Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 11.04.2019, Data aktualizacji: 15.05.2023

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 48 głosów

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?
Zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji - sprawdź!

Jak urządzić mieszkanie przeznaczone do wynajęcia? To pytanie zadaje sobie wielu osób zaczynających inwestować w nieruchomości. Musimy pamiętać, że od odpowiedniego wystroju mieszkania pod wynajem zależy jak szybko uda nam się znaleźć najemców i jaki zysk finalnie przyniesie nam inwestowanie w nieruchomości. By uniknąć błędów początkującego rentiera, warto pamiętać o kilku zasadach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie meble powinny się znaleźć w mieszkaniu pod wynajem
  • jak urządzić mieszkanie na wynajem dla pracowników korporacji
  • jak nie urządzać takiego mieszkania 

Proces zarabiania na nieruchomości pod wynajem nie kończy się na wyborze odpowiedniego lokalu. Gdy już jesteśmy właścicielami mieszkania pod wynajem, tzw. „buy to let” (ang. nabyty w celu oddania do wynajęcia), należy przemyśleć w jakim stanie oddamy go najemcom. Opcji jest kilka:

  • możesz pozostawić mieszkanie bez mebli (ale z podstawowym wyposażeniem kuchenno-łazienkowym, takim jak zlew, kuchenka, umywalka, sedes, kabina prysznicowa),
  • mieszkanie pod wynajem może być umeblowane w sposób minimalistyczny (np. szafa + łóżka) oraz z
  • możesz także postawić na pełny umeblowanie, a nawet wyposażenie mieszkania (odkurzacz, naczynia, pościel).

Również tym razem, tak jak w przypadku wyboru samego lokalu, prawie wszystko zależy od docelowej grupy twoich potencjalnych najemców.

Jedną z najważniejszych informacji do zapamiętania jest to, że nieruchomości przygotowywane do wynajęcia powinny być funkcjonalne i w miarę możliwości uniwersalne. Stwórzmy taką przestrzeń, aby odpowiadała na potrzeby różnych osób, tak aby to przyszły najemca mógł uczynić z niej dobrą bazę, tworzywo do zaaranżowania własnego M.

mieszkanie pod wynajem

Kolory i materiały wykończeniowe w mieszkaniu do wynajęcia

Mieszkanie pod wynajem warto zaaranżować w neutralnej, jasnej kolorystyce, która będzie pasować wielu potencjalnym najemcom. Przy tym podejściu łatwo zmienić wystrój wnętrza i przeprowadzić szybką metamorfozę wymieniając jedynie dodatki, nie narażając się na duże koszty. Ważne są podłogi. By uniknąć ich częstych napraw czy wymiany musimy wybrać takie materiały, które będą łatwe w utrzymaniu i odporne na zniszczenie.

Urządzając łazienkę wybierzmy płytki, które będą neutralne, bo szybko ich nie zmienimy. Nie należy przesadzać z ilością ścian pokrytych płytkami, ale warto jest zabezpieczyć wszystkie te miejsca, które są narażone na wilgoć. Wybierając armaturę czy kabinę najlepiej postawmy na jakość, nie patrzmy na niskie koszty. Pamiętajmy, że ewentualny remont i naprawy będą po naszej stronie.

Mieszkanie pod wynajem - funkcjonalność i przestrzeń

Jak podkreślają deweloperzy najczęściej pod wynajem kupowane są małe mieszkania. Na rynku wynajmu mieszkań najlepiej mają się rozkładowe M2. Dlatego tak ważna jest ich funkcjonalność. Największą popularnością cieszą się 30-40-metrowe mieszkania z aneksem kuchennym i osobną sypialnią. Takie mieszkanie możesz w miarę szybko i tanio wykończyć, a także łatwo wynająć.

Niedużą przestrzeń trzeba optymalnie wykorzystać. Miejsce do spania powinniśmy przewidzieć zarówno w sypialni jak i pokoju dziennym. Musimy też pamiętać o tym by było jak najwięcej miejsca na przechowywania. Tu dobrym rozwiązaniem będzie szafa wnękowa na korytarzu. Aneks kuchenny powinien mieć dużo szafek, by zmieścić w nich wszystkie niezbędne sprzęty i zapewnić normalnie korzystanie. Stół jest wskazany, ale jeżeli zabierałby zbyt dużo miejsca to warto inaczej zaaranżować przestrzeń do spożywania posiłków. Sprawdzoną alternatywą dla stołu będzie mini wyspa kuchenna.

mieszkanie na wynajem

Mieszkanie pod wynajem dla studentów

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem dla studentów? Wydawać by się mogło, że przygotowanie mieszkania tzw. studenckiego przysporzy nam najmniej wysiłku. Jednakże zawsze należy pamiętać, że lokal kategorii „tani” może wprawdzie nie być urządzony według najnowszych trendów mody, nie musi posiadać też nowoczesnego wyposażenia AGD (np. zmywarki, elektrycznego piekarnika), ale brudne, odrapane ściany, grzyb w łazience i poplamione wykładziny nie zachęcą nawet najemców o niskich wymaganiach. Jeśli tak wygląda mieszkanie, które przeznaczyłeś do wynajęcia, remont jest koniecznością! Zwrot z inwestycji w remont nadejdzie szybciej, niż się spodziewasz!

Niedopuszczalne jest też kupno nowego mieszkania i wyposażenie go (w ramach oszczędności) używanymi gratami, zebranymi z innych mieszkań, wśród rodziny lub wyciągniętymi z piwnicy. Takie zachowanie może zasugerować najemcy, że właściciel także w ciągu trwania umowy będzie załatwiał wszelkie sprawy byle jak. Dlatego zanim zaczniemy prezentowanie naszego mieszkania potencjalnym klientom, należy je doprowadzić do stanu w miarę estetycznego, co oczywiście nie oznacza kolosalnych nakładów finansowych na remont.

Najtańsze meble, na przykład łóżko z „sieciówki” budowlanej/meblarskiej będzie lepsze niż zniszczone, choć eleganckie łoże „po babci”. Działając zbyt oszczędnie i byle jak, możemy sobie napędzić kłopotów w postaci byle jakich najemców, którzy nie będą się poczuwali do regularnego płacenia czynszu najmu.

Na rynku, wiele sklepów takich jak np. sieciowe IKEA i JYSK posiada bardzo tanią ofertę, typowo pod najemców -studentów. Jeśli mamy nowe mieszkanie, a chcemy je przeznaczyć do wynajęcia dla studentów, zakup takich prostych i tanich mebli będzie odpowiednim pomysłem. Prostota zwykle trafia w gusta wielu osób albo przynajmniej jest neutralna. Studenckie mieszkanie pod wynajem dobrze jest również wyposażyć w lodówkę, kuchenkę (niekoniecznie z piekarnikiem) i odkurzacz. Pralka też jest mile widziana, ale nie jest koniecznością – wielu młodych ludzi zawozi pranie do domu lub decyduje się na korzystanie z coraz bardziej popularnych pralni publicznych. Jeśli nie mamy pieniędzy na nową kuchenkę z piekarnikiem – tańszą alternatywą będzie kuchenka mikrofalowa.

Wiele sprzętów AGD można znaleźć bardzo tanio na aukcjach internetowych lub z ogłoszeń sieciowych (np. Gumtree, Olx). Pamiętajmy jednak, by nie kupować „gratów” i staroci, które np. mają ogromne zużycie prądu. Jeśli będziesz rozliczać najemcę od razu z mediami, nieekonomicznie działający staroć może przełożyć się na obniżenie twoich zysków. Celując w studentów ważniejszy od telewizora i kablówki jest dostęp do Internetu. Telewizor, jak i telefon stacjonarny, można sobie całkowicie darować, ale w chwili obecnej dostęp do sieci jest koniecznym elementem „wyposażenia” mieszkania.

mieszkanie dla studentów

Mieszkanie pod wynajem dla pracowników korporacji

Prostota plus elegancja sprawdzą się w przypadku klientów korporacyjnych czyli pracowników firm międzynarodowych, poszukujących mieszkania na kilka, kilkanaście miesięcy. Wnętrze mieszkania pod wynajem nie może zobowiązywać, a zwłaszcza pokazywać naszych własnych preferencji i gustów. Najważniejsze są potrzeby twoich przyszłych lokatorów.

Jak urządzić mieszkanie pod pracowników korporacji? Tanie materiały wykończeniowe i wyposażania wnętrz zdecydowanie nie znajdą tutaj uznania! Remont może okazać się niezbędny. Ten typ najemców ceni nowoczesne i gustowne rozwiązania. Nawet ewentualne ozdoby ścian, jak obrazy, należy wybrać pod kątem neutralnej klasyki. Trzeba odrzucić wszystko co kontrowersyjne, gdyż tendencyjnym wystrojem możemy odstraszyć tę grupę klientów. Także kolorystyka mebli oraz ścian nie powinna być zbyt krzykliwa, jak również za ciemna. Jasne kolory powiększają wnętrza, najlepiej wybrać kolor jasny, zarówno jeśli chodzi o meble jak i kolory ścian. 

Pracownicy firm należą do bardziej wymagających najemców niż studenci i młode małżeństwa, co jednak nie oznacza potrzeby montowania w lokalu złotych klamek. Średniej klasy markowy sprzęt AGD powinien wystarczyć, ważne aby był nowy, lub utrzymany w dobrym i – co najważniejsze – czystym stanie. Trzeba także pomyśleć o pokoju/kąciku do pracy – wygodne biurko i fotel na pewno przydadzą się pracownikowi dużej firmy. W takim przypadku możesz poszukać okazji – niektóre sieciowe sklepy/półhurtownie z artykułami biurowymi mają promocje na np. skórzane fotele w cenie zwykłych ze skóry „ekologicznej”.

Wyposażenie mieszkania pod wynajem

Podobnie jak w przypadku nowego mieszkania ze starym wyposażeniem, również odwrotna sytuacja nie przyniesie pożądanych efektów. Jeśli klientowi zaproponujemy mieszkanie o wysokim standardzie wyposażenia, ale położone w zaniedbanym budynku lub w lokalizacji o złej renomie, wcale nie przełoży się to na wyższą stawkę czynszu.

Wystrzegajmy się również drobnych ozdób typu wazony, figurki, serwetki, ponieważ gust w przypadku takich drobiazgów jest bardzo zróżnicowany – niech najemca sam doposaży mieszkanie według własnych upodobań. Zbędne bibeloty mogą być niechcianym, dodatkowym kłopotem dla lokatora – w najgorszym przypadku z braku miejsca najemca wyrzuci je lub wyniesie do piwnicy. Niedopuszczalne jest zostawianie w mieszkaniu na wynajem prywatnych zdjęć w ramkach. Lokator, chociaż nie jest „na swoim”, niekoniecznie będzie chciał, by takie elementy mu o tym codziennie przypominały.

Meble do mieszkania pod wynajem nie muszą być drogie. Powinny być za to solidne i spójne stylistycznie. W aranżacji wnętrza kierujmy się konsekwencją. Wybierając meble do mieszkań pod wynajem zdecydujmy się na te w neutralnych, ponadczasowych kolorach. Kupując mieszkanie pod wynajem od dewelopera często możemy skorzystać z pakietu wykończenia wnętrz czy innych rozwiązań pomocnych przy aranżacji mieszkania. Warto się temu przyjrzeć. Oczywiście możemy próbować wynająć mieszkanie jedynie z urządzonym aneksem kuchennym i łazienką, ale to może wyeliminować tych potencjalnych lokatorów, którzy nie mają swoich mebli.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem dla singli lub młodych rodzin?

Obie powyżej opisane grupy najemców; studenci i pracownicy korporacyjni, preferują mieszkania do zamieszkania „od zaraz”. Natomiast w przypadku młodych ludzi, czy to singli, czy w wolnych związkach, czy też świeżo upieczonych małżonków, nieumeblowane mieszkanie może być plusem, zwłaszcza jeśli chcą w naszym lokum zostać na dłużej.

Często wynajem mieszkania po studiach oraz po znalezieniu pierwszej pracy jest kolejnym krokiem do usamodzielnienia się, a co za tym idzie, młodzi lokatorzy będą chcieć przywieźć do nowego mieszkania swoje własne meble, a nawet sprzęt AGD. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami pustego lokalu, możemy zawsze ponegocjować z przyszłymi najemcami. Jeśli najemca chce kupić własne meble i sam zadbać o wyposażenie mieszkania, jako właściciel możesz obniżyć miesięczną stawkę najmu np. o 50-70% ceny nowych sprzętów (najlepiej na podstawie rachunku ze sklepu).

Jak nie urządzić mieszkania pod wynajem?

Jest kilka kardynalnych grzechów, które najczęściej popełniają początkujący inwestorzy. Czasem jest to efekt niewiedzy, brak fachowego wsparcia lub najzwyczajniej niedoszacowany budżet. W takich sytuacjach droga na skróty może sprowadzić nas na manowce i utrudnić wynajem mieszkania, które miało być naszym dodatkowym źródłem dochodu.

Nie warto ulegać chwilowym modom. Dotyczy to zwłaszcza łazienki czy mebli kuchennych. Najlepiej unikajmy najtańszych materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz. Zniszczone meble będą nieestetyczne i trzeba będzie je ponownie wymienić, by zainteresować lokatorów. Mieszkanie na wynajem nie jest przechowalnią rzeczy, które są nam niepotrzebne. Nie ma sensu więc go zagracać. Unikajmy też kopiowania wnętrzarskich katalogów. Te co sezon są inne.

A w jakie nieruchomości do wynajęcia inwestować? Wybierając mieszkania pod wynajem zdecydujmy się na takie, które jest funkcjonalne i w dobrej lokalizacji. Aranżując mieszkanie do wynajęcia, stwórzmy lokal przytulny, w którym my czy nasi znajomi mogliby zamieszkać. Taka nieruchomość z pewnością odpowie na potrzeby wielu różnych najemców.

Kluczem do sukcesu w przygotowaniu mieszkań do wynajęcia jest na pewno czystość, estetyka i prostota. Wszelakie udziwnienia rzadko przekładają się na miarodajne zyski.

remont mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Targi mieszkaniowe w Poznaniu 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań w Poznaniu?

      Targi mieszkaniowe w Poznaniu 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań w Poznaniu?

      Szukasz nieruchomości inwestycyjnej w Poznaniu, zastanawiasz się nad przeprowadzką do stolicy Wielkopolski, lub po prostu chcesz znaleźć wymarzone M? Targi mieszkaniowe w Poznaniu są idealną okazją do zapoznania się z szeroką ofertą rynku pierwotnego i wtórnego. Uczestnicy mają okazję zasięgnięcia porad od ekspertów finansowych czy projektantów wnętrz.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Targi mieszkaniowe w Warszawie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów?

      Targi mieszkaniowe w Warszawie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów?

      Targi nieruchomości to miejsce, w którym dochodzi do optymalizacji wszystkich procesów związanych z nabyciem wymarzonego m. Możemy tam spotkać liderów z branży budowlanej, finansowej, a także architektów, porozmawiać i zaczerpnąć wiedzy dotyczącej odnawialnych źródeł energii, aranżacji przestrzeni czy zaplanować w jednym miejscu wszystkie elementy nowej inwestycji. Które wydarzenia w stolicy zasługują na szczególną uwagę?

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Targi Mieszkaniowe Wrocław już 16 i 17 listopada na Tarczyński Arena Wrocław!

      Targi Mieszkaniowe Wrocław już 16 i 17 listopada na Tarczyński Arena Wrocław!

      Co nowego na rynku mieszkaniowym? Co z programem dofinansowania "Mieszkanie na Start"? Jak obecnie kształtują się ceny? Na jak wysokie rabaty można liczyć? Jakie obecnie są możliwości kredytowania zakupu nowego mieszkania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz na XVI edycji Targów Mieszkaniowych Wrocław, które odbędą się 16 i 17 listopada 2024r. w Klubie Biznesowym Tarczyński Arena Wrocław przy Alei Śląskiej 1.

      12 listopada 2024

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023