Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ekologiczna nawierzchnia – co oznacza?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 11.09.2017, Data aktualizacji: 20.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Ekologiczna nawierzchnia – co oznacza?
Ekologiczne nawierzchnie mają istotne znaczenie dla terenu wokół domu. Urządzając ogródek powinniśmy dokładnie przemyśleć jej dobór.

Najlepszą jest taka, która zapewnia przepuszczalność wody. Stosowanie tzw. ekologicznych nawierzchni pozwala ograniczyć problemy z brakiem wody, jak i jej nadmiarem. Dzięki temu utrzymujemy właściwy poziom wód gruntowych i zachowujemy równowagę w środowisku.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaką nawierzchnię wybrać do terenu wokół domu 
  • jakie są zalety ekologicznych nawierzchni
  • czy źle dobrana nawierzchnia może negatywnie wpływać na środowisko 

Słowo „ekologiczny” w dzisiejszych czasach wykorzystuje się w nadmiarze, często jako slogan reklamowy do inwestycji, ponieważ dobrze się kojarzy. Powszechnie tym mianem określa się przeróżne technologie i produkty. Jednak łączy je wspólna cecha, jaką jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Polska notuje jeden z największych deficytów wody w Europie. Aby jej nam nie zabrakło trzeba myśleć ekologicznie – dążyć do rozsądniejszego zarządzania gospodarką wodną. Pomagają nam w tym nawierzchnie, które potrafią ją zatrzymać na naszym terenie. W wielu krajach na Zachodzie właściciele działek odprowadzają dodatkowe opłaty za powierzchnie nieprzepuszczające wody, czyli np. wyłożone popularnie stosowaną w Polsce betonową kostką.

Zły wybór nawierzchni

Wybierając nawierzchnię do terenu wokół naszego domu najczęściej interesują nas takie parametry jak wygoda, estetyka oraz komfort przemieszczania się. Dodatkowo powinna być spójna stylistycznie z elewacją i otoczeniem czy kompozycją roślinną. Jednak powinniśmy również zwrócić uwagę na przepuszczalność wody. Wiele z popularnych rozwiązań niestety tego nie zapewnia.

Gdy nie wybierzemy odpowiedniej nawierzchni, a wokół infrastruktury terenu przeważać będą te nieprzepuszczalne to więcej wody opadowej będzie gwałtownie spływać do kanalizacji, a następnie do rzek. Oznacza to, że tracimy w ten sposób bezcenne zasoby wilgoci, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania świata przyrody.

Tworzą się wtedy poważne ubytki wody, które przy niesprzyjających warunkach klimatycznych, jak np. wysokie temperatury mogą powodować susze. Kiedy woda z kanalizacji przedostaje się do rzek, przy obfitych opadach jest przyczyną wzbierania rzek, a nawet powodzi.

Co daje ekologiczna nawierzchnia?

Główną zaletą nawierzchni ekologicznych jest ich przepuszczalność. Oznacza to, że jeśli są zalewane wodą to następnie odprowadzają ją do leżącego poniżej gruntu. Dzięki temu deszczówka nie spływa do kanalizacji ani nie zalega na powierzchni.

W przeciwieństwie do nieprzepuszczalnych rozwiązań nawierzchnie ekologiczne umożliwiają naturalny obieg wody w przyrodzie. Woda opadowa trafia na ziemię, a przepuszczalna warstwa wierzchnia powoduje, że przenika do podłoża. Dzięki temu współtworzy wody gruntowe, dostarczając roślinom niezbędnych substancji do życia, a parując, odpowiednio nawilża powietrze.

Jest to o tyle istotne, że tereny wokół domów i bloków coraz częściej są gęściej zabudowane, a przestrzenie między nimi pokrywa asfalt, beton czy kamienne kostki. Przez to woda nie wsiąka w ziemię. Systemy ściekowe, do których odprowadzana jest woda ma natomiast ograniczoną wydolność, co powoduje podtopienia podczas większych ulew czy awarii sieci.  A w tym czasie poziom wód gruntowych bez zasilania opada.

Jaka nawierzchnia?

Wybór nawierzchni ekologicznych w Polsce jest ogromny. Powinniśmy je dostosować do naszych potrzeb. Nawierzchnie żwirowe w ogrodach zadomowiły już dawno. Mają nie tylko bardzo naturalny wygląd, ale i swój urok. Z kolei te mineralno-żywiczne są idealnie dostosowane do używania na ścieżkach, drogach rowerowych, boiskach, podjazdach, parkingach i placykach wypoczynkowych.

Następnym rozwiązaniem jest konstrukcja z plastikowej kratki trawnikowej, która przypomina plaster miodu. Pomimo dość cienkich ścianek podłoże nią wzmocnione wytrzymuje znaczne obciążenia. Natomiast ażurowe płyty z betonu przeznaczone są raczej do umacniania skarp i nasypów. Utwardza się nimi również fragmenty nawierzchni, czyli pobocza dróg, dojazdy, miejsca postojowe. A nawierzchnie zbudowane z ekologicznej kostki brukowej nadają się na ścieżki, podjazdy i parkingi.

Warto?

Ekologia to już nie tylko moda. Mimo, iż hasło to jest często wykorzystywane jako tzw. „wabik” na klientów, społeczeństwo jest coraz bardziej świadome. Zielone rozwiązania zyskują coraz więcej zwolenników, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony naszego największego dziedzictwa jakim jest natura. 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023