Jak urządzić pokój dla ucznia?
Data publikacji: 05.08.2013, Data aktualizacji: 29.08.2018
Średnia ocen 3/5 na podstawie 3 głosów
Kolor ma znaczenie
W pokoju dla ucznia istotny jest odpowiedni dobór kolorów. Powszechnie wiadomo, że nauce i koncentracji najlepiej sprzyjają odcienie jasne i stonowane. W pokoju przyszłej nauki z pewnością świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju błękity, zielenie, brązy i żółcienie. Jeśli nasza pociecha upiera się przy barwach mocniejszych i agresywnych typu czerwień, to postarajmy się spełnić ową prośbę, dekorując ulubioną barwą wszelkiego rodzaju dodatki typu zasłony, narzuta na tapczan, zegar czy pudełka na zabawki. Pamiętajmy, że zbyt agresywne kolory mogą dekoncentrować, powodując u naszego dziecka brak skupienia podczas odrabiania lekcji i czytania.
Podział na strefy
Jeśli metraż pokoju naszego urwisa nam na to pozwala, to ważne jest aby wprowadzić w nim podział na strefy, wydzielając strefę wypoczynku i snu, strefę zabawy i strefę nauki. Podział na strefy możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu ustawieniu mebli, przedzielając na przykład strefę zabawy od strefy nauki lekkim, ażurowym regałem. Często jednak metraż pokoju dla ucznia nie pozwala nam na tego typu rozwiązania, toteż niezwykle istotny podczas urządzania pokoju dla ucznia będzie odpowiedni dobór i usytuowanie szkolnych mebli.
Idziemy na zakupy
Z pewnością łatwiej nam będzie wybrać odpowiednie wyposażenie, jeśli na zakupy wybierzemy się z dzieckiem. Dzięki temu w sklepie możemy bez problemu wypróbować każdy dostępny model i obiektywnie ocenić jeszcze przed ostatecznym zakupem, np. czy wybrany przez nas komplet jest wygodny, dostosowany do wzrostu i czy jego regulacja nie stwarza nam i dziecku trudności. Pamiętajmy, że odpowiednia wysokość biurka dla dzieci w wieku do 9 lat wynosi, w zależności od wzrostu, około 63-75 cm. By zachować prawidłową postawę, nasze dziecko opierając się przedramionami o biurko, powinno mieć wyprostowany kręgosłup. Przed ostateczną decyzją, zwróćmy również uwagę, czy siedzący na fotelu maluch, ma kolana zgięte pod kątem 90 stopni. Z kolei idealny fotel dla ucznia powinien mieć wygodne podpórki pod łokcie, z możliwością ustawienia kąta oparcia, a także regulowaną wysokością siedziska w zakresie 40-50 centymetrów.
Ustawienie ma znaczenie
Poza doborem niezbędnych przyborów szkolnych niezwykle istotne jest również ich ustawienie. Najczęściej używane przedmioty powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka. Takie ustawienie nie będzie wymuszało na naszym dziecku przyjmowania nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji. Również wielkość biurka i prawidłowe ustawienie krzesła z pewnością wpływają nie tylko na wygodę, ale i prawidłową postawę. Dlatego wybierając biurko i krzesło dla ucznia, zwróćmy uwagę nie tylko na jego kolor ale i ergonomię. Pamiętajmy, że nasze dziecko w ciągu najbliższych kilku lat z pewnością urośnie, dlatego warto zainwestować w trwałe rozwiązania z regulacją wysokości.
Przestrzeń do pracy
Najbardziej istotnymi elementami wyposażenia w pokoju ucznia nadal są biurko i krzesło. Choć w ostatnim czasie poza liczydłem i globusem wśród sprzętów niezbędnych pojawił się również komputer. Trzeba przyznać, że razem z monitorem i drukarką zajmują sporo miejsca, dlatego warto to uwzględnić, wybierając odpowiedni model biurka, tak by nasz uczeń miał odpowiednią przestrzeń roboczą, nie tylko do pisania i czytania, ale i do prac plastycznych, regularnie wykonywanych w ramach lekcji. Istotny jest również sposób rozmieszczenia poszczególnych przyborów szkolnych na blacie biurka. Pamiętajmy, że monitor komputera nie powinien być ustawiony na tle ani naprzeciw okna. W przeciwnym razie będzie się w nim odbijać zarówno światło słoneczne, a po zmroku światło sztuczne. Może to powodować przemęczenie oczu w rezultacie prowadzące do problemów ze wzrokiem. Dlatego najlepiej ustawić monitor bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 metra.
W zgodzie ze światłem
Niezwykle istotnym elementem wyposażenia pokoju dla ucznia jest właściwe oświetlenie. W skład którego wchodzi niezbędna lampka na biurku, oświetlenie górne, lamka nocna do czytania przy łóżku, jak również wpadające przez okna światło słoneczne. To właśnie światło słoneczne decyduje o prawidłowym ustawieniu biurka, a siedzące przy nim dziecko powinno mieć nieograniczony dostęp do światła dziennego, wciąż najzdrowszego dla naszych oczu. Jeśli ustawienie biurka przodem do okna jest niemożliwe, postarajmy się żeby siedzące przy biurku dziecko, nie zasłaniało sobie światła, ustawiają biurko osoby praworęcznej lewym bokiem do okna lub tez prawym bokiem w przypadku dziecka leworęcznego.
Kolorowe dodatki
By wprowadzić odrobinę fantazji do poważnego świata nauki, wprowadźmy kolorowe dodatki w postaci szkolnych przyborów. Różnokolorowe długopisy, mazaki, wesołe plecaki i piórniki, fikuśne gumki do mazania, a nawet zabawne pojemniki na drugie śniadanie, wybrane razem z dzieckiem, z pewnością zwiększą zapał do pracy w szkole i nad lekcjami.
Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: