Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Cicha okolica to mieszkaniowy luksus? Poznaj najcichsze osiedla.

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 26.10.2021, Data aktualizacji: 05.06.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Ciche osiedla mieszkaniowe
Chcesz kupić mieszkanie, ale obawiasz się, że miejski hałas będzie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu? Sprawdź, w jakich lokalizacjach znajdziesz upragnioną ciszę!

Z każdej strony otaczają nas dźwięki. Jednak te przyjemne – śpiew ptaków czy szum trzepoczących na wietrze liści, są słyszalne coraz słabiej – wszystko przez miejski zgiełk. Miasta na całym świecie, a także w Polsce zmagają się z zanieczyszczeniem hałasem. Jak mu przeciwdziałać? Gdzie kupić mieszkanie, aby towarzyszyła nam względna cisza?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Jakie są dopuszczalne normy hałasu
 • Gdzie kupić mieszkanie, aby móc cieszyć się ciszą
 • Na jakich polskich ulicach poziom gwaru jest najwyższy

Czym jest hałas?

Szacuje się, że 113 milionów osób doświadcza długoterminowego, utrzymującego się przez cały dzień i noc, hałasu ruchu ulicznego na poziomie co najmniej 55 decybeli. Przekroczenie tej normy sprawia, że odczuwamy dyskomfort. Długotrwały hałas jest nieprzyjemny i niebezpieczny dla zdrowia, dlatego też miasta wprowadzają tak zwane normy hałasu, w ten sposób próbując mu przeciwdziałać. Normy te są różne w poszczególnych miejscowościach, zależą m.in. od ich wielkości. Zgodnie z polskimi przepisami na terenach zabudowy wielorodzinnej hałas drogowy i kolejowy w czasie dnia nie powinien przekraczać 65 decybeli (dB). Analogiczny nocny limit (godziny: 22:00 - 6:00) to 56 dB.

Niestety zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Zdaniem WHO jest on drugą co do szkodliwości (zaraz po zanieczyszczonym powietrzu), przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia. Testy przeprowadzone w 2018 r. na 200 tys. osób na całym świecie w 50 miastach (tzw. World Hearing Index), wykazują, że osoba mieszkająca w najgłośniejszych metropoliach ma ubytek słuchu odpowiadający osobie o 10, a nawet 20 lat starszej! Dowodów na szkodliwy wpływ hałasu jest jeszcze więcej, dlatego tak bardzo pragniemy ciszy. Gdzie zatem szukać spokojnej okolicy? Czytaj dalej!

hałas

Mapy akustyczne

Szukając wymarzonego „M”, trzeba zrobić naprawdę dobry research, uwzględniając również tzw. mapę akustyczną. Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców są zobowiązane do jej sporządzenia. Tworzy się ją w celu zlokalizowania miejsc najbardziej narażonych na głośnie dźwięki i ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach związanych z hałasem środowiska. Jest to mapa cieplna, aktualizowana co pięć lat. Znajduje się m.in. na stronach internetowych urzędów miast. Poniżej przedstawiamy przykład mapy akustycznej dla Warszawy.

mapa akustyczna

Raport "Polska w decybelach"

Ciekawy raport na temat hałasu przygotowała firma Sait-Gobain, we współpracy ze stowarzyszeniem Komfort Ciszy. W raporcie znajdują się szczegółowe badania, które wskazują poziom dźwięku w określonych obszarach polskich miast. Miejsca, które poddano badaniom to m.in. głośne ulice, osiedla, galerie, korytarze szkolne czy też obiekty kultury. Wyniki pomiarów wskazały nie tylko lokalizacje, w których jest najgłośniej, ale także miejsca, w których można uciec od hałasu, odpocząć i wyciszyć się.

Jesteś ciekaw, gdzie znajdują się najcichsze osiedla i na jakiej polskiej ulicy poziom gwaru jest największy? Poniżej przedstawiamy częściowe wyniki raportu. 

Ciche osiedla mieszkaniowe

Z raportu wynika, że najcichszym osiedlem wśród wszystkich badanych okazał się kompleks budynków w Gdańsku-Wrzeszczu przy ul. Kisielewskiego. Poziom hałasu został ustalony na poziomie 38,2 dB. Warto zatem zainteresować się nieruchomościami w tej części miasta. Wrzeszcz jest z resztą jednym z piękniejszych rejonów Gdańska. Zieleń pokrywa tu ok. 40 % dzielnicy, a cicha okolica przyciąga nowych lokatorów.
Zobacz mieszkania we Wrzeszczu

W stolicy województwa łódzkiego urządzenia pomiarowe pokazały najniższy poziom decybeli na osiedlu Radogoszcz Wschód. Przy ul. Wodnika 3 zmierzono gwar na poziomie 44,8 dB. W utrzymaniu względnej ciszy pomaga mieszczący się na terenie osiedla Park nad Sokołówką. Ma on powierzchnię ok. 13 ha. Z kolei w Poznaniu, najcichszym miejscem jest Wola. Zarejestrowano tu hałas na poziomie 45 dB.
Zobacz ciche mieszkania na Woli w Poznaniu

W Warszawie najprzyjemniejszym dla uszu osiedlem okazuje się być Ursynów. Przy ul. Pięciolinii 8 urządzenia pomiarowe wychwyciły hałas na poziomie 45,1 dB. Tutaj również sprzymierzeńcem mieszkańców jest znajdująca się w pobliżu zieleń. Na terenie Ursynowa znajduje się m.in. Las Kabacki – największy zielony kompleks spośród 15 wchodzących w skład lasów miejskich w Warszawie.
Zobacz ciche mieszkania na Ursynowie

W Katowicach miejscem polecanym dla miłośników ciszy jest Osiedle Nikiszowiec. W okolicach ulicy Rymarskiej parametry mierzące pokazały 50,8 dB. Nikiszowiec to zabytkowe osiedle górnicze położone we wschodniej części miasta. Uważane jest za jedną z największych historycznych i architektonicznych atrakcji stolicy województwa śląskiego.

Z kolei w Krakowie warto zastanowić się nad zakupem mieszkania na Osiedlu Kliny. Z obliczeń autorów raportu "Polska w Decybelach" wynika, że poziom gwaru oscyluje tu w granicach 52,3 dB. Pomiarów dokonano przy ul. Zagaje.

Do najcichszych osiedli zaliczono także wrocławskie Osiedle Zacisze (nazwa bardzo adekwatna). Przy ul. Śniadeckich urządzenia pomiarowe pokazały 49,4 decybeli. Zacisze położone jest na Wielkiej Wyspie, otulone kanałem burzowym Odry i Starą Odrą. Tuż obok znajduje się Park Szczytnicki.

Ciche osiedla mieszkaniowe

Głośne ulice

Z ostatniego raportu "Polska w decybelach" wynika, że najgłośniejszą ulicą w największych polskich aglomeracjach jest łódzka Aleja Mickiewicza. W okolicach przystanku tramwajowego Piotrkowska Centrum, zwanego także „Stajnią Jednorożców”, odnotowano hałas na poziomie prawie 76 decybeli. Panuje tu intensywny ruch tramwajowy i pieszy. Nieco niższy wynik został zanotowany w Gdańsku (74,3 dB), przy Alei Zwycięstwa. Podobny wynik uzyskano w Krakowie przy Alei Mickiewicza, vis-a-vis Muzeum Narodowego(73,4 dB).

W Warszawie najgłośniejszą ulicą jest Trasa Łazienkowska (73,1 dB), we Wrocławiu ul. Legnicka (72,3 dB.). Z kolei w Poznaniu największy hałas odczytano na rondzie Kopernika – Kaponiera (67,4 dB). W Katowicach niechlubny tytuł najbardziej gwarnej ulicy przypadł ul. Korfantego (64,1 dB).

Najgłośniejsze osiedla w Polsce

Twórcy raportu „Polska w decybelach” sprawdzili także na jakich polskich osiedlach poziom hałasu jest najwyższy. Okazuje się, że największy kłopot z miejskim zgiełkiem mają mieszkańcy katowickiego Osiedla 1000-lecia (73 dB). Pomiaru dokonano przy ul. Piastów 3. Osiedle cierpi głownie przez położenie między dwiema ruchliwymi ulicami.

Odrobinę ciszej jest w Warszawie. Tutaj miano najgłośniejszego osiedla przypadło Osiedlu za Żelazną Bramą. Urządzenia pomiarowe ustawiono od strony al. Jana Pawła II i wskazały one 65,7 decybela.

Na niechlubnym podium znalazło się także poznańskie Osiedle Winiary przy Alei Solidarności (64,6 dB)

co zrobić gdy hałas utrudnia życie

Co robić, gdy hałas utrudnia życie?

Nie zawsze jesteśmy w stanie wpłynąć na otaczającą nas przestrzeń. Jeżeli kupiliście już mieszkanie i niestety musicie zmagać się z nadmiernym hałasem, jednym z rozwiązań pozostaje wyciszenie mieszkania.

O tym, jak to zrobić przeczytacie w naszym artykule - Akustyka mieszkania - jak ją poprawić?

Co ciekawe, hałas utrudnia życie nie tylko ludziom, ale także zwierzętom, a nawet lasom. Naukowcy odkryli, że na terenach dotkniętych większym gwarem rośnie mniej drzew. Okazuje się, że hałas zaburza funkcjonowanie całej okolicznej flory, wraz z dzikimi kwiatami oraz krzewami. Sprawia, że zwierzęta starają się omijać dotknięte nim tereny, a mają przecież ogromny wkład w roznoszenie nasion i zapylanie roślin.

Mamy zatem niezliczone dowody na to, że hałas to ogólnoświatowy problem, który dotyka każdego bez wyjątku, nie tylko ludzi. Kupując wymarzone „M”, powinniśmy o tym pamiętać. Mieszkanie ma być ostoją, w której odpoczywamy i wyciszamy się. Przy ruchliwej ulicy może to być bardzo utrudnione, bo o ile remontujący mieszkanie sąsiad kiedyś w końcu przestanie używać wiertarki, to hałasującej za oknem czteropasmówki nie przeniesiemy w inne miejsce. Wybór odpowiedniej lokalizacji to jeden z najważniejszych aspektów podczas poszukiwania mieszkania. Warto tę kwestię dobrze przemyśleć.

 

źródło: Raport "Polska w Decybelach", autorzy: Saint-Gobain we współpracy ze stowarzyszeniem Komfort Ciszy, www.polskawdecybelach.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023