Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dezynfekcja mieszkania

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 12.05.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Dezynfekcja mieszkania
W jaki sposób pozbyć się wirusów z mieszkania? Jak zdezynfekować mieszkanie? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Pandemia pokazała nam, jak ważna jest codzienna higiena osobista. Jednak równie istotne jest czyszczenie mieszkania, ponieważ patogeny wirusów mogą osadzać się na wszystkich powierzchniach, których dotykała chora osoba. Szczególnie po przejściu choroby zakaźnej przez jednego z mieszkańców ważne jest odkażenie całego domu. W ten sposób redukujemy ryzyko ponownego zakażenia. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym dezynfekować mieszkanie
  • na jakie powierzchnie zwrócić szczególną uwagę
  • jak wykonać dezynfekcję

Dezynfekcja mieszkania przede wszystkim redukuje ilość drobnoustrojów, które w nim mieszkają i mogą znajdować się na każdej powierzchni, z którą styczność miała chora osoba. Szczególną uwagę należy zwrócić na sanitariaty, naczynia, blaty kuchenne, pościel, klamki, kontakty oraz odzież. Znajdziemy je również na materacu łóżka, meblach i podłodze, czyli praktycznie wszędzie. By skutecznie odkazić całe mieszkanie, nie musimy stosować ciężkich środków chemicznych.

Czym dezynfekować mieszkanie?

Do dezynfekcji najczęściej używamy środków chemicznych, które kupimy w sklepach i drogeriach. Jednak sama chemia nie jest jedyną drogą do pozbycia się wirusów i bakterii. Można to zrobić za pomocą pary, promieni UV oraz lekkich środków na bazie alkoholu czy wody utlenionej. Niektóre naturalne środki znajdziemy w każdym domu, jest nim chociażby ocet.

Najlepiej sprawdzają się detergenty na bazie alkoholu o stężeniu minimum 70%, wody utlenionej, kwasu mlekowego, kwasu peroksy-wodorowego, etanolu, chloru, alkoholu izopropylowego, który jest doskonały do dezynfekcji telefonów i komputerów. Zawsze możemy sami przygotować płyn do dezynfekcji.

Od czego zacząć dezynfekcję mieszkania?

Na początku należy wyrzucić wszystkie zużyte chusteczki i inne środki higieniczne, które używała osoba chora. Następnie otwieramy wszystkie okna i wietrzymy dokładnie pomieszczenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki słabej cyrkulacji powietrza drobnoustroje osiadają na powierzchniach. Lepiej szeroko otworzyć okna na krótki czas niż przez dłuższy lekko wietrzyć poprzez jego uchylenie. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie oczyszczacza powietrza w sypialni osoby chorej. Do sprzątania używajmy rękawiczek jednorazowych.

Samo sprzątanie zaczynamy w sypialni, czyli miejscu, gdzie chory przebywał najwięcej. Zmieniamy pościel i pierzemy (najlepiej) w 60 stopniach. Następnie odkażamy materac – można to zrobić z pomocą profesjonalnej firmy lub własną mieszanką z sody i olejku herbacianego. Meble tapicerowane skutecznie zostaną zdezynfekowane z pomocą myjki parowej lub parownicy. Odkurzamy i zmywamy wszystkie powierzchnie w sypialni. Warto również umyć okna, rolety lub wyprać firanki.

Łazienkę natomiast najlepiej czyścić środkami na bazie chloru, ale trzeba na nie uważać by nie niszczyły powierzchni. Tutaj sprawdzą się wszelkie środki, nawet te wykonane samodzielnie, na bazie alkoholu, wody utlenionej – doskonale czyści i odkaża powierzchnie.

Najwięcej drobnoustrojów zbiera się natomiast w kuchni. Tutaj trzeba być bardzo dokładnym. Myjemy wszystkie powierzchnie i odkażamy krany, baterie itd. W dodatku warto zająć się naczyniami. Jeżeli mamy zmywarkę, to jest to duże ułatwienie, ponieważ zmywa naczynia w wysokiej temperaturze, tym samym je dezynfekując. Jeśli nie posiadamy zmywarki, niektóre naczynia i sztućce można wygotować w dużym garnku lub je wyparzyć wrzątkiem.

Kiedy jeden z domowników przechodzi chorobę o podłożu wirusowym należy regularnie sprzątać mieszkanie, tak aby zmniejszyć ryzyko zakażenia przez innych mieszkańców. Kluczowa jest natomiast dezynfekcja całego mieszkania zaraz po wyzdrowieniu, ponieważ wirusy i bakterie mogą osiadać praktycznie wszędzie.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023