Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak będą mieszkać ludzie za kilkaset lat?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 15.01.2019, Data aktualizacji: 17.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Jak będą mieszkać ludzie za kilkaset lat?
Mieszkania przyszłości zadziwiają już nie tylko w filmach science fiction, ale ludzkość tęskni do życia bez robotów i aplikacji. Czy da się połączyć jedno z drugim?

Monumentalne wieżowce i latające między nimi pojazdy to pierwsze, co kojarzy się ze scenografią filmów science fiction. Wnętrza budynków pełne są zaskakujących kształtów, świateł i systemów. Nie ma w nich tradycyjnych mebli, okien i urządzeń. Króluje technologia, która ma ułatwiać człowiekowi życie i bronić przed niebezpieczeństwem. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak będą mieszkać ludzie za kilkaset lat
 • czy filmowe scenariusze mogą się spełnić
 • jaką wizję mieszkalnictwa mieli twórcy filmu Seksmisja 

Niezwykły świat tworzy przestrzeń Nowego Yorku w XXIII wieku w „Piątym elemencie”. Podobnie wygada futurystyczna wizja Los Angeles w obu częściach „Blade Runner” – środowisko życia ludzi to jaskrawe neony i gigantyczna infrastruktura, która imponująco prezentuje się tylko z daleka. A z bliska? Jak mieszkają ludzie? Jak wygląda ich codzienność? Latający pojazd dostarcza jedzenie przez okno, a prysznic w łazience uruchamia karta – woda jest luksusem, a ten przywilej limitują impulsy.

Gdzie są czyste rzeki i strumienie? Gdzie rośliny i zwierzęta? Gdzie ludzie? Czy aby na pewno jeszcze żyją na Ziemi? Świat, który pokazują filmy osadzone w przyszłości, już dawno przekreślił wizję ziemskiego życia, jako jedynej możliwej opcji we wszechświecie.

Piąty element, https://technicavita.org/cyberpunk-room-design/view/artstation-scifi-cyberpunk-apartment-benjamin-watts

Ziemia. 2800 rok, czyli mieszkanie w kosmosie

Podróże międzyplanetarne, statki kosmiczne zamiast domów to nie tyle obietnica lepszego życia dla ludzkości, ale wręcz wizja ziemskiej katastrofy. Wyludniona Ziemia pełna śmieci i pozbawiona życia to punkt wyjścia wielu scenariuszy filmowych. W dodatku dotyczy to produkcji nie tylko dla dorosłych. Wall-E jest tu najlepszym przykładem. Historia małego robota to nie tylko bajka. To przestroga, bo ludzie z uwagi na degradację środowiska zmuszeni byli uciec z Ziemi.

Życie w kosmosie ułatwiają systemy i roboty, wszystkim steruje sztuczna inteligencja. A co kiedy zawodzi? Człowiek nie potrafi podjąć decyzji bez systemu. Te sterują całym światem, a powrót do starego porządku – życia zgodnie z ziemską naturą – staje się w końcu największym pragnieniem i najlepszym wyjściem dla ludzkości. Jedno co wydaje się być pozytywnym efektem kolonizacji kosmosu i życia w kosmicznej kapsule, to wspólnota. Mieszkańcy pozbawieni ziemskiej przestrzeni żyją w modelu specyficznego cohousingu, choć wciąż technologia wideo zastępuje kontakty twarzą w twarz, a systemy wyręczają człowieka w najprostszych czynnościach domowych.

Wall-E, https://www.archdaily.com/771987/4-lessons-pixar-films-can-teach-us-about-architecture/

Seksmisja. Kosmos po polsku

Polska kinematografia nie jest pozbawiona futurystycznych wizji przestrzeni do życia, choć nie mamy tu przykładów na miarę amerykańskich produkcji. Białe, sterylne pomieszczenia, światło w podłodze, systemy identyfikacji głosu, monitoring„Seksmisja” przenosi widzów do 2044 roku, a dziś można odnieść wrażenie, że technologia i wygląd współczesnych przestrzeni do życia jest nawet o krok dalej. Nikogo już nie dziwią nowinki technologiczne z komedii Machulskiego – co więcej, mamy je na co dzień.

Seksmisja, https://hergunbirsanatfilmi.blogspot.com/2018/05/

Trend eko. Mieszkanie przyszłości jest tam, gdzie zechcesz

Film „Wszystko za życie” nie ma nic wspólnego z gatunkiem science fiction, ale dla wielu widzów może być tak samo nieprawdopodobny. Główny bohater kończy studia, zostawia wygodne życie oraz perspektywy kariery zawodowej i wyrusza autostopem w podróż na Alaskę. Mieszka w przyczepie, korzysta z dobrodziejstw przyrody. Film to opowieść o odrzuceniu świata, którym rządzi pieniądz i pęd do sukcesu, o tęsknocie za przyrodą i wolnością. Mieszkanie w sensie materialnym nie ma tu znaczenia. Domek to las, łąka, góry...

Sprawdź: za co kochamy domki w górach?
Blade Runner 2049, https://filmandfurniture.com/2018/04/life-imitates-art-6-key-artefacts-in-blade-runner-2049/

Internet rzeczy, humanoidalne roboty i ekokapsuła

Współczesny świat i trendy mieszkaniowe już dawno urzeczywistniły filmową fikcję. Inteligentna lodówka, ekspres do kawy, a nawet kuweta dla kota to już rzeczywistość. Mówiąc w uproszczeniu - urządzenia myślą za człowieka, i zastępują człowieka – humanoidalne roboty do towarzystwa dla osób starszych, elektroniczne nianie, czy interaktywne zabawki dla psa, które mają zrekompensować nieobecność właściciela) to tylko część przykładów.

Jednak, im bardziej upowszechnia się zdalny model nauki i pracy – możliwy nomem omen dzięki technologii – tym częściej atrakcyjną formą mieszkania jest mobilny dom. Ekokapsuła, stworzona przez słowacką pracownie Nice Architects, to pierwszy ekologiczny mikrodom. Połączenie technologii, ekologii, mobilności i mody na życie w zgodzie z naturą. Inny trend to ekonomia współdzielenia – społeczność staje się wartością, szczególnie ta w realnym świecie – wspólne strefy do pracy, odpoczynku stają się coraz bardziej popularne w projektach mieszkaniowych.

Podobnie jak modele sprzedaży abonamentowej – własność odchodzi na drugi plan, a w abonamencie można kupić telewizję, dostęp do muzyki lub oprogramowania. A nawet mieszkanie. Abonament mieszkaniowy proponuje globalny operator ROAM – na razie to tylko kilka lokalizacji na świecie, m.in. w Miami i na Bali.

zdjęcie główne: Piąty element, https://pl.pinterest.com/pin/296533956709116244/?lp=true
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023