Gdzie mieszkało się najlepiej w 2017 roku?
Data publikacji: 28.11.2018, Data aktualizacji: 31.01.2019
Średnia ocen 4/5 na podstawie 57 głosów
Główny Urząd Statystyczny niedawno opublikował informacje z końca 2017 r. dotyczące wielkości zasobu mieszkaniowego w polskich miastach. Taka publikacja stanowi ważny sygnał dla portalu RynekPierwotny.pl. Wspomniany serwis na podstawie danych GUS-u co roku przygotowuje ranking warunków mieszkaniowych w miastach posiadających ponad 20 000 mieszkańców. Tym razem do grona analizowanych miast zakwalifikowało się 218 miejscowości. Warto sprawdzić, czy rankingowi liderzy i outsiderzy są tacy sami jak przed rokiem.
Ranking uwzględnia nasycenie mieszkaniami oraz metrażem
Tegoroczny ranking warunków mieszkaniowych przygotowany przez portal RynekPierwotny.pl bazuje na identycznej metodologii, jak poprzednie badania. Dzięki temu możliwe jest zachowanie pełnej porównywalności wyników i sprawdzenie zmian widocznych np. względem poprzedniego roku. Tak samo jak wcześniej, eksperci RynekPierwotny.pl wzięli pod uwagę dwa wskaźniki - średnią liczbę mieszkań przypadających na 1000 osób oraz średnią powierzchnię użytkową mieszkania (domu lub lokalu) w przeliczeniu na 1 osobę. Dla obydwu tych wskaźników wyznaczono wartość medianową. Później wynik dotyczący każdego z 218 ośrodków miejskich oceniono punktowo na podstawie pozycji względem mediany. Pozytywne odchylenie od mediany o 1%, zawsze skutkowało przyznaniem 10 dodatnich punktów. Z kolei wynik mniejszy od mediany o każdy 1%, oznaczał 10 ujemnych punktów. Później wyniki punktowe każdego miasta dotyczące obydwu wskaźników (mieszkania na 1000 osób i metraż na 1 osobę) zostały zsumowane oraz posortowane. Większa liczba punktów oznaczała wyższą pozycję rankingową danego miasta.
Awans względem poprzedniego roku zaliczył m.in. Wrocław
Najważniejsze wyniki nowego rankingu RynekPierwotny.pl zostały przedstawione w poniższej tabeli. Te informacje wskazują, że czołówka rankingowa bardzo nie zmieniła się względem poprzedniego roku. Dokładnie takie same miasta, jak przed rokiem zajęły pierwsze dziesięć miejsc. Chodzi o następujące ośrodki miejskie:
-
Wrocław
-
Warszawa
-
Zakopane
-
Józefów
-
Poznań
Na uwagę zasługuje między innymi awans Wrocławia o dwie pozycje. Wspomniane miasto wyprzedziło Warszawę, co można uznać za zaskoczenie. Atutem Wrocławia jest powierzchnia użytkowa na mieszkańca (34,9 mkw. pod koniec 2017 r.) znacznie większa od analogicznego wyniku z Warszawy (31,8 mkw.). Ważny wydaje się również spadek Zakopanego o trzy pozycje (na piąte miejsce). To górskie miasto posiada rozbudowaną bazę mieszkaniową ze względu na potrzeby turystyczne (podobnie jak Kołobrzeg oraz Świnoujście).
Jeżeli chodzi o pozostałe metropolie liczące ponad 300 000 mieszkańców to roczne wzrosty wynoszące jedną pozycję odnotowano dla Łodzi (11 miejsce), Krakowa (13 miejsce), Gdańska (15 miejsce) oraz Szczecina (26 miejsce). Względem poprzedniego roku, nie zmieniła się natomiast lokata Lublina (33 miejsce) oraz Bydgoszczy (86 miejsce).
Dużych zmian nie można zaobserwować wśród miast osiągających najgorsze wyniki w 2017 r. Do wspomnianej kategorii zaliczają się te same ośrodki miejskie co przed rokiem (zobacz poniższa tabela). Mowa o miastach, które zwykle rozbudowywały się na fali PRL-owskiej industrializacji. W przypadku takich ośrodków miejskich, budowa nowych mieszkań często była mniej priorytetowa niż wzrost mocy produkcyjnych lokalnych zakładów.
Statystyczne warunki mieszkaniowe wyraźnie się poprawiły
W nawiązaniu do powyższej analizy warto nadmienić, że pomiędzy styczniem i grudniem 2017 r. znów miał miejsce wzrost medianowych wyników dotyczących nasycenia mieszkaniami oraz metrażem. Mowa o wynikach z miast liczących ponad 20 000 mieszkańców. Dane RynekPierwotny.pl i GUS wskazują, że na terenie takich większych miast medianowa liczba mieszkań w przeliczeniu na 1000 osób zwiększyła się z 391 do 395. Jeżeli chodzi o medianowy metraż przypadający na 1 osobę, to również odnotowano znaczący wzrost (z 25,4 mkw. do 25,7 mkw.). Takie pozytywne zmiany korespondowały ze wzrostami widocznymi na obszarze całej Polski. Co ważne, wzrosty nasycenia mieszkaniami oraz metrażem w skali całego kraju były podobne, jak analogiczne zmiany z miast liczących ponad 20 000 mieszkańców.
Sprawdź oferty mieszkań na GetHome.pl
Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: