Jaką altanę ogrodową wybrać?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 05.09.2019, Data aktualizacji: 08.06.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 57 głosów

Altana ogrodowa – jaką wybrać?
Do czego może służyć altana ogrodowa? Jaką altanę ogrodową wybrać i jak ją zamontować? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Altana ogrodowa to dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać w przeróżny sposób. W zależności od tego, jaki mamy na nią pomysł, może służyć nam jako miejsce do biesiadowania z grillem w ciepłe, letnie dni i chronić nas przed słońcem, zapewnić odpoczynek w samotności, być miejscem do pracy w ciszy i spokoju czy też ciekawym elementem aranżacji ogrodu. Wygląd altany możemy dostosować do naszych potrzeb i pomysłów oraz stylu, w jakim zaaranżowaliśmy ogród.

Poniżej przedstawiamy Wam kilka ciekawych pomysłów i rozwiązań, które pomogą Wam wybrać altanę ogrodową szytą na miarę Waszych potrzeb.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym kierować się wybierając miejsce na altanę ogrodową
 • czy konieczne jest uzyskanie zgody na budowę altany 
 • jaką altanę wybrać 

Wybór miejsca na altanę ogrodową

Decydując na altanę, musimy podjąć decyzję o jej umiejscowieniu w naszym ogrodzie. Jedna z zasad aranżacji ogrodów mówi, iż altanę warto ustawić w takim miejscu, z którego rozpościera się najlepszy widok na ogród. Dobrze także, jeśli uda nam się wygospodarować spokojną i cichą część ogrodu. Altana może przecież spełniać różne funkcje i warto, aby jej lokalizacja sprawdzała się zarówno podczas grillowego spotkania, jak i spokojnego wieczoru z książką.

Na dużej działce warto usytuować ją w dość dużej odległości od domu, aby nie docierały do niej odgłosy życia codziennego. Posiadaczom małych działek proponujemy umiejscowienie jej w jednym z narożników, w zależności od zastosowanych już aranżacji w ogrodzie. Przygotowując się do projektu altany, pamiętajcie, że wejście do niej znajdować się powinno po stronie zawietrznej. Jeśli wejście zaprojektujecie inaczej, może zdarzyć, iż trzeba je będzie często osłaniać od wiatru (dotyczy to altan o konstrukcji otwartej, na przykład drewnianych, bez przeszkleń czy innych zabezpieczeń).

Wybierając miejsce, warto pamiętać, aby nie stawiać altany na obniżeniach terenu, z uwagi na gromadzącą się wilgoć. Dotyczy to przede wszystkim tych z Was, którzy mieszkacie na działkach o wysokim poziomie wód gruntowych. Ustawiona w dole altana może szybko podmakać lub zostać zalana podczas ulewy.

Budujemy czy kupujemy?

Jeśli zależy Wam na całkowicie indywidualnym projekcie altany, dostosowanej do architektury ogrodu, powinniście rozważyć zlecenie zaprojektowania i wykonania firmie, która dostosuje ją do Waszych potrzeb. Możecie także wykonać ją samodzielnie, niemniej wymaga to wiedzy i doświadczenia, aby altana przetrwała nie tylko jeden bezchmurny sezon, ale także wichury, deszcze i kolejne lata.

Na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania. Możecie zakupić gotowe elementy altan, które z powodzeniem złożycie bez pomocy doświadczonych konstruktorów. Ważne, aby każdy 'gotowiec' zaopatrzony był w fachowy projekt, który da nam pewność, że zbudowana konstrukcja wytrzyma różne warunki atmosferyczne i będzie w pełni bezpieczna. Decydując się na samodzielną budowę, mamy tę przewagę, iż możemy całkowicie zdecydować o jakości materiałów, których użyjemy.

Koszt zakupu gotowej, prostej altany (nieskomplikowany projekt, standardowe materiały – w tym przede wszystkim najpopularniejsze drewno wraz z kosztem złożenia i osadzenia w Waszym ogrodzie), jest bardzo porównywalny do cen tych samych materiałów, których użyto w 'gotowcu' wraz ze wszystkimi elementami oraz czasem, jaki będziecie musieli poświecić na prace konstrukcyjne. Warto przejrzeć więc propozycje, jakie można znaleźć w sklepach budowlanych czy marketach ogrodowych. Okazać się może bowiem, że znajdziecie gotową, nowoczesną altanę ogrodową, która idealnie spełniała będzie Wasze potrzeby.

Bardzo popularne są obecnie gotowe altany ogrodowe z grillem, które świetnie nadają się do biesiadowania, nawet jeśli deszczowa pogoda skutecznie uniemożliwia grillowanie pod gołym niebiem.

Jaką altanę wybrać i jak ją prawidłowo umiejscowić na wybranym miejscu?

Bez względu na to czy zdecydowaliście się altanę ogrodową budować samodzielnie, czy też zakupicie gotową konstrukcję z jednego z wybranych projektów, pamiętajcie, iż najważniejszym elementem nowej ogrodowej budowli jest fundament. Nawet jeśli altana jest stosunkowo lekką i prostą konstrukcją, nie można zapomnieć, że musi być usytuowana solidnie i stabilnie łączyć się z podłożem.

 

 

Budowa fundamentu i przytwierdzenie altany za pomocą stalowych kotew, wydaję się więc sprawą oczywistą i podnosi bezpieczeństwo. Bez względu na to, na jaką altanę się zdecydujecie (drewnianą, metalową, kamienną czy też z cegły) powinna zostać wzmocniona fundamentem od podłoża. Istnieją oczywiście altanki, których producenci prześcigają się w pomysłowości i reklamują je jako takie, które nie wymagają budowy fundamentu. Tego typu konstrukcje nie przetrwają jednak wichury i jeśli taka możliwość istnieje, powinny zostać rozłożone zaraz po zakończeniu sezonu i w bezpiecznym miejscu oczekiwać kolejnego lata.

Czy tego typu zabiegi mają jednak sens? Konstrukcją, która nie wymaga fundamantu, jest między innymi pawilon ogrodowy i warto taką opcję rozważyć w przypadku, kiedy nie chcecie wzmacniać podłoża.

Altana ogrodowa, a prawo

To, co nurtuje nas często podczas budowy nowej konstrukcji na terenie działki, to fakt, czy do jej umiejscowienia potrzebne jest pozwolenie budowlane. Przepisy mówią jasno, iż budowa altany ogrodowej do 35m2 nie wymaga pozwolenia (wcześniejsze przepisy mówiły o górnej granicy 25m2). Jeśli planujecie postawienie większej altany, zwróćcie uwagę na wymiary.

Pamiętajcie też, że pozwolenie na budowę, a zgłoszenie obiektu do odpowiedniego organu (urzędu miasta, starostwa powiatowego, pod który podlegacie) to dwie odrębne sprawy. Jak już wspomnieliśmy, obiekt powyżej 35m2 wymagał będzie pozwolenia na budowę i sprawy związane z formalnościami będą bardziej skomplikowane, aniżeli w przypadku obiektów mniejszych.

Budując altanę powyżej górnej granicy metrażu, o którym mowa musicie liczyć się z tym, iż potrzebne będą Wam zarówno warunki zabudowy terenu, które jasno pokażą (o ile będzie to na danym terenie możliwe) jaką altanę i gdzie będziecie mogli postawić. Następnie czeka Was składanie wniosku o pozwolenie, do którego dołączyć należy pełną dokumentację wskazaną przez odpowiedni organ.

Ci, z Was którzy zdecydują się na budowę mniejszej altany, pamiętać powinni, że obiekty o wysokości do 5 metrów z dwuspadowym dachem (do 4 metrów, jeśli dach jest płaski, bądź innego typu) podlegają zgłoszeniu do właściwego urzędu, który zwykle do dwóch tygodni wyda nam decyzję (jeśli czas ten upłynął, a dany urząd nie wydał żadnej decyzji, oznacza to, iż otrzymaliśmy milczącą zgodę na budowę lub montaż).

Pamiętajcie, iż w obu przypadkach, zarówno dla obiektów mniejszych niż 35m2, jak i tych, które wymagają pozwolenia na budowę, musimy trzymać się przepisów. Jeśli zignorujemy prawo, urząd pod który podlegamy może uznać, iż dopuściliśmy się samowoli budowlanej i naszą nową altanę ogrodową przyjdzie nam zdemontować – co oznacza, że stracimy zarówno czas, jak i pieniądze.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: