Czym różnią się oczekiwania najemców?

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 18.10.2019, Data aktualizacji: 28.10.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Czym różnią się oczekiwania najemców?
Chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem, ale nie wiesz do jakiego najemcy skierować swoją? Student, pracownik korporacji – jak wyglądają ich oczekiwania? Sprawdź!

Rynek najmu w Polsce rozwija się dynamicznie, jest dziś coraz bardziej profesjonalny i jednocześnie zróżnicowany. Nie sposób porównać obecnej sytuacji rynkowej do tej sprzed kilku lat. Obserwujemy w Polsce znaczny wzrost zainteresowania wynajmem, coraz więcej osób zapewnia sobie dach nad głową poprzez wynajem mieszkania. Znaczący wpływ na obecną sytuację ma kilka czynników makroekonomicznych.

Nie wchodząc jednak głęboko w szczegóły można powiedzieć, że głównym powodem tej zmiany jest odczuwalny wzrost gospodarczy trwający od dłuższego czasu zarówno w Polsce jak i na świecie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są oczekiwania najemców
 • czy Polacy chętnie wynajmują mieszkania
 • jak powinno być wyposażone mieszkanie dla pracowników 

Wśród najemców w kraju nad Wisłą znajdziemy kilka odrębnych grup najemców, które można segmentować pod różnymi względami. Jeszcze kilka lat temu w rozmowach Polaków nt. wynajmu mieszkań z reguły usłyszeć można było obawę i strach przed niszczącymi mieszkania studentami lub niepłacącymi przedstawicielami nizin społecznych czyhających na naiwnych właścicieli w desperacji poszukujących klienta. z pewnością te czasy należy uznać za minione. Dziś na rynku najmu z łatwością spotkamy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, częstokroć pracujących w korporacjach, tzw. młodych pracujących, studentów, rodziny, pracowników fizycznych, czy choćby emigrantów zarobkowych. 

Drugim czynnikiem popularyzującym najem jest jego rosnąca dostępność. Coraz więcej osób profesjonalnie inwestuje w mieszkania na wynajem czyniąc rynek coraz bardziej profesjonalnym. Wynajmujący to dzisiaj nie tylko Nowakowie, czy Kowalscy, którzy odziedziczyli mieszkanie, lub zwyczajnie wyprowadzili się do domu pod miasto. Coraz łatwiej natrafić na osoby inwestujące zawodowo lub lokujące swoje oszczędności czy nadwyżki finansowe w rynku nieruchomości. Niskie zyski z lokat potęgują to zjawisko, a wysoki popyt tylko dodatkowo motywuje inwestorów na tego typu lokatę. 

Dlatego koniecznością staje się dokładne przemyślenie komu oferować będziesz swoje mieszkanie. Oczywiście idealnym pomysłem wydaje się przygotowanie mieszkania maksymalnie uniwersalnego i dostosowanego dla różnych grup najemców. Niestety ten sposób myślenia szybko spotyka się z obiektywną negacją rynku. Nie uda się przygotowanie uniwersalnego mieszkania, które będzie idealnie pasować grupie studentów i jednocześnie będzie atrakcyjne dla rodziny pracujących w korporacjach lub obcokrajowców.

Musisz zdecydować do której z tych grup będziesz chciała trafić ze swoją ofertą, a wybór jednej z nich praktycznie przekreśli możliwość ofertowania drugiej. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej grupy docelowej bierz pod uwagę lokalizację w której inwestujesz, standard i typ budynku, najbliższe otoczenie, komunikację publiczną w okolicy oraz metraż i rozkład Twojego mieszkania. 

Wynajem dla studentów to najczęściej wynajem pojedynczych pokoi w kilkupokojowych lokalach jak również małych kawalerek. Pokoje powinny spełniać kilka standardów, aby zainteresować studentów. Mieszkanie nie powinno być przeludnione, tzn. zbyt wiele pokoi czy lokatorów zadziała odstraszająco na kolejnych, pokoje powinny być zamykane, z odpowiednią ilość miejsca do spania, przechowywania, nauki i gotowania. W tym segmencie nie należy przesadzać z wydatkami, wyposażenie powinno być łatwe w wymianie, niedrogie i maksymalnie użyteczne.

Żak najczęściej jest na utrzymaniu rodziców, dlatego coraz częściej zainteresuje go samodzielna kawalerka w centrum miasta lub 2-3 pokoje mieszkanie, z wyodrębnionymi pokojami. Zasiedli je z pewnością wspólnie ze znajomymi z uczelni. Bardzo często mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które częstokroć są świetnie skomunikowane i znajdują się stosunkowo blisko centrum dobrze sprawdzają się w zaspokajaniu potrzeb małych studenckich.

Rodziny zainteresowane są głównie mieszkaniami dobrze wyposażonymi. Najczęstszy rozkład to 2 odrębne sypialnie i otwarty na kuchnię salon. Tego typu mieszkania są trochę droższe w wynajmie dla najemcy, ale z drugiej strony oczekuje on lepszego standardu wyposażenia za który jest w stanie zapłacić. Duże znaczenie ma przestronna kuchnia, miejsce do jedzenia, salon i dostępność parkingu, jedna sypialnia z 2-osobowym łóżkiem i pojemną garderobą oraz druga uniwersalna, z możliwością adaptacji na gabinet lub pokój dziecięcy. Także bliskość sklepu, szkoły, zieleni czy placu zabaw będą tutaj istotnymi czynnikami warunkującymi podjęcie decyzji o podpisaniu umowy. Takie atuty jak dostępność linii metra czy punktów przesiadkowych są mile widziane, ale często drugoplanowe w przypadku tej grupy najemców.

Do szybko rosnących grup docelowych należą również młodzi pracownicy korporacji, których coraz większa ilość otwiera w Polsce biura oferując dobrze płatne miejsca pracy. Ci klienci najczęściej wynajmują dobrze wyposażone, droższe kawalerki (jako single) lub chętnie oferowane przez developerów 40-metrowe lokale składające się z sypialni i salonu z aneksem kuchennym (pary lub młode małżeństwa). Ten typ najemców ceni sobie nowoczesne wyposażenie przygotowane z gustem i smakiem. Nie jest jednak skory zapłacić za tego typu lokal jak za apartament, więc uważaj aby nie przesadzić z inwestycją i ceną najmu. w każdym z znanych marketów meblarskich możesz wyposażyć i wykończyć takie mieszkanie stylowo, nowocześnie i gustownie. Mile widziane jest lepsze od najtańszego wyposażenie kuchni, również w sprzęt AGD. Zmywarka, pojemny zamrażalnik, 4-palnikowa płyta grzewcza i piekarnik będzie zawsze dodatkowym i oczekiwanym przez tych najemców atutem. 

Kolejny, rosnący najszybciej segment rynku najmu (jego liczebność podaje się jako przeszło milion osób) to  imigranci zarobkowi. z dużą pewnością oszacować możemy, że imigranci przyjeżdżający do Polski do pracy to w znacznej większości najemcy. Część z nich stać na samodzielny wynajem, część wynajmuje mieszkania wspólnie z grupką znajomych, a niektórzy mieszkają w wielopokojowych mieszkaniach lub domach oferowanych firmom pośrednictwa pracy. Jak widać w tym przypadku możemy mieć do czynienia co najmniej z trzema podgrupami.

Jako ostatnią  o której nie wspomnieliśmy wcześniej należy wskazać grupę/grupy pracowników fizycznych. Znaczną część kwater wynajmują dla nich polskie firmy pośrednictwa pracy, którzy są w znacznej części dobrymi lecz wymagającymi klientami. Mieszkanie dla pracowników powinno być wyposażone minimalistycznie. Kluczowa jest ilość pokoi i pojedynczych łóżek, niekiedy konieczne jest wyposażenie lokalu w pościel. Uważaj, aby nie przesadzić i nie ulokować 12 pracowników w 3-pokojowym mieszkaniu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt że jest to grupa często migrująca, dostosowująca swoje miejsce zamieszkania do aktualnego miejsca pracy

Reasumując kluczowym w podjęciu decyzji jak widać jest sam lokal, jego wielkość i lokalizacja warunkująca zainteresowanie i ciągłość najmu. 

Aut. Hieronim Krysta

 apartamenty inwestycyjne – zarabiaj na nieruchomościach

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: