Inwestycje deweloperskie dekady we Wrocławiu

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Data publikacji: 14.11.2019, Data aktualizacji: 02.02.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Inwestycje deweloperskie dekady we Wrocławiu
Jakie największe inwestycje mieszkaniowe powstały we Wrocławiu w latach 2009-2019? Sprawdzamy!

Do największych inwestycji mieszkaniowych ostatniej dekady we Wrocławiu należy zaliczyć m.in. najwyższy wieżowiec Sky Tower, osiedle społeczne Olimpia Port, nadodrzańskie Promenady Wrocławskie, Nowe Żerniki – modelowe osiedle miasta czy powstający od 2018 r. Port Popowice.

Najwięcej nowych mieszkań w stolicy Dolnego Śląska powstało m.in. na Jagodnie, Wojszycach, Stabłowicach, Maślicach, Swojczycach oraz w centrum miasta. Ostatnie lata to także zwiększona aktywność deweloperów w bezpośrednim sąsiedztwie Odry, na Kępie Mieszczańskiej, Klecinie oraz na Psim Polu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie największe inwestycje mieszkaniowe powstały we Wrocławiu w latach 2009-2019
 • dlaczego Nowe Żerniki nazywane są modelowym osiedlem 
 • kiedy ma zostać ukończony Port Popowice 

Sky Tower oraz Atal Towers

Z pewnością jedną z największych, najbardziej znaczących i jednocześnie najpopularniejszych inwestycji ostatniej dekady w stolicy Dolnego Śląska była budowa wieżowca Sky Tower. Budynek, w którym oprócz apartamentów znajdują się także m.in. biura, tarasy widokowe, galeria handlowa i centrum usługowo-rekreacyjne szybko stał się jednym z nowych symboli miasta.

212 metrów oraz 50 pięter pozwalają kompleks Sky Tower – składający się z trzech budynków -  traktować jako najwyższy obiekt mieszkalno-biurowy w Polsce. Jego całkowita powierzchnia to 171 tys. mkw., zaś powierzchnia mieszkalna to 20 tys. mkw., na której rozlokowano 236 apartamentów. W budynku znajduje się 38 wind. Budowa Sky Tower trwała w latach 2008-2012.

Sky Tower. Źródło: flickr.com, autor: Filip Perski.

W sercu Wrocławia w ostatnie dekadzie powstała również inwestycja ATAL Towers. Kompleks mieszkaniowy został wybudowany w sąsiedztwie wrocławskiego Rynku. W skład ATAL Towers weszły dwa budynki, w których znajduje się łącznie 451 mieszkań.

– To wielofunkcyjny projekt położony tuż nad Odrą, który zmienił oblicze ścisłego centrum Wrocławia. Nowoczesne w formie i kształcie budynki składające się na ATAL Towers tworzą otwartą i dostępną przestrzeń miejską, która poza funkcją mieszkaniową oferuje także bogate zaplecze usługowo-handlowe. Za co inwestycja została nagrodzona w prestiżowym konkursie Global Future Design Awards – podkreśla Zbigniew Juroszek, prezes ATAL S.A.

Kompleksowe osiedla społeczne – Olimpia Port i Promenady Wrocławskie

Jedną z największych inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu ostatniej dekady jest wielokrotnie nagradzane i doceniane przez mieszkańców osiedle społeczne Olimpia Port realizowane od 2011 r. na wrocławskich Swojczycach przez Archicom. Wieloetapowe osiedle docelowo ma zająć powierzchnię ok 80 hektarów, na których powstaje ok. 2 tysiące mieszkań. Na osiedlu żyje już kilkanaście tysięcy wrocławian, a w sprzedaży są kolejne budynki – w sumie na portalu Rynek Pierwotny.pl zainteresowani mogą wybierać spośród 461 nowych mieszkań.

 

Na popularność Olimpii Port wpływ mają: dobra lokalizacja, ciekawa infrastruktura osiedla z portową przystanią i bazą kajakową, plaża, zielona okolica, trasy biegowe oraz rowerowe a także możliwości spędzania czasu na osiedlu: place zabaw, kluby mieszkańca, osiedlowy fitness, restauracje, sklepy i usługi czy żłobek oraz przedszkole. Osiedle jest monitorowane, a dla mieszkańców Waterfrontu przygotowano również przestrzeń rekreacyjną na dachu budynku.

Jednym z największych wrocławskich przedsięwzięć deweloperskich w ostatnich latach są również Promenady Wrocławskie, które Vantage Development realizuje od ponad 8 lat. Na terenach poprzemysłowych nad samą Odrą wybudowano dwa tysiące mieszkań, lokale usługowe i biurowce.

Inwestycja liczy dziś kilka tysięcy mieszkańców. Uzupełnieniem oferty są również dwa biurowce: Promenady Epsilon i Promenady Zita. Promenady Wrocławskie to także kompleksowe osiedle. Poza funkcjami typowo mieszkaniowymi znaleźć tam można lokale usługowe. Mieszkańcy mogą korzystać ze stref rekreacji, obejmujących place zabaw, boiska sportowe i tereny zielone. Znajdują się tam również żłobek i przedszkole.

Duże inwestycje na Krzykach

Pod koniec ostatniego dziesięciolecia we Wrocławiu pojawiła się grupa Robyg, która rozpoczęła realizację kolejnego dużego osiedla na wrocławskim Jagodnie. W pierwszym etapie inwestycji powstaje około 120 lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym z towarzyszącymi lokalami usługowymi oraz terenami zielonymi. Wszystkie etapy tego projektu to około 50 tys. mkw. czyli ponad 900 mieszkań wyposażonych w technologię Smart House – możemy sterować oświetleniem, multimediami i ochroną na odległość za pomocą urządzeń mobilnych.

Końca dobiega także budowa osiedla Lokum di Trevi z blisko dwoma tysiącami mieszkań. Budowa na Tarnogaju ruszyła w maju 2011 r., a zakończy się w ostatnim kwartale 2019 roku. Obecny - X etap inwestycji składa się z 256 lokali.

Modelowe osiedle Nowe Żerniki

Osiedle inspirowane kultową WuWą z Wielkiej Wyspy, rośnie w oczach. Nowe Żerniki zajmą w sumie obszar 40 hektarów. Od kilku lat powstają w zachodniej części miasta, na południe od ulicy Kosmonautów, w pobliżu Stadionu Wrocław, blisko Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz z opcją szybkiego dojazdu do m.in. centrum czy lotniska Osiedle ma odpowiadać potrzebom nowoczesnych mieszkańców, być swego rodzaju „miastem w mieście”, ułatwiać budowanie więzi społecznych czy sprostać normom budownictwa ekologicznego. W sumie kilka tysięcy wrocławian zamieszka w ok. 900 lokalach.

Osiedle Nowe Żerniki. fot. Maciej Lulko.

Nowe Żerniki to w założeniu modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań, często w podobnym stylu architektonicznym i bez podstawowej infrastruktury niezbędnej do życia wokół inwestycji. Obecnie na Nowych Żernikach zainteresowani mogą wybierać spośród ok. 100 mieszkań w czterech inwestycjach: Osiedle Ande, Nowa Inspiracja, Czwarty Wymiar i WUWART.

Port Popowice w budowie do 2028 r.

Wśród najnowszych dużych wrocławskich inwestycji znajduje się rozpoczęta w 2018 r. budowa Portu Popowice Vantage Development. Nad Odrą na Popowicach tam, gdzie przez lata był port rzeczny, powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Deweloper planuje na 14 hektarach stworzyć ponad 2 tys. mieszkań, lokale usługowe i biurowe, nowoczesny port z mariną dla łodzi i żaglówek, oraz promenady nad Odrą i tereny sportowo-rekreacyjne. To wszystko ma powstać w ciągu najbliższych 10 lat.

Osiedle Port Popowice powstaje między ulicami Wejherowską (naprzeciwko Hali Orbita) i Popowicką, w pobliżu parków: Zachodniego i Popowickiego. Od 2018 r. po zburzeniu silosów powstaje tam pierwszy etap inwestycji, składający się z trzech budynków, w których znajdzie się 400 mieszkań. Lokatorzy mają się do nich wprowadzić na przełomie 2019 i 2020 roku.

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: