ozdabia wnętrze, ale również podkreśla jego stylistykę. Jednak nie każdy model nadaje się do każdej kuchni. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę kupując okap
  • jakie są rodzaje okapów kuchennych
  • jaki okap będzie najbardziej odpowiedni do małego mieszkania

Na co zwrócić uwagę wybierając okap?

Zastanawiając się nad tym jaki okap kupić do naszej kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Na początku trzeba sprawdzić warunki i przepisy wentylacyjne dotyczące budynku. Jeśli nie ma przeciwwskazań możemy zamontować w mieszkaniu wyciąg. W tym trybie urządzenie to jest ok. 20% skuteczniejsze, cichsze oraz tańsze w utrzymaniu od pochłaniaczy, ponieważ nie trzeba wymieniać filtrów węglowych.

okap podszafkowy

Następnie ważne jest zaplanowanie miejsca w kuchni, w którym zostanie zamontowane urządzenie. Jeśli stawiamy na wyspę kuchenną, warto postawić na okap montowany na suficie lub blatowy. Gdy płyta kuchenna znajduje się w ciągu kuchennym pod ścianą, należy kupić okap przyścienny np. skośny lub okrągły. Znajdziemy również okapy do zabudowy.

Na końcu przechodzimy do parametrów takich jak wydajność, szerokość i poziom hałasu. Wydajność powinna być dobrana do rozmiarów kuchni, ponieważ tylko okap o odpowiedniej mocy i wydajności będzie w stanie sprostać codziennym wymaganiom wentylacyjnym. Szerokość natomiast należy dostosować do szerokości kuchenki. Wyjątek oczywiście stanowią okapy w kształcie tuby.

Niezwykle ważny jest także poziom hałasu. Ciche urządzenie na I biegu generuje głośność poniżej 50 dB. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na normalną rozmowę i spokojne przygotowywanie potraw. Jest to szczególnie istotne, kiedy kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia.

Rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy to doskonałe rozwiązanie do małej kuchni, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Niestety wpływa to na wydajność urządzenia, która jest zdecydowanie słabsza niż w innych modelach. Na pewno nie sprawdzi się w dużej kuchni czy aneksie kuchennym. Okapy podszafkowe są jednak bardzo popularne - głównie ze względu na niewysoką cenę i możliwość samodzielnego montażu.

Okap teleskopowy

Okap teleskopowy to bardzo dobre urządzenie. Choć jego lata świetlności minęły, wciąż znajduje zwolenników. Na polskim rynku pojawił się w latach 90tych. Jego plusem jest to, że może zostać całkowicie ukryty w zabudowie kuchennej, w dodatku wyróżnia się dobrą wydajnością. Montuje się go na dnie szafki kuchennej, ponieważ tam znajduje się mechanizm oraz powierzchnia pochłaniająca. W konstrukcji znajduje się również ruchoma szuflada, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej oraz uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Co ważne okap teleskopowy daje możliwość przechowywania naczyń kuchennych w zamontowanej szafce.

Okap blatowy

Montowany jest bezpośrednio na blacie kuchennym, a silnik znajduje się pod blatem w szafce. Wyróżnia go wysoka jakość wykonania, a często też ciekawy design. W dodatku ma dobre parametry, które starczą do średniej wielkości kuchni. Często wykonuje się go z inoxu połączonego ze szkłem przeźroczystym lub czarnym. Może pracować w biegu otwartym, czyli jak wyciąg. Okap blatowy można zamontować także nad płytą umieszczoną w rogu.

Okap kominowy

Okap kominowy inaczej nazywany jest też okapem przyściennym. Jest to model samodzielnie wiszący. Montuje się go nad kuchenką, tuż przy ścianie. Długi, pionowy komin maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Najczęściej ma stalowe wykończenie i proste geometryczne formy. Okap kominowy to idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.

okap kominowy

Okap tuba

Okap tuba to hit sprzedażowy ubiegłego roku. Przyciąga szczególnie swoim designem. Cylindryczna tuba jest nowoczesna, wykonana z dobrej jakości materiałów i stanowi przede wszystkim ozdobę kuchni. Uniwersalna forma sprawdzi się w każdym wnętrzu: od minimalistycznego, przez soft lofty, aż po styl skandynawski. Modele te znajdziemy zarówno w wydaniu wyspowym, jak i do standardowej kuchni.

okap tuba

Okap wyspowy

Okap wyspowy to najdroższe z urządzeń, ale i najbardziej zaawansowane. Jak nazwa wskazuje, montuje się je w kuchniach, gdzie płyta grzewcza kuchenki umiejscowiona jest na wyspie. Różnica pomiędzy standardowymi modelami polega na tym, że okapy wyspowe montowane są do sufitu, nie do ściany. Składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Zwykle mają szerokość ok. 90 cm, więc sprawdzają się w większych pomieszczeniach.

okap wyspowy
wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Kowal Janski

    Polecam okapy z funkcją hob2hood, czyli dające możliwość integracji z płytą bądź kuchenką. Oszczędza to sporo zachodu.

    2 lutego 2021, 12:19

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023