Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zbudować pergolę?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 17.07.2019, Data aktualizacji: 30.09.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 51 głosów

Jak zbudować pergolę?
Pergola to doskonały pomysł do ogrodu lub tarasu. Nie tylko chroni przed słońcem, ale zapewnia klimat sprzyjający błogiemu lenistwu. Jak ją zbudować?

Pergola ogrodowa znana była już w średniowieczu. Stanowi doskonały element architektoniczny ogrodu, ponieważ spełnia funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Jest osłoną przed deszczem czy słońcem, a konstrukcyjnie jest trwała i stanowi piękną ozdobę. Porośnięta pnączami czy otoczona roślinami wprowadza przyjemny klimat. Jej budowa nie jest trudna. Można nawet spróbować zrobić ją samemu. Podpowiadamy jak.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety pergoli ogrodowej
  • czy pergola wymaga betonowania
  • czy pergolę można zbudować na tarasie 

Pergolę ogrodową możemy spróbować zbudować samodzielnie. Jeśli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2 nie wymaga betonowania gruntu oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Zanim jednak przystąpimy do jej budowy warto sprawdzić, czy pod powierzchnią na której będzie stała nie znajdują się żadne rury gazowe, kanalizacyjne czy linie elektryczne. Informacje takie uzyskamy w odpowiednim przedsiębiorstwie, lub u dewelopera jeśli zakupiliśmy segment.

Pergola ogrodowa

Najpopularniejszą pergolą wybieraną do prywatnego ogrodu jest ta wykonana z konstrukcji drewnianej o niedużej wadze. Aby ją zamontować potrzebne będą kotwy, które wbija się w grunt, a następnie osadza w nich słupy. Dzięki temu konstrukcja utrzyma się w pionie. Sposób osadzenia samej pergoli jest uzależniony od jej wielkości oraz roślin, które będą na niej rosły.

drewniana pergola

Warto pamiętać, aby elementy, które mają ją tworzyć były zaimpregnowane ciśnieniowo przez producenta, ponieważ środek wnika wtedy głęboko w drewno. Zapewnia to odpowiednią odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne jak deszcz, intensywne słońce, a poza sezonem śnieg.

Pergolę możemy umiejscowić w rogu działki czy w innym dowolnym miejscu, w którym będzie stanowić odosobnioną konstrukcję. Może się stać również przedłużeniem domu, rzucając cień na taras.

Co przygotować do budowy pergoli?

Przygotowując się do budowy pergoli powinniśmy zadbać o podstawowe narzędzia jakimi będą wkrętarka, metalowe wkręty, pędzle do malowania i nakładania środków ochronnych oraz poziomica. Równie potrzebne będą ścisk stolarski, szlifierka kątowa czy oscylacyjna lub taśmowa, frez oraz klej wikol. Najważniejsze z elementów to słupki i listewki z wybranego gatunku drzewa.

Jakie drewno wybrać?

Tak naprawdę pergola ogrodowa może powstać niemal z każdego gatunku drewna. Mogą to być rodzime rodzaje, lub te egzotyczne. Najczęściej jednak budowana jest z robinii, ponieważ jest ona wysoce odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Twardsze gatunki to np. dąb czy buk, tańszym, a przy tym miększym drewnem jest sosna.

 

Najważniejsza jest natomiast odpowiednia impregnacja drewna – niezależnie od tego jaki rodzaj jego wybraliśmy.

Jak zbudować pergolę krok po kroku?

Na wstępie należy przede wszystkim odpowiednio się przygotować - nałożyć odzież ochronną oraz zabezpieczyć otoczenie. Wtedy możemy przystąpić do prac.

Na początek rozrysowujemy wstępny projekt naszej pergoli. Wymierzamy dokładnie wszystkie elementy, które będą się na nią składały. Można zacząć od kantówek, które będą podporą konstrukcji. Następnie robimy otwory - można najpierw wiertłem, a potem frezem aby je ewentualnie powiększyć. Ich wielkość jest uzależniona od tego czy schowają się w nich śruby.

Po wycięciu odpowiednich fragmentów drewna należy dokładnie wyszlifować jego boki. Kolejną ważną czynnością jest ich dokładne oczyszczenie z kurzu i pyłów. Powierzchnię powinniśmy również odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub środka ochronnego. Impregnujemy, a potem nakładamy warstwę nawierzchniową, której celem jest ochrona powierzchni przed wilgocią czy nasłonecznieniem.

Nie powinno się bezpośrednio na ziemi umieszczać drewnianych konstrukcji ogrodowych. W tej sytuacji zaleca się wylanie fundamentu lub płaskowników, albo po prostu kupienie metalowych kotw montujących. Powinny być jednakowo wypoziomowane. Dla większej stabilności tego typu filarów możemy podeprzeć je belkami. Słupki powinniśmy zamontować równolegle do siebie, najlepiej w przerwach co 1,5 m. Następnie przykręcamy belki boczne, które składają się na ściany i daszek.

Listwy boczne przykręcamy do pionowych słupów, tak aby zachować równy odstęp między nimi. Gdy chcemy, aby pergolę pokrywały rośliny warto zrobić większe przestrzenie. Ściski stolarskie przytrzymają drewniane elementy w określonym miejscu. No i gotowe. Pozostaje dekoracja, którą mogą stworzyć nie tylko elementy zielone, ale zwiewne materiały zamocowane u szczytu belek, wiklinowe elementy czy latarenki.

aranżacja pergoli w ogrodzie

Pergola tarasowa

Pergola może powstać również na tarasie. Stworzy niesamowity klimat, a w dodatku zapewni trochę cienia w gorące dni. Tak naprawdę przepis jest bardzo prosty. Wystarczy szczypta kreatywności, odrobina stolarskich umiejętności, mnóstwo chęci no i oczywiście odpowiednie wyposażenie. Efekt tworzy kameralny klimat, który sprzyja relaksowi w naszym ulubionym ogrodzie.

Altana ogrodowa – jaką wybrać? Czytaj

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023