Funkcjonalne zabudowy w M2
Data publikacji: 19.01.2015, Data aktualizacji: 18.05.2021
Mała, ale komfortowa zabudowa na wymiar
W strefie wejściowej możemy zgromadzić nie tylko ubrania wierzchnie. Dobry projekt zabudowy, że pomieścimy w niej więcej funkcji. Przy dwu drzwiowej szafie możemy w jednej połówce na dole przewidzieć 2 kosze na buty, powyżej szuflady na czapki, szaliki, rękawiczki a nad nimi drążek na ubrania oraz pantograf również na ubrania na wieszakach na inny sezon. W taki sposób możemy wykorzystać pełna wysokość szafy i uniknąć zbyt dużej ilości półek na górze, z których trudniej się korzysta.
W drugiej połówce możemy zorganizować gospodarczej funkcje. W dolnej strefie ciężki odkurzacz. Jednak w strefie wysokiej, której powiesimy szczotkę odkurzacza i deskę do prasowania wystarczy nam już 20-25 cm. Pozostałą szerokość możemy zagospodarować na przymocowane do boku węższe półki i szuflady na środki czystości, czy ręczniki. Tu na górze schowek na rzadziej używane rzeczy jak np. walizki.
Co zrobić z mopem? Czyli funkcjonalna zabudowa łazienki.
W naszym kraju standardem jest pralka ulokowana w łazience. Takie przyzwyczajenie sprawia, że 60x60 cm w podstawie po podłodze mamy zajęte. Co z górą? Najczęściej, jeśli planujemy taką zabudowę od razu wstawiamy tam półki na pełna szerokość. Czy to na pewno dobry i jedyny pomysł? Podzielnie takiej szerokości zabudowy daje nam z jednej strony wysoką przestrzeń na wiadro z mopem, długą szczotkę i inne długie i wąskie przedmioty przeznaczone do sprzątania.
Możemy na górze zrobić wieszaki i w tej sposób miejsce to będzie jeszcze bardziej uporządkowane. Druga cześć to na dole to również niekoniecznie półki. Wygodniejsze będą 2 kosze na ścierki, gąbki inne drobne przedmioty. Nad nimi możemy zaplanować półki na chemię w wysokich butelkach, jak płyny i proszki do prania. Powyżej możemy składować zapasowe ręczniki. W tak zaplanowanej zabudowie zgromadzimy wszystko, co zwykle sprawia nam niemały kłopot.
Spokojny sen bez bałaganu
Zaplanowanie szafy podczas urządzania sypialni to już coś z czym lepiej sobie wszyscy radzimy. Podpowiem kilka rozwiązań, których sama nauczyłam się przy projektowaniu zabudów dla naszych klientów. Szafa gotowa jest praktyczna z uwagi na łatwa możliwość przemeblowania. Zabudowa na wymiar daje nam jednak wyższą przestrzeń do zagospodarowania. Tu z pomocą znów przyjdą nam pantografy. Sprytne rozwiązanie pozwoli nam ulokować więcej na dole szafy i uzyskać lepszy dostęp do wszystkich rzeczy. Na dole możemy ulokować szufladę lub kosz na dodatkowe buty.
Powyżej głębokie szuflady na układane rzeczy. Takie rozwiązanie da nam dobry dostęp do wszystkich ubrań. Półki w standardowej szerokości 55-65 cm są za głębokie. W drugiej części szafy ulokujmy szuflady na bieliznę i kolejny pantograf. Zwykle mamy niewiele rzeczy długich, więc możemy jedną przestrzeń podzielić na pół na rzeczy długie i obok z dodatkowym drążkiem na krótkie, np. na górze bluzki, na dole spodnie. Jeśli nadal mamy na górze miejsce na dodatkową półkę to wykorzystajmy ja na ubrania na inną porę roku. Będziemy z niej wtedy korzystać tylko 2 razy w roku.
Zabudowa w każdym kącie
Czasem nie mamy jak ustawić typowej komody lub regału z uwagi na rozlokowane w mieszkaniu kominy. Dobry projekt wnętrza i współpraca z doświadczonym architektem pozwoli nam uzyskać funkcjonalne wnętrze i takie niewielkie przerwy wykorzystać. Uzyskamy nie tylko ustawniejszą przestrzeń, ale i genialne miejsce na składowanie książek i innych drobnych szpargałów.
Jeśli nie lubimy kurzu możemy pomyśleć o frontach. Bardzo estetycznym zabiegiem są szafki polakierowane w kolorze ściany. W naszej firmie przy wykończeniach wnętrz pod klucz stosujemy tylko farmy z mieszalnia, nie ma więc kłopotu z dobraniem odcienia farby i to dość popularne rozwiązanie.
Autor: Anna Sadowska, www.urzadzamypodklucz.pl
Swoją przygodę z designem zaczęła już w dzieciństwie i ta miłość nieprzerwanie trwa do dziś czego owocem jest spółka DekorProjekt.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: