Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak pozbyć się kurzu z domu?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 24.01.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów

Jak pozbyć się kurzu z domu?
Kurz osiada wszędzie. Sprawdź co zrobić, aby się go pozbyć z domu! Radzi ekspert RynekPierwotny.pl!

Kurz, który ciągle wraca to problem wielu domów. Sprzątamy go i zaraz z powrotem pojawia się na naszych meblach. Nie ma rozwiązania, które pozbyłoby się go całkowicie. Istnieją natomiast sposoby na to, aby jak najdłużej cieszyć się czystym mieszkaniem. Sprawdźcie pomysły na to, co zrobić, aby kurz mniej osadzał się na naszych rzeczach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • gdzie gromadzi się najwięcej kurzu
 • jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu
 • czy regularne wietrzenie mieszkania pomoże w walce z kurzem 

Wystrój mieszkania

Ilość kurzu zależy przede wszystkim od ilości rzeczy w domu. Jeśli mamy ich mniej, mniej będzie się także na nich zbierał brud. Najwięcej kurzu gromadzi się w zasłonach, wykładzinach i dywanach. Mimo iż są to bardzo potrzebne dekoracje, nie w każdym pomieszczeniu spełniają swoją rolę. Czasami lepiej jest postawić na rolety niż obszerne zasłony lub całkowicie pozbyć się niektórych elementów wystroju wnętrza.

Kolejnym elementem mieszkania, który zbiera mnóstwo kurzu są książki, szczególnie jeśli są nieczytane. Gdy mamy ich w domu dużo warto stawiać na zamykane półki. Innymi łapaczami brudu są świeczki, obrazy i inne bibeloty. Podobnie sytuacja ma się z ozdobnymi meblami (w ich zakamarkach zbiera się mnóstwo kurzu) czy kwiatami, zarówno sztucznymi, jak i naturalnymi.

Regularne sprzątanie

Najważniejszą czynnością, która pozwala pozbyć się kurzu jest regularne sprzątanie. Pamiętajmy, aby dokładnie myć wszystkie powierzchnie, na których zbiera się brud. Jeśli przyzwyczaimy się do systematycznego czyszczenia, kurz będzie mniej widoczny, ponieważ cześciej zmywany. Warto też wybierać powierzchnie, które można czyścić na mokro. Ta metoda pozwala na dłuższe utrzymanie czystości.

Główną rolę gra oczywiście odkurzanie dywanów, które są największym zbiorowiskiem kurzu. W ten sposób unikamy unoszenia się w powietrzu wszystkiego co zebrało się na naszej podłodze. Tutaj nie wolno również zapominać o regularnym czyszczeniu odkurzacza.

Odpowiednia temperatura

Ważnym czynnikiem, który może wpływać na ilość kurzu w naszym mieszkaniu jest temperatura pomieszczeń. Optymalną jest 18-21 stopni. Jeśli w domu jest wilgotno albo sucho stwarzamy idealne warunki do rozwoju wszelkich drobnoustrojów znajdujących się w kurzu, a na pewno sprzyjamy gromadzeniu się brudu na meblach. 

Regularne wietrzenie

Czynność ta jest o tyle ważna, że nie tylko pozwala na wywietrzenie kurzu osadzającego się na meblach, ale także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wpływa to pozytywnie na nasze samopoczucie, ponieważ dostarczamy świeżą woń do mieszkania. Jeśli pomieszczenie jest niewietrzone cały kurz zbiera się w nim i co najgorsze kumuluje.

Wentylacja

Jeśli w naszym domu występuje duży problem z kurzem, może być temu winna nieodpowiednia cyrkulacja powietrza wywołana zatkanymi kratkami wentylacyjnymi. Należy je co jakiś czas dokładnie przecierać mokrą ściereczką z dodatkiem detergentów.

Czyste okna

Plastikowe okna nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a w dodatku są łapaczem kurzu. Kiedy nie są często myte powodują, że gromadzi się na nich brud, który następnie unosi się w powietrzu i osiada dalej. W pierwszej kolejności powinniśmy usuwać kurz z karnisza.

Odkurzanie ścian i sufitów

To co często zapominamy czyścić w naszych domach, to ściany i sufity. One także się kurzą i warto przynajmniej 2 lub 3 razy w roku je zamieść lub po prostu umyć.

Tapicerowane meble

Zgodnie z radami naszych babć powinno się unikać mycia tapicerowanych powierzchni na mokro. W ten sposób jeszcze bardzie wklepujemy kurz w materiał. Dobrym sposobem jest położenie wilgotnego prześcieradła i jego strzepanie na podwórku. W ten sposób zebrany kurz nie wyląduje w naszym mieszkaniu i przyklei się do materiału prześcieradła.

 

 

Podstawą regularność

Najważniejsze przy walce z kurzem jest zachowanie systematyczności. Bez regularnych działań nie jesteśmy w stanie pozbyć się kurzu na dłużej, a co jeszcze gorsze pozwalamy mu się kumulować w naszych mieszkaniach. Ma to niestety negatywny wpływ na nasze zdrowie i może wywoływać alergie.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

2 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Ulka

  u mnie to samo :) od razu zauważyłam, że jak jeździ roobmba to się nie osadza tak kurz

  13 maja 2020, 14:10
 • Od kiedy sprzata u mnie roomba jest mniej kurzu na meblach. Jak miałam normalny odkurzacz to on kurz wypychal i on osiadał na meblach. Teraz tak nie ma bo urządzenie zasysa kurz i wyrzucam do śmieci z pojemnika.

  1 lutego 2020, 12:34

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023