Czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Data publikacji: 29.03.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Fundusz Mieszkań na Wynajem
Fundusz Mieszkań na Wynajem to program, w którym można uzyskać dofinansowanie od BGK. Jak skorzystać z funduszu? W miastach można wynająć lokal? Czytaj.

Do 2015 roku można było wynająć mieszkanie jedynie od prywatnego inwestora, co często było jedyną alternatywą dla kupna własnego 'M'. Zmieniło się to po wprowadzeniu projektu Funduszu Mieszkań na Wynajem sygnowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Realizowany jest on na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i umożliwia osobom, których nie stać na własne mieszkanie, wynajem na stabilnych warunkach opierających się o zasady rynkowe. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest Fundusz Mieszkań na Wynajem od BGK, 
 • jakie są zasady wynajmu mieszkań,
 • w jakich miastach można skorzystać z oferty Funduszu.

Co to jest Fundusz Mieszkań na Wynajem?

W założeniu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i resortu finansów, Fundusz Mieszkań na Wynajem miał być projektem, który inwestuje w całe bloki z lokalami przeznaczonymi do najmu. Docelowo miało to być 20 tysięcy mieszkań. Drugim podstawowym założeniem miały być niższe czynsze od stawek rynkowych o średnio 20-30%. Przy czym im dłuższy czas najmu, tym wysokość opłaty miała być niższa (i ostatecznie to założenie pozostało niezmienione).

Od powstania projektu minęło 8 lat (pierwsze mieszkania dostępne były w 2015 roku). W tym czasie budowano kolejne bloki i wynajmowano mieszkania chętnym kwalifikującym się do udziału w programie. Z biegiem czasu okazało się jednak, że opłaty są znacząco wyższe od średniej rynkowej. Najemcy, nieco rozczarowani obecnymi założeniami programu, mają za to do dyspozycji nowe, w pełni wykończone oraz urządzone mieszkania (kuchnie wyposażone w wysokiej klasy sprzęt AGD i w pełni urządzone łazienki). 

Celem Funduszu Mieszkań na Wynajem jest profesjonalizacja i stworzenie systemu najmu instytucjonalnego, gdzie wynajmującym jest instytucja państwowa, a nie tak jak dotychczas osoba prywatna. W ramach funduszu lokale dostępne są w największych polskich miastach, co ma być sposobem na zwiększenie mobilności zawodowej Polaków, a także ma stanowić alternatywę wobec zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny

Jakie są różnice między najmem krótkoterminowym a długoterminowym? Czytaj

Do kogo skierowana jest oferta i jakie są zasady wynajmu mieszkań od Funduszu?

Co ciekawe, jest to pierwszy projekt skierowany nie tylko do najemców indywidualnych - Fundusz Mieszkań na Wynajem zakłada również możliwość najmu na cele firmowe. Do udziału w programie mogą zgłaszać się osoby czynne zawodowo, uczące się (studenci, doktoranci) oraz osoby mające ustalone prawo do świadczeń ZUS (emerytury, renty, urlopy macierzyńskie i rodzicielskie).

Projekt nie ma żadnych, w tym powszechnych w innych programach, ograniczeń wiekowych, natomiast głównym warunkiem najmu jest wypłacalność, dlatego każdy potencjalny najemca zobowiązany jest do przedłożenia wyciągu z konta. Osoby prywatne są zobligowane do podpisania umowy w formie najmu okazjonalnego. Ta forma, z założenia, ma ułatwiać eksmisję najemcy, w sytuacji braku płatności za wynajem.

Jeżeli po drugiej stronie stoi firma, możliwy jest najem z przeznaczeniem na mieszkania dla swoich pracowników lub w celu uruchomienia nieuciążliwej działalności gospodarczej. Firmy zobowiązane są do podpisania standardowej umowy najmu. Podmioty komercyjne mają możliwość podpisania długoterminowego zobowiązania (od 6 miesięcy do kilku lat), gwarancję stałej wysokości czynszu oraz pakiet wsparcia dla najemcy. Fundusz oferuje również wynajem lokali użytkowych. 

Do dyspozycji zarówno najemców prywatnych, jak i firm, pozostaje całodobowy serwis oferujący pomoc w sytuacji wystąpienia usterki technicznej.Dostępność mieszkań oraz informacje na temat tego, jak skorzystać z funduszu dostępne są na stronie internetowej funduszu.

Mieszkania na wynajem

W jakich miastach działa Fundusz Mieszkań na Wynajem?

Fundusz mieszkań na wynajem funkcjonuje w 6 dużych miastach w Polsce. 

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Wrocław:

 • ul. Zakładowa 8, 10, 12, 14
 • ul. Dąbrowskiego 40A, 40B, 40C

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Poznań:

 • u. Saperska 32B, 32C
 • ul. Czarnieckiego 6, 6A, 6B

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Warszawa:

 • ul. Przy Agorze 26 (Młociny)
 • ul. Powązkowska 13 (Żoliborz)
 • ul. Ficowskiego 8 (Żoliborz)
 • ul. Samochodowa 2 (Mokotów)
 • ul. Terespolska 17 (Grochów)
 • ul. Gen. Grochowskiego (Piaseczno)

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Kraków:

 • ul. Polonijna 9, 15, 17
 • ul. Drukarska 4

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Katowice:

 • ul. Pułaskiego 27A, 27B, 27C

Fundusz Mieszkań na Wynajem - Gdańsk:

 • ul. Kilińskiego 1, 9
 • ul. Kołodzieja 56, 56A

Jakie są opinie o Funduszu? Wady i zalety

Fundusz mieszkań na wynajem sygnowany przez BGK wydaje się atrakcyjną opcją dla osób szukających długoterminowego i stabilnego rozwiązania mieszkaniowego. Jednakże, po bliższym przyjrzeniu się ofercie, można zauważyć pewne niedociągnięcia takie jak niekonkurencyjne ceny czynszów w porównaniu z ofertami prywatnych wynajmujących. Ma to swoje odzwierciedlenie w ostatnich doniesieniach medialnych, z których wynika, że stawki rosną w zatrważającym tempie. Kolejną wadą jest wynajem lokali nieumeblowanych, co wydłuża czas przygotowań do zamieszkania.

Czym zastąpić Fundusz Mieszkań na Wynajem? Sprawdź

Niemniej jednak, nieruchomości oferowane przez Fundusz są nowe, o wysokim standardzie i nie wymagają kaucji, co może być atrakcyjne dla najemców. Ponadto umowa z góry określonym czasem trwania daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także chroni przed nagłą koniecznością wyprowadzki.

Fundusz Mieszkań na Wynajem stanowi alternatywę dla kupna lokalu na kredyt lub wynajmu od prywatnego właściciela i wypełnia lukę na rynku nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Państwowy najem instytucjonalny

Fundusz Mieszkań na Wynajem to projekt BGK, który umożliwia wynajem nowoczesnych nieruchomości na stabilnych warunkach, opierających się o zasady rynkowe. Celem projektu jest profesjonalizacja rynku i stworzenie systemu najmu instytucjonalnego, gdzie wynajmującym jest instytucja państwowa, a nie osoba prywatna. W ramach funduszu nieruchomości dostępne są w największych polskich miastach i skierowane do osób wypłacalnych. Jednakże, wbrew założeniom projektu, czynsze są wyższe od rynkowej średniej, co jest 'nieco' rozczarowujące dla niektórych najemców.

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga nieruchomościom w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • Mieszkanka

  W przeciągu roku dostałam 4 pisma o zaległościach w płaceniu czynszu. Wszystkie na ponad 7 tysięcy. Jedno na 17 tysięcy. W ostatnim liście nawet grozili wpisaniem do krajowego rejestru dłużników. Czynsz opłacam regularnie bez zwłoki. Nie idzie się z Funduszem mieszkań na wynajem dogadać. W umowie jest miesięczny okres wypowiedzenia umowy, a firma odmawia, bo nie znajdą nikogo w czasie pandemii i nie zarobią. Nie mam dostępu do komórki lokatorskiej którą wynajmuję, bo zmienili zamki. wynajmowanie mieszkania od tej firmy to sam stres i nieprzyjemności.

  28 kwietnia 2020, 10:46

Artykuły powiązane

Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: