Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ekologiczne środki czystości - zrób sam eko produkty do sprzątania

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 31.03.2022, Data aktualizacji: 03.06.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Ekologiczne środki czystości
Naturalne środki czystości można przygotować samodzielnie. Domowa chemia to świetny patent na podreperowanie budżetu. Jak zrobić ekologiczne środki czystości? Sprawdź.

W dzisiejszych czasach półki sklepowe niemal uginają się od mnogości dostępnych środków czystości. Przyciągają wzrok konsumentów nietuzinkowymi opakowaniami, zachęcającą kolorystyką i obietnicą czystego i wysprzątanego domu.

W ich składzie znajdziemy jednak silne środki chemiczne, niekiedy nawet toksyczne substancje. A gdyby tak naturalne środki czyszczące przygotować samodzielnie? To możliwe. Ekologiczne, a przede wszystkim skuteczne domowe środki, zrobisz sam. W tym artykule, krok po kroku podpowiemy jak je zrobić.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym zastąpić tradycyjne środki czystości
  • jak przygotować ekologiczne środki czyszczące 
  • jakie są sprawdzone przepisy na eko środki

Dlaczego warto stawiać na ekologiczne środki czystości?

Środki czystości, które znajdują się w naszych domach najczęściej zawierają mnóstwo chemicznych substancji. Istnieje bowiem przekonanie, że z pomocą chemicznych środków czystości można idealnie wysprzątać dom, pozbyć się kurzu, bakterii, roztoczy.

Roztwór chloru i wielu innych szkodliwych substancji, jakie znajdują się w marketowych produktach do czyszczenia, może jednak powodować alergie, podrażnienia skóry, niekiedy nawet być przyczyną zatruć wziewnych.

Środki powierzchniowo czynne jak barwniki, konserwanty i barwniki zapachowe to tylko niektóre ze szkodliwych substancji. Co warte podkreślenia, są one szkodliwe nie tylko dla człowieka, ale również dla środowiska. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy coraz częściej udoskonalają składy detergentów, stosując coraz więcej składników pochodzenia roślinnego czy biodegradowalne opakowania.

Trend eko zyskuje na popularności w naszym kraju, co widać także w asortymencie rodzimych sklepów. Pojawia się szeroki wybór środków czystości zawierających naturalne ekstrakty pochodzące ze środowiska naturalnego, jednak w większości przypadków są one nieco droższe od tych "chemicznych".

Tymczasem pozbycie się chemii z domu nie jest wcale trudne. Bezpieczne dla środowiska, bio środki czystości, jak płyny do podłóg czy środki do prania, można przygotować samodzielnie, z wykorzystaniem naturalnych mydeł i innych składników dostępnych w kuchni. Czasem wystarczy mokra ściereczka, ocet, sok z cytryny, soda oczyszczona lub zwykła kuchenna sól.

Ekologiczne środki czystości – jak zrobić?

Wiosenne porządki to idealna okazja do przygotowania domowych i ekologicznych produktów, bez fosforanów i zbędnych substancji zapachowych. Osoby, które decydują się na samodzielne wykonanie środków czystości bez chemii, nierzadko są zdziwione, że tak niewiele potrzeba, by zrobić proszek do prania czy mleczko do czyszczenia łazienki i jak dobre efekty dają domowe, bezpieczne dla zdrowia środki czystości.

Poniżej krok po kroku podpowiadamy, jak zrobić środki czystości eko. Koniecznie wypróbuj nasze przepisy.

Płyn do mycia naczyń

Domowy płyn do mycia naczyń skutecznie usuwa tłuszcz i pozostałości brudnych naczyń. Jak go zrobić, wykorzystując naturalne produkty? Przepis jest prosty. Jakie składniki potrzebujesz do jego wykonania?

  • wyciśnięty sok z 3 cytryn
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 szklanka białego octu
  • 1 szklanka drobnoziarnistej soli

Wszystkie składniki mieszamy, następnie gotujemy na małym ogniu ciągle mieszkając. UWAGA: Trzeba pilnować, aby płyn się nie zagęścił. Następnie gotową miksturę wlewamy do odpowiedniego naczynia - najlepiej z dozownikiem, ponieważ jest to bardzo wygodne rozwiązanie podczas zmywania.

Eko płyn do mycia naczyń

Środek do czyszczenia piekarnika i zmywarki

Ekologiczny płyn do mycia naczyń bez problemu wykonasz ze składników wykorzystywanych na co dzień. Co warto przygotować?

  • 2 łyżeczki soli
  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • odrobina wody

Mieszamy sól kuchenną z sodą oczyszczoną. Następnie wlewamy odrobinę wody. Mieszamy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Co warte podkreślenia, soda skutecznie pozbywa się nieprzyjemnych zapachów i poleruje powierzchnie bez ich rysowania.

Proszek do prania

Eko środki czystości - proszek do prania to niezbędnik każdego domu. Jak wykonać go samodzielnie?

  • 1/2 szklanki sody kalcynowanej
  • 1/2 szklanki boraksu
  • 1/2 szklanki mydła marsylskiego
  • kilka kropli olejku eterycznego

Aby przygotować proszek do prania należy wsypać sodę kalcynowaną, boraks i mydło do słoika, na sam koniec dodać do tego kilka kropli olejku eterycznego, jeśli chcesz nadać proszkowi zapach. Następnie trzeba potrząsnąć naczyniem do wymieszania składników. Tak przygotowana mikstura nadaje się do używania przez miesiąc.

Na jedno pranie warto używać około 60 ml. Aby ubrania były bielsze można je wcześniej namoczyć w wodzie z sokiem z cytryny. W tym celu na 2 litry wody wystarczy dodać 50 ml soku z cytryny.

Płyn do płukania

Do wykonania domowego płynu do płukania potrzebujesz:

  • 1/4 szklanki octu
  • kilka kropli olejku eterycznego

Składniki wystarczy zamieszkać i wlać do dedykowanego dozownika pralki.

Eko płyn do płukania

Ekologiczne sprzątanie - jak wyczyścić dom bez chemii?

Zmagasz się z zabrudzoną lodówką, lustrem posiadającym smugi, kamieniem na baterii prysznicowej i umywalkowej? Antidotum na takie problemy będą domowe patenty z wykorzystaniem kwasku cytrynowego i innych naturalnych składników. Sprawdź nasze propozycje.

Jak wyczyścić lodówkę?

Do mycia lodówki sprawdzi się ocet, który nie tylko usunie smugi ze szklanych drzwi, ale też zniweluje zapach. Natomiast soda oczyszczona lub mielona kawa włożona do środka pochłonie nieprzyjemne zapachy.

Jak wyczyścić sedes?

Do czyszczenia sedesu można użyć 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Po wsypaniu jej do środka należy dodać 1 łyżeczkę octu. Po pół godzinie wystarczy wyczyścić misę WC i na koniec zmyć substancję.

Jak wyczyścić zmatowiałe lustro?

Do czyszczenia lustra doskonale nadaje się ocet. Zwilżoną w wodzie z octem (łyżeczka octu na 2 szklanki wody) szmatką przecierasz szklane powierzchnie. W ten sposób pozbędziesz się nawet trudnych osadów, jak tłusty kurz czy osad.

Eko płyn do szyb

Jak wyczyścić szyby?

Do mycia szyb możesz wypróbować mieszkankę 1 szklanki wody z 1 szklanką octu spirytusowego i kilkoma łyżeczkami bezbarwnego, wysokoprocentowego alkoholu. Całość można umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Taka mikstura w połączeniu ze ściereczką z mikrofibry dokładnie wyczyści okna czy szybę od prysznica. Co najważniejsze, bez smug.

Jak wyczyścić baterię z kamienia?

Skuteczne pozbycie się kamienia z prysznica czy baterii jest możliwe przy użyciu 1 litra gorącej wody i 1 szklanki octu. Mieszkankę nakłada się na słuchawkę i czeka 15-30 minut. Następnie w łatwy sposób można zmyć osad.

Eko płyn do mycia baterii

Jak wyczyścić podłogę?

Do podłóg również możesz wykorzystać 1 szklankę octu spirytusowego oraz wiadro ciepłej wody. Aby nadać zapach można dodać olejku eterycznego, na przykład z drzewa herbacianego, który posiada właściwości antybakteryjne. Tak przygotowaną miksturą przecierasz podłogi z pomocą mopa.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023