Ile lat trzeba odkładać na mieszkanie w Poznaniu?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 23.01.2020, Data aktualizacji: 19.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Ile lat trzeba odkładać na mieszkanie w Poznaniu?
Jak przedstawia się relacja średniej ceny nieruchomości do dochodów w Poznaniu? Jak długo trzeba oszczędzać na nowe mieszkanie w Poznaniu? Analizujemy!

Poznań jest jednym z najwyżej plasowanych polskich miast w rankingu jakości życia serwisu numbeo.com. Co ciekawe, stolica Wielkopolski najlepsze noty uzyskała  w analizie relacji cen nieruchomości do dochodu. Czy rzeczywiście zakup mieszkania jest dla poznaniaków relatywnie mniejszym wydatkiem niż dla mieszkańców innych polskich miast?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Serwis numbeo.com to globalna baza danych, zawierająca statystyki dotyczące różnych dziedzin życia, pozyskiwane od użytkowników. Są to m.in. informacje o cenach dóbr konsumenckich, wskaźnikach przestępczości czy jakości opieki zdrowotnej. Serwis umożliwia dzielenie się informacjami i porównywanie danych między użytkownikami z różnych krajów i miast. Dzięki temu, że mumbeo.com nie korzysta z państwowych statystyk, dane mają być – zdaniem twórców – bardziej wiarygodne i obiektywne.

Ranking jakości życia powstaje co pół roku, a w niedawno opublikowanym zestawieniu jest 75 miast. Poznań zajmuje 40 miejsce, a wśród państw Europy Wschodniej – 6 pozycję. Spośród polskich miast wyżej uplasował się tylko Gdańsk (30 lokata), a niższe miejsca zajęły: Kraków, Wrocław, Warszawa a także inne europejskie miasta: Ryga, Barcelona, Londyn, Paryż i Rzym.

Ranking jakości życia opiera się na kilku indeksach: wskaźniku siły nabywczej, bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, kosztów utrzymania, stosunku ceny nieruchomości do dochodu mieszkańców, czasu dojazdu do pracy, zanieczyszczenia środowiska oraz klimatu.

Poznań

Niski koszt życia i ceny nieruchomości

Najwyższą lokatę wśród polskich miast Poznań uzyskał w dwóch zestawieniach. Pierwszy to indeks dotyczący kosztów życia (17 pozycja na 75 krajów, a wśród 26 krajów Europy Wschodniej 15 miejsce). Twórcy raportu brali pod uwagę koszty wynajmu mieszkania, ceny towarów konsumpcyjnych, w tym artykułów spożywczych, restauracji, transportu i mediów. Po drugie – w zestawieniu uwzględniającym stosunek cen nieruchomości do dochodu.

W tym przypadku Poznań znalazł się na 26 miejscu w rankingu ogółem i na 5 miejscu w części dotyczącej Europy Wschodniej. To plasuje stolicę Wielkopolski wśród najlepszych miast do życia w Europie pod względem kosztów życia oraz zakupu mieszkania i jednocześnie jest najlepszym w Polsce (według tych dwóch kryteriów).

Zgodnie z metodologią raportu numbeo.com, indeks cen nieruchomości jest rozumiany jako stosunek średnich cen mieszkań do mediany rodzinnego dochodu do dyspozycji. Średni dochód netto rodziny do dyspozycji został zdefiniowany jako półtorakrotność średniego wynagrodzenia netto (założono, że 50% kobiet funkcjonuje na rynku pracy), a mieszkanie jako lokal o powierzchni 90 m2.

Jak wiadomo, najbardziej popularne lokale na poznańskim rynku pierwotnym mieszczą się w przedziale 50-60 m2 powierzchni, zatem możliwe, że stosunek ceny mieszkania do dochodu w Poznaniu wypada nawet lepiej niż w zestawieniu.

Z jednej strony nie ulega wątpliwości, że popyt na większe mieszkania ograniczają zbyt niskie dochody, a z drugiej – nabywcy sami oceniają własne potrzeby mieszkaniowe według znacznie mniejszych wymagań niż pokazują statystyki europejskie, które uwzględniają oczekiwania mieszkańców dużych metropolii w krajach znacznie bardziej rozwiniętych gospodarczo niż Polska.

Poznań na tle polskich miast

Jak Poznań prezentuje się pod względem cen nowych mieszkań i zarobków według polskich statystyk w porównaniu z innymi miastami? Średnia cena transakcyjna m2 nowego mieszkania w Poznaniu odnotowana w III kwartale 2019 r. to 7133 zł brutto (według statystyk Narodowego Banku Polskiego). Drożej jest w Warszawie (9188 zł), Wrocławiu (7661 zł), Krakowie (7787 zł) i Gdańsku (8534 zł). Taniej w Szczecinie (6671), Łodzi (5881 zł) i Katowicach (6746 zł).

Natomiast według serwisu pracuj.pl średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w Poznaniu wynosi 5000 zł (3616 netto w przypadku umowy o pracę). Zestawienie cen nieruchomości, wynagrodzenia i liczby pensji potrzebnych na zakup 50-metrowego mieszkania dla wymienionych miast przedstawia poniższa tabela.

 

Miasto

Średnia cena brutto za

m kw. w zł

Średnia cena 50 m kw. mieszkania

w zł

Średnia pensja miesięczna netto w zł

Liczba pensji potrzebnych na zakup mieszkania

Poznań

7133

356 650

3616

99

Warszawa

9188

459 400

4321

106

Kraków

7787

389 350

3687

106

Wrocław

7661

383 050

3828

104

Gdańsk

8534

426 700

3687

116

Łódź

5881

294 050

3334

50

Katowice

6746

337 300

3616

93

Szczecin

6671

333 550

3405

98

Źródło: Na podstawie statystyk NBP i pracuj.pl.

Jak widać osoby pracujące w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku muszą dłużej oszczędzać na zakup 50-metrowego mieszkania w swoim mieście niż poznaniacy. Korzystniejsza niż w Poznaniu relacja cen mieszkań do dochodów występuje natomiast w Łodzi, Katowicach i Szczecinie.

Rzeczywiście, podobnie je w raporcie numbeo.com, Poznań wypada korzystnie na tle innych polskich miast, ale przy interpretacji statystyk nadmierny optymizm nie jest wskazany. Wyliczenia pokazują, że przeciętny poznaniak musi pracować na mieszkanie aż 8 lat i 3 miesiące (przy założeniu, że odkłada cały swój dochód). W praktyce oszczędności stanowią jedynie ułamek dochodu, zatem czas potrzebny na oszczędzanie znacznie się wydłuża. Ostatecznie liczy się nie skłonność do oszczędzania a zdolność kredytowa.

 

---

Zdjęcie główne: Wikipedia, autor: Stanisław Szewczyk 
 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: