Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać mikrofalówkę?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 23.03.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

Średnia ocen 5/5 na podstawie 11 głosów

Jak wybrać mikrofalówkę?
Mikrofalówka - jak wybrać? Jakie powinna mieć funkcję i ile kosztuje dobra kuchenka mikrofalowa? Zobacz na RynekPierwotny.pl

Kuchenka mikrofalowa potocznie zwana mikrofalówką nie służy już tylko do podgrzewania jedzenia. Współczesne urządzenia posiadają szereg ciekawych i przydatnych funkcji, jak np. rozmrażanie, grill czy gotowanie na parze. Na rynku mamy ogromny wybór urządzeń nie tylko pod kątem funkcjonalności, ale także designu. A co najważniejsze wyróżniają się przystępną ceną i dostępnością dla każdego. Jak wybrać mikrofalówkę dostosowaną do naszych potrzeb?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

  • jaką mikrofalówkę wybrać
  • na co zwrócić uwagę przy zakupie mikrofalówki 
  • ile kosztuje mikrofalówka

Jak działa mikrofalówka?

Wszystkie kuchenki mikrofalowe działają na tej samej zasadzie. Żywność włożona do urządzenia jest ogrzewana przy pomocy wytwarzanych fal elektromagnetycznych wprawiających cząsteczki wody w drgania. Następnie uderzając się o siebie wytwarzają ciepło. Ono natomiast rozchodzi się po potrawie - mikrofale odpowiadają za wprawienie w ruch cząstek wody obecnych w daniu. Dużą rolę przypisuje się tutaj metalowej komorze urządzenia oraz siatce wbudowanej w szybę drzwiczek. Jest to bariera dla mikrofal, które nie przenikają poza kuchenkę. Różnią się natomiast funkcjami i designem.

mikrofalówka w kuchni

Na co zwracać uwagę przy zakupie mikrofalówki?

Najważniejsze są parametry techniczne, które wpływają na czas pracy urządzenia oraz jego wydajność. Na rynku wyróżnia się dwa główne modele, czyli: mikrofalówka do zabudowy i wolnostojąca. Różnią się przede wszystkim sposobem montażu i budową. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w mieszkaniach, które urządzamy samodzielnie od początku i jesteśmy dopiero na etapie projektowania kuchni. Możemy wtedy dopasować mikrofalówkę designem do naszych mebli oraz pozostałych sprzętów jak np. piekarnik czy lodówka.

Przeważnie są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz możemy je umieścić na wysokości, co uwalnia miejsce na blacie roboczym. Jest to natomiast rozwiązanie sporo droższe od tradycyjnego modelu mikrofalówki. W dodatku trudniej je wyczyścić. Największym plusem urządzenia wolnostojącego jest oczywiście możliwość postawienia go w dowolnym miejscu. Mamy również dostęp do wszystkich części, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości.

Moc mikrofalówki

Im większa moc mikrofalówki, tym szybsze podgrzewanie i mniejsze zużycie prądu. Najpopularniejsze są urządzenia z zakresu od 700 do 2100 W. Co ważne, moc to parametr, który podlega regulacji. Dostosowuje się ją do rodzaju potrawy. Większa moc sprawdzi się również przy mikrofalówce, która ma dużo funkcji i korzysta z niej więcej osób, czyli np. w biurze. Jednak słabsze modele na pewno sprawdzą się przy rzadszym użytkowaniu. Trzeba jednak uważać, ponieważ zbyt duża moc może spowodować wysuszenie, a nawet spalenie potrawy.

Wymiary mikrofalówek

Wielkość mikrofalówki powinno się ustalić po przemyśleniu, ile osób będzie z niej korzystać oraz do czego. To pozwoli wybrać urządzenie o pojemności oraz rozmiarach dostosowanych do potrzeb. Plusem większych modeli jest możliwość przyrządzania potraw w większych naczyniach oraz kilku na raz. Możemy kupić mikrofalówki o pojemności około 10 l oraz nawet 3 razy większe. Te drugie poleca się raczej rodzinom, które dużo korzystają z kuchenek, tak aby podgrzewać danie na jeden raz, a nie dla każdego mieszkańca oddzielnie. Co ważne, zawsze należy mieć na uwadze, ile taki sprzęt zajmie miejsca na blacie kuchennym lub czy zmieści się w zabudowie.

nowoczesna mikrofalówka

Sterowanie

Mimo iż mikrofalówki przeważnie wyglądają tak samo, różnią się pomiędzy sobą sposobem sterowania. Wyróżnia się trzy główne modele. Pierwszy to mikrofalówki mechaniczne, czyli tanie sprzęty z pokrętłem. Ręcznie ustawia się na nich moc i czas działania. Modele elektroniczne są już bardziej zaawansowane. Mają panel sterujący z przyciskami pozwalający wybrać poszczególne funkcje oraz typ potrawy czy wagę, gdzie system sam ustawi odpowiednią moc oraz czas grzania. Mamy również mikrofalówki z automatyką wagową, w których specjalne czujniki określają wagę potrawy i na tej podstawie dobierają odpowiedni czas i moc grzania. Tutaj wybieramy tylko funkcję jak np. rozmrażanie lub grill.

Wnętrze mikrofalówki

Jest to bardzo ważny element mikrofalówki, ponieważ od rodzaju wnętrza zależy m.in. szybkość przygotowania potraw, a potem czyszczenie kuchenki. Najtańsze są wnętrza emaliowane, ale w zupełności wystarczające. Łatwo się czyszczą, ale też rysują i są podane na korozję. Lepsze okaże się wnętrze ze stali nierdzewnej lub ceramiczne. To materiały wytrzymałe i w dłuższej perspektywie sprawdzają się znacznie lepiej niż emalia. Natomiast większą pojemność zapewniają urządzenia bez obrotowego talerza.

kuchenka mikrofalowa

Funkcje mikrofalówek

W pakiecie podstawowym prawie każdej mikrofalówki zwykle jest podstawowa funkcja podgrzewania oraz rozmrażania. Do rozszerzonego zwykle dodaje się gotowanie, w tym również na parze oraz grill. Popularną funkcją w mikrofalówkach jest podpiekanie od spodu i termoobieg wyrównujący cyrkulację powietrza. Sprawdza się to przy robieniu pizzy czy bagietek na ciepło, a termoobieg pozwala na pieczenie ciast. Warto zwrócić uwagę też na opcję opóźnionego startu, blokady przed dziećmi czy programu samoczyszczącego.

Ile kosztuje mikrofalówka?

Cena mikrofalówki zależy od wielu czynników. Najsłabsze modele wolnostojące zakupimy już w cenie od 200 złotych, natomiast do zabudowy są zdecydowanie droższe, ponieważ sięgają powyżej 600 złotych. Za dobrą i nowoczesną kuchenkę mikrofalową możemy zapłacić nawet 5000 złotych.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023