Robaki w domu: rodzaje, metody, zdjęcia i nazwy robaków w domu
Średnia ocen 4/5 na podstawie 131 głosów
Rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, opanowując nasze szafki z ubraniami, jedzeniem, a nawet łóżka czy podłogi. Niestety nie tylko trudno się ich pozbyć, ale też mogą zanieczyszczać jedzenie lub przenosić groźne bakterie i wirusy. Małe owady i insekty można zwalczyć nie tylko domowymi sposobami. Są sposoby, które skutecznie wspomagają zwalczanie robaków w domu. Zdjęcia i nazwy najczęściej występujących insektów domowych przedstawiamy w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie robaki pojawiają się w domu najczęściej;
- jak wyglądają pluskwy, karaluchy i prusaki;
- czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się domowych insektów.
Insekty domowe – jak poznać, że są w domu?
Robaki domowe mogą znaleźć się w każdym mieszkaniu. Zwykle kryją się w budynkach w gorszym stanie, ale łatwo je zabrać ze sobą przebywając np. na wakacjach w hotelach o niskim standardzie.
Rozwojowi robaków w domu sprzyja wilgoć, brud i kurz. Mogą ukrywać się w wielu miejscach w naszych domach, najczęściej w ciemnych zakamarkach, gdzie ciężko je dostrzec, ale także w dywanach, ubraniach czy pod podłogą. Jeśli nie chcemy mieć z nimi do czynienia, powinniśmy przede wszystkim unikać lokali położonych blisko zsypów lub wysypisk śmieci. Gdy natomiast mieszkamy w nowym budownictwie, warto zadbać o czystość, brak wilgoci i niepozostawianie resztek jedzenia na wierzchu.
Robaki w domu – rodzaje
Nie możemy całkowicie zapobiec pojawieniu się insektów domowych. Małe robaki w domu mogą występować bez względu na porę roku czy stan mieszkania. Aby skutecznie pozbyć się nieproszonych gości, najpierw musimy zweryfikować, z jakim rodzajem insektów mamy do czynienia. Najczęściej pojawiają się latające owady w domu, mrówki oraz mole spożywcze. Gorzej, gdy w pomieszczeniach domowych spotykane są karaluchy, pluskwy czy pchły.
Co na robaki w domu?
Sposób walki z robakami w domu zależy od ich rodzaju. Na początku często próbuje się starych i sprawdzonych rozwiązań. Jednak jeśli to nie działa, często potrzebna jest dezynsekcja.
Owad | Specyfikacja | Sposoby na pozbycie się |
Rybik cukrowy | bezskrzydłe, małe, srebrne, owady | regularne wietrzenie, inwestycja w pochłaniacz wilgoci |
Mole ubraniowe | małej lub średniej wielkości ćmy | suszona skórka cytryny, lub pomarańczy woda z octem, olejek lewandowy |
Karaluchy | gatunek owada z rodziny karaczanów | miska z piwem, olejki eteryczne, fusy z kawy, mieszanka cukru i kwasu borowego |
Muszki owocówki | niewielkie owady z rzędu muchówek | mikstura z octu jabłkowego i płynu do mycia naczyń |
Mrówki | rozpowszechniona grupa owadów z rodziny błonkówek | ocet, sok z cytryny, soda oczyszczona |
Komary | pospolite owady z rzędu muchówek | moskitiery, balkonowe siatki, olejki z trawy cytrynowej, goździkowe, tymiankowe, miętowe lub eukaliptusowe |
Specjalna ekipa przeprowadza odpowiednie działania w mieszkaniu. Spryskuje każdy kąt dedykowanymi środkami, podpowiadając, jak się wcześniej przygotować np. poprzez oderwanie listew przypodłogowych czy poodsuwanie mebli. Poniżej przedstawiamy, jak walczyć z najpopularniejszymi robakami w domu.
Rybiki cukrowe – skąd się biorą?
Rybiki cukrowe przebywają najczęściej w miejscach, gdzie panuje wilgoć, czyli głównie w łazienkach i kuchniach. Są trudne do pozbycia, potrafią przeżyć bez pożywienia nawet do 12 miesięcy. Nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i nie przenoszą żadnych chorób. Rybiki cukrowe można zobaczyć w nocy, ponieważ wychodzą dopiero po zmroku. Poznamy je po srebrnym pancerzu, charakterystycznym kształcie oraz długich czułkach. Rybiki cukrowe to robaki w domu od wilgoci, której często nie brakuje we wnętrzach łazienki.
Istnieją jednak domowe sposoby na rybiki cukrowe. Wskazane jest wypełnienie możliwie wszystkich szpar oraz szczelin. Jeśli problem się nasili, warto zaopatrzyć się w pochłaniacze wilgoci i profesjonalne środki. Aby pozbyć się rybików z domu, trzeba zadbać o niepozostawianie wilgoci np. kałuż w łazience, czy mokrych plam na blatach kuchennych po zmywaniu.
Równie ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń i zatkanie wszelkich szpar, przez które mogą się przedostać. Liczy się dokładne sprzątanie i trzymanie jedzenia w odpowiednich pojemnikach. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie zwabianie ich do pułapek, opryskiwanie pomieszczeń środkiem owadobójczym lub stworzenie własnego preparatu – idealnie sprawdzi się cukier puder wymieszany z naturalnym boraksem (1:1).
Pluskwa – skąd się bierze?
Pluskwy to bardzo uciążliwe insekty domowe, które gryzą człowieka, przez co mogą przenosić różnego rodzaju infekcje. Na ciele osób pogryzionych pojawiają się swędzące, czerwone bąble. Eksperci z dompelenpomyslow.pl podpowiadają również, że charakterystyczna dla pluskwy domowej jest forma ugryzienia - często ślady ułożone są w linii lub grupie na skórze.
Dorosłe osobniki mają czerwonobrunatne zabarwienie i są mocno spłaszczone. Znoszą jaja, które ukrywają w naszych meblach i ubraniach. Pluskwy wyczuwają ofiarę po cieple i zapachu. Bez pożywienia zapadają w hibernację, i mogą tak przeżyć nawet kilka miesięcy. Najczęściej wychodzą w nocy, wtedy też gryzą. Można poznać, że w domu są pluskwy, kiedy znajdziemy na pościeli plamy po odchodach lub martwe osobniki. Jeśli zobaczymy choć jedną w mieszkaniu, powinniśmy od razu zareagować. Pluskwy bardzo szybko się rozmnażają, jeśli mają żywiciela.
Do domu można je przynieść m.in. z komunikacji miejskiej. Pluskwy lubią chować się w tapicerowanych meblach. Pozbyć się ich jest natomiast bardzo ciężko. Jeśli nie pomagają domowe środki, najlepiej zdecydować się na przeprowadzenie dezynsekcji. Specjaliści wiedzą, jak z nimi walczyć i gdzie ich szukać. Czasami zabieg trzeba powtórzyć, nawet trzykrotnie, aby skutecznie pozbyć się wszystkich osobników i larw.
Czy pluskwy biorą się z brudu? Wbrew pozorom nie jest to powód, dla którego pojawiają się w domu. Z reguły preferują czyste czyste powierzchnie. Zatem, skąd się biorą pluskwy w domu? Mogą się przenosić ze starymi meblami, od sąsiadów lub znajomych, u których nocowaliśmy.
Roztocza
Roztocza są wszędzie. Nie widzimy ich gołym okiem, dlatego najtrudniej pozbyć się ich z domu. Należą do pajęczaków i jest ich ponad 30 tys. gatunków. Roztocza są szczególnie szkodliwe dla alergików - wywołują podrażnienia skórne oraz kaszel.
Nie można ich całkowicie usunąć z mieszkania, ale ograniczyć - jak najbardziej. Konieczne jest regularnie pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Nie powinno się też pozostawiać kurzu na meblach i systematycznie odkurzać.
10 trików ułatwiających sprzątanie Sprawdź również
Nieocenionym pomocnikiem w walce z roztoczami będzie np. robot sprzątający. Pamiętajmy również o wietrzeniu pomieszczeń.
Karaluchy i prusaki
Karaluchy to większe odpowiedniki prusaków, które są bardzo uciążliwymi insektami domowymi, ponieważ bardzo szybko uodparniają się na nowe, wynajdowane przez człowieka trucizny. Karaluchy - lubią ciepło i wilgoć - im wyższa temperatura, tym szybciej się rozwijają. Żywią się praktycznie wszystkim od resztek jedzenia po włosy, watę.
Do domów trafiają przez ściany, otwarte okna i drzwi, meble tapicerowane czy rury kanalizacyjne. Walka z karaluchami bywa trudna, ponieważ są wyjątkowo odporne. Można stosować środki owadobójcze, jednak należy tez przestrzegać standardów czystości i odpowiednio zabezpieczać śmieci oraz jedzenie. Czasami okazuje się, że konieczna jest dezynsekcja, i to robiona w odstępach czasowych. Jeśli mieszkamy w bloku, warto zaangażować również pozostałych mieszkańców.
Najchętniej bytują w miejscach, w których mają zapewniony łatwy dostęp do pożywienia. Skąd się biorą karaluchy? Obiegowa opinia wskazuje, że biorą się z brudu. Oczywiście jest w tym sporo prawdy. Karaluchy lubią też miejsca ciepłe i wilgotne. Zapachy jedzenia oraz pozostawiane resztki skutecznie je wabią. Czy karaluchy wchodzą do łóżka? Odpowiedź brzmi tak, jednak nie jest to najczęstsze miejsce, w jakim można je znaleźć.
Skąd wychodzą prusaki? Najczęściej można je spotkać w nocy i nad ranem. Wychodzą z różnych zakamarków i szafek w kuchni, łazience lub spiżarni. Jak wytępić prusaki z bloku? Warto wypróbować roztwór amoniaku. W większości przypadków sprawdza się żelowanie oraz zamgławianie ULV.
Mole ubraniowe
Mole pojawiają się w naszych szafach i skutecznie psują ubrania. Składają jaja głównie na wełnianych materiałach. W zależności od warunków klimatycznych rozwijają się od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Moli można się pozbyć poprzez używanie naftaliny czy innych specjalnych środków dostępnych w sklepach. Mole nie znoszą również zapachu farby drukarskiej, lawendy, skórki cytryny, ziela angielskiego czy mydła.
Małe białe robaki w domu
W głównej mierze pojawiają się po zakupie zanieczyszczonej żywności. Najczęściej ma to miejsce, gdy zanieczyszczona mąka trafi na sklepowe półki. Insekty często pojawiają się w opakowaniach w samym sklepie.
Białe robaki w domu mogą na stałe zagościć w naszej kuchni. Z długiej listy warto wymienić:
- kapturnika zbożowca,
- mącznika młynarka,
- wołka zbożowego,
- żywiaka chlebowca.
Jak się małych białych robaków pozbyć? W pierwszej kolejności należy zutylizować zanieczyszczoną żywność. Następnie warto dokładnie sprzątnąć wszystkie szafki oraz zdezynfekować podłogę przy użyciu mopa parowego. Najlepiej zadbać o lepszy sposób przechowywania żywności, dokładnie ją sprawdzać oraz dbać o czystość.
Żuczki w domu
Choć nie wywołują żadnych bezpośrednich szkód w domu, posiadają żarłoczne larwy. Żuki w domu pojawiają się najczęściej na skutek niezabezpieczonych lub zbyt rzadko wynoszonych śmieci oraz odpadów organicznych.
Mają zróżnicowane kształty, kolory oraz rozmiary. Mogą przedostawać się przez nawet najmniejsze szczeliny. W domu pojawiają się najczęściej żuki koloru czerwonego, takie jak: kowal bezskrzydły czy ściga purpurowa. Aby zapobiec pojawianiu się tych owadów, należy przestrzegać zasad higieny oraz starać się utrzymywać reżim sanitarny oraz spożywczy.
Ryjkowce w domu
Małe i średnie chrząszcze o wydłużonej głowie są koloru czarnego, brązowego lub brunatnego. Niewielkie ryjkowce osiągają 10-15 mm długości. Mają wytrzymałe pancerze i silne odnóża. Największe kłopoty mogą sprawić na przełomie kwietnia i maja.
Czarne robaki z pancerzem w domu lub ogrodzie zwykle pojawiają się wraz z początkiem wiosny. Można zapobiegać ich plagom poprzez przeprowadzanie ekologicznych sztuczek oraz przy użyciu specjalistycznych chemikaliów.
Robaki w domu: podsumowanie
Problem związany z szybkim rozmnażaniem się robactwa jest uciążliwy i często trudny do zwalczenia. Insekty domowe mogą pojawić się niespodziewanie, przechodzić szczelinami lub pojawiać się na sierści zwierząt. Wiele z nich upodobało sobie zagłębienia w materacach czy mebli. Nie zawsze można sobie poradzić samemu z mrówkami, pchłami, karaluchami, molami czy pluskwami. W walce ze szkodnikami mogą pomóc profesjonalne środki i pułapki oraz domowe sposoby. Z ekologicznych alternatyw warto wymienić dbanie o czystość i zastosowanie powszechnie wykorzystywanych produktów spożywczych.
Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: