Co warto odnowić przy remoncie?
Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów
Remont to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy podejmujemy się go samodzielnie. W wielu mieszkaniach wciąż znajdują się symbole dawnej epoki bądź stare elementy wnętrza, którym można nadać drugie życie. Nie zawsze musimy je wyrzucać. Wiele z nich możemy odnowić własnoręcznie, do niektórych będziemy natomiast potrzebować fachowców. Niekiedy jest to rozwiązanie nie tyle tańsze i prostsze, ale po prostu ciekawsze.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy boazeria wraca do mody
- jak odnowić starą boazerię
- jak przerobić meblościankę
Boazeria
Powszechnie znana w starych domach. Jest jednym z symboli poprzedniej epoki, rodem z PRL-u, gdzie była wyznacznikiem luksusu. Obok meblościanki, stanowiła element konieczny każdego mieszkania. Dziś uważa się ją przede wszystkim za wyznacznik braku stylu i gustu. Jednak drewno na ścianach powraca do mody - można je ciekawe zaaranżować. Jeśli jeszcze nie zerwaliście boazerii ze swoich ścian, może warto pomyśleć nad nadaniem jej drugiego życia? Wiele osób nawiązując do stylu skandynawskiego oraz do klimatu leśniczóki aranżuje deski nie tylko na ścianach. Pojawiają się na sufitach czy skosach poddasza. Najmodniejszy ich kolor to matowa biel.
Starą boazerię można po prostu pomalować. Ale na samym początku należy zmatowić deski, potem zagruntować, a na końcu pomalować. Powinno się do tego użyć farby akrylowej, matowej albo połyskującej. Najlepiej sprawdzi się kolor biały. Miłośnicy naturalnego drewna mogą natomiast zabezpieczyć oczyszczoną boazerię matowym lakierem. Najlepszy będzie ten maksymalnie zabezpieczający przed ciemnieniem.
Meblościanka
Podobnie jak boazeria królowa PRL-u. Jednak jeśli nie mamy pieniędzy na nowe meble, warto pomyśleć nad odnowieniem kultowej meblościanki. Można ją rozmontować i umieścić w kilku pomieszczeniach tworząc ciekawe pojedyncze meble. Jeśli chcemy wpisać się w obecnie panujące trendy możemy ją pomalować na biało. Ciekawym rozwiązaniem jest również ozdobienie jej listwą styropianową z wyciętymi elementami ozdobnymi. Można do tego wykorzystać także gotowe szablony lub technikę decoupage. Nie musimy ingerować w konstrukcję meblościanki, można ją też po prostu okleić tapetą.
Drewniana podłoga
Stara, dobra drewniana podłoga powinna zostać odnowiona. Nadaje ona przytulny charakter mieszkaniu, a do tego jest klasycznym rozwiązaniem. Najbardziej powszechną i popularną metodą odnowienia parkietu jest jego cyklinowanie. Tutaj konieczne będzie zatrudnienie fachowca. Jeśli się na tym nie znamy, będzie to dla nas bardzo trudne zadanie, ponieważ niezbędne jest odpowiednie wyszlifowanie podłogi, uzupełnienie ewentualnych ubytków i wykończenie.
Przy odnawianiu podłogi warto pokusić się także, o tak modny w stylu skandynawskim efekt bielonej podłogi. Dzięki temu zabiegowi posadzka wyraźnie odmłodnieje i rozjaśni pomieszczenie. Można do tego zastosować lakier, farbę, bejcę, olej, wosk lub ług. Jednak wybór środka zależy od wykończenia podłogi, ponieważ niektóre mogą nie przyjmować środków bielących.
Kafelki i płytki
Odnowienie łazienki, czy kuchni nie musi się wiązać z kuciem wszystkich kafelków i płytek. Jeśli pomieszczenie jest w dobrym stanie, a nie podoba nam się tylko jego styl możemy je po prostu odświeżyć np. poprzez przemalowanie specjalną farbą.
Innym sposobem jest przysłonięcie ściany lub jej fragmentu dowolną wodoodporną płytą o grubości nie kolidującej ze stałym wyposażeniem np. lustrem, szkłem matowym, barwionym czy malowanym, płytami z tworzyw sztucznych z różnymi wierzchami, płytami z PCV z naklejoną grafiką wielkoformatową lub korkiem.
Możemy również przykleić na stare płytki nowe. Przyda się tutaj specjalny klej, który nakładany jest bardzo cienką warstwą, przez co nowa okładzina nie pogrubi ściany tak bardzo.
To się opłaca
Odnawianie wnętrz to nie tylko tańsze rozwiązanie, ale często o wiele ciekawsze. W dodatku w tym przypadku zyskujemy ogromną satysfakcję z naszej pracy, ponieważ efekty mogą być naprawdę niesamowite. Jeśli mamy mieszkanie z duszą, zabieg odnowienia to zdecydowanie lepsza decyzja.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: