Inwestycje deweloperskie dekady we Wrocławiu

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Data publikacji: 14.11.2019, Data aktualizacji: 28.10.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Inwestycje deweloperskie dekady we Wrocławiu
Jakie największe inwestycje mieszkaniowe powstały we Wrocławiu w latach 2009-2019? Sprawdzamy!

Do największych inwestycji mieszkaniowych ostatniej dekady we Wrocławiu należy zaliczyć m.in. najwyższy wieżowiec Sky Tower, osiedle społeczne Olimpia Port, nadodrzańskie Promenady Wrocławskie, Nowe Żerniki – modelowe osiedle miasta czy powstający od 2018 r. Port Popowice.

Najwięcej nowych mieszkań w stolicy Dolnego Śląska powstało m.in. na Jagodnie, Wojszycach, Stabłowicach, Maślicach, Swojczycach oraz w centrum miasta. Ostatnie lata to także zwiększona aktywność deweloperów w bezpośrednim sąsiedztwie Odry, na Kępie Mieszczańskiej, Klecinie oraz na Psim Polu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie największe inwestycje mieszkaniowe powstały we Wrocławiu w latach 2009-2019
 • dlaczego Nowe Żerniki nazywane są modelowym osiedlem 
 • kiedy ma zostać ukończony Port Popowice 

Sky Tower oraz Atal Towers

Z pewnością jedną z największych, najbardziej znaczących i jednocześnie najpopularniejszych inwestycji ostatniej dekady w stolicy Dolnego Śląska była budowa wieżowca Sky Tower. Budynek, w którym oprócz apartamentów znajdują się także m.in. biura, tarasy widokowe, galeria handlowa i centrum usługowo-rekreacyjne szybko stał się jednym z nowych symboli miasta.

212 metrów oraz 50 pięter pozwalają kompleks Sky Tower – składający się z trzech budynków -  traktować jako najwyższy obiekt mieszkalno-biurowy w Polsce. Jego całkowita powierzchnia to 171 tys. mkw., zaś powierzchnia mieszkalna to 20 tys. mkw., na której rozlokowano 236 apartamentów. W budynku znajduje się 38 wind. Budowa Sky Tower trwała w latach 2008-2012.

Sky Tower. Źródło: flickr.com, autor: Filip Perski.

W sercu Wrocławia w ostatnie dekadzie powstała również inwestycja ATAL Towers. Kompleks mieszkaniowy został wybudowany w sąsiedztwie wrocławskiego Rynku. W skład ATAL Towers weszły dwa budynki, w których znajduje się łącznie 451 mieszkań.

– To wielofunkcyjny projekt położony tuż nad Odrą, który zmienił oblicze ścisłego centrum Wrocławia. Nowoczesne w formie i kształcie budynki składające się na ATAL Towers tworzą otwartą i dostępną przestrzeń miejską, która poza funkcją mieszkaniową oferuje także bogate zaplecze usługowo-handlowe. Za co inwestycja została nagrodzona w prestiżowym konkursie Global Future Design Awards – podkreśla Zbigniew Juroszek, prezes ATAL S.A.

Kompleksowe osiedla społeczne – Olimpia Port i Promenady Wrocławskie

Jedną z największych inwestycji typowo mieszkaniowych we Wrocławiu ostatniej dekady jest wielokrotnie nagradzane i doceniane przez mieszkańców osiedle społeczne Olimpia Port realizowane od 2011 r. na wrocławskich Swojczycach przez Archicom. Wieloetapowe osiedle docelowo ma zająć powierzchnię ok 80 hektarów, na których powstaje ok. 2 tysiące mieszkań. Na osiedlu żyje już kilkanaście tysięcy wrocławian, a w sprzedaży są kolejne budynki – w sumie na portalu Rynek Pierwotny.pl zainteresowani mogą wybierać spośród 461 nowych mieszkań.

 

Na popularność Olimpii Port wpływ mają: dobra lokalizacja, ciekawa infrastruktura osiedla z portową przystanią i bazą kajakową, plaża, zielona okolica, trasy biegowe oraz rowerowe a także możliwości spędzania czasu na osiedlu: place zabaw, kluby mieszkańca, osiedlowy fitness, restauracje, sklepy i usługi czy żłobek oraz przedszkole. Osiedle jest monitorowane, a dla mieszkańców Waterfrontu przygotowano również przestrzeń rekreacyjną na dachu budynku.

Jednym z największych wrocławskich przedsięwzięć deweloperskich w ostatnich latach są również Promenady Wrocławskie, które Vantage Development realizuje od ponad 8 lat. Na terenach poprzemysłowych nad samą Odrą wybudowano dwa tysiące mieszkań, lokale usługowe i biurowce.

Inwestycja liczy dziś kilka tysięcy mieszkańców. Uzupełnieniem oferty są również dwa biurowce: Promenady Epsilon i Promenady Zita. Promenady Wrocławskie to także kompleksowe osiedle. Poza funkcjami typowo mieszkaniowymi znaleźć tam można lokale usługowe. Mieszkańcy mogą korzystać ze stref rekreacji, obejmujących place zabaw, boiska sportowe i tereny zielone. Znajdują się tam również żłobek i przedszkole.

Duże inwestycje na Krzykach

Pod koniec ostatniego dziesięciolecia we Wrocławiu pojawiła się grupa Robyg, która rozpoczęła realizację kolejnego dużego osiedla na wrocławskim Jagodnie. W pierwszym etapie inwestycji powstaje około 120 lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym z towarzyszącymi lokalami usługowymi oraz terenami zielonymi. Wszystkie etapy tego projektu to około 50 tys. mkw. czyli ponad 900 mieszkań wyposażonych w technologię Smart House – możemy sterować oświetleniem, multimediami i ochroną na odległość za pomocą urządzeń mobilnych.

Końca dobiega także budowa osiedla Lokum di Trevi z blisko dwoma tysiącami mieszkań. Budowa na Tarnogaju ruszyła w maju 2011 r., a zakończy się w ostatnim kwartale 2019 roku. Obecny - X etap inwestycji składa się z 256 lokali.

Modelowe osiedle Nowe Żerniki

Osiedle inspirowane kultową WuWą z Wielkiej Wyspy, rośnie w oczach. Nowe Żerniki zajmą w sumie obszar 40 hektarów. Od kilku lat powstają w zachodniej części miasta, na południe od ulicy Kosmonautów, w pobliżu Stadionu Wrocław, blisko Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz z opcją szybkiego dojazdu do m.in. centrum czy lotniska Osiedle ma odpowiadać potrzebom nowoczesnych mieszkańców, być swego rodzaju „miastem w mieście”, ułatwiać budowanie więzi społecznych czy sprostać normom budownictwa ekologicznego. W sumie kilka tysięcy wrocławian zamieszka w ok. 900 lokalach.

Osiedle Nowe Żerniki. fot. Maciej Lulko.

Nowe Żerniki to w założeniu modelowe osiedle, które ma stać się alternatywą do „produkcji taśmowej” mieszkań, często w podobnym stylu architektonicznym i bez podstawowej infrastruktury niezbędnej do życia wokół inwestycji. Obecnie na Nowych Żernikach zainteresowani mogą wybierać spośród ok. 100 mieszkań w czterech inwestycjach: Osiedle Ande, Nowa Inspiracja, Czwarty Wymiar i WUWART.

Port Popowice w budowie do 2028 r.

Wśród najnowszych dużych wrocławskich inwestycji znajduje się rozpoczęta w 2018 r. budowa Portu Popowice Vantage Development. Nad Odrą na Popowicach tam, gdzie przez lata był port rzeczny, powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe. Deweloper planuje na 14 hektarach stworzyć ponad 2 tys. mieszkań, lokale usługowe i biurowe, nowoczesny port z mariną dla łodzi i żaglówek, oraz promenady nad Odrą i tereny sportowo-rekreacyjne. To wszystko ma powstać w ciągu najbliższych 10 lat.

Osiedle Port Popowice powstaje między ulicami Wejherowską (naprzeciwko Hali Orbita) i Popowicką, w pobliżu parków: Zachodniego i Popowickiego. Od 2018 r. po zburzeniu silosów powstaje tam pierwszy etap inwestycji, składający się z trzech budynków, w których znajdzie się 400 mieszkań. Lokatorzy mają się do nich wprowadzić na przełomie 2019 i 2020 roku.

 
Bartosz Moch
Bartosz Moch

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od blisko 10-ciu lat rozwija swoją dziennikarską pasję. W latach 2016-2017 dziennikarz działu miejskiego Gazety Wrocławskiej, odpowiadający m.in. za tematykę mieszkaniową i inwestycyjną w stolicy Dolnego Śląska. Obecnie redaktor oficjalnego portalu miasta - www.wroclaw.pl.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: