Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nowy Wełnowiec w Katowicach: nowe mieszkania w eko-dzielnicy

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 23.10.2023, Data aktualizacji: 09.07.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Nowy Wełnowiec w Katowicach: nowe mieszkania w eko-dzielnicy
Nowy Wełnowiec jako nowa dzielnica Katowic. Zobacz jak zmienia się terem po starej hucie między ul. Konduktorską a al. Korfantego. Czytaj dalej.

25 hektarów, 250 tysięcy powierzchni użytkowej i 2 mld złotych — tak, liczbowo, można podsumować nowatorską inwestycję Nowy Wełnowiec w Katowicach, za którą stoi Eko-Bryza (Silesia Nova), Capital Park i JEMS Architekci. Teren, który jeszcze niedawno zajmowała stara huta, stanie się prawdziwie ekologicznym miastem w mieście.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak zostaną przygotowane tereny po starej hucie,
 • jak wygląda projekt Nowego Wełnowca w Katowicach,
 • kto powinien zamieszkać w Nowym Wełnowcu.

Nowy Wełnowiec w Katowicach: od cynkowni do nowej dzielnicy

W sercu Katowic rodzi się wizja przyszłości ekologicznego centrum miejskiego. Ta ambitna idea swoje początki ma w 2020 roku, kiedy to spółka kierowana przez byłego prezydenta Katowic Piotra Uszoka, zakupiła teren po nieistniejących już Zakładach Metalurgicznych Silesia. Mimo historycznych obciążeń przemysłowych nowa inicjatywa stanie się symbolem regeneracji i odpowiedzialności środowiskowej.

Zobacz mieszkania Wełnowiec

Wstępne ekspertyzy zlecone przez spółkę INVESTEKO, która odpowiedzialna jest za kwestie związane z oczyszczeniem gruntów, ujawniły optymistyczną diagnozę: chociaż grunt, choć w istocie jest zanieczyszczony przez przemysł, szkodliwe substancje takie jak arsen, ołów, cyna czy miedź nie wniknęły w jego głębsze struktury. Oznacza to, że proces rekultywacji, planowany na 4 lata, ma realne szanse przywrócić teren do stanu nieskażonego, stwarzając fundamenty dla nowoczesnego kompleksu mieszkaniowo-usługowego. Z przemysłowego dziedzictwa, które przez lata ciążyło Katowicom, miasto ma teraz szansę stworzyć w pełni ekologiczne miejsce dla przyszłych pokoleń.

Jak będzie wyglądało nowe osiedle?

Za koncepcję nowatorskiego osiedla w Katowicach stoi renomowana pracownia JEMS Architekci, której dorobek obejmuje tak prestiżowe realizacje, jak Browary Warszawskie czy wciąż rozwijającą się Towarową 22 w stolicy. Za kierunek inwestycyjny odpowiada spółka Eko-Bryza (spółka zarządzająca projektem Silesia Nova), podczas gdy nadzór deweloperski sprawuje Grupa Capital Park, mająca na swoim koncie, chociażby Royal Wilanów czy odrestaurowaną Fabrykę Norblina.

Planowane osiedle rozciągać się będzie na przestrzeni 25 ha przy ul. Konduktorskiej i al. Korfantego, zapowiadając projekt bez precedensu nie tylko w Katowicach, ale być może w całej Polsce.

Nowy Wełnowiec będzie multikompleksem mieszkalno-usługowym.Materiały prasowe Grupy Capital Park i Silesia Nova

Inwestor, deweloper i zespół architektów połączą siły, by przekształcić 270 tys. metrów kwadratowych powierzchni w przemyślaną przestrzeń. Inwestycja będzie odzwierciedlać charakter tradycyjnej zabudowy kwartałowej, z centralnie umiejscowioną przestrzenią publiczną, otoczoną budynkami.

Osiedle będzie w dużej mierze mieszkalne, stanowiąc aż 57% jego powierzchni. Pozostałe segmenty to biura (11%), lokale usługowe i gastronomiczne (15%) oraz obiekty kulturalne, naukowe i społeczne, takie jak hotel, placówki edukacyjne, kino czy muzeum. Dodatkowo 17% nowej dzielnicy Katowic zostanie przeznaczone na cele rekreacyjne i rozrywkowe.

Szukasz mieszkania na Śląsku? Sprawdź oferty z Chorzowa!

Planowane jest powstanie ponad 3100 jednostek mieszkalnych, hotelowych i mieszkań dla studentów. Tym, co warto podkreślić, jest fakt, że dominującą część inwestycji, bo aż ponad połowę, mają stanowić tereny zielone. W dążeniu do stworzenia bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla pieszych ruch samochodowy zostanie skierowany głównie do podziemnych tuneli i garaży, które pomieszczą 5,5 tys. pojazdów. Chociaż naziemne drogi będą głównie przeznaczone dla pieszych, pozostaną one dostępne dla służb ratunkowych i porządkowych.

Dzielnica Nowy Wełnowiec: zrównoważone podejście w tworzeniu miast

Jak z entuzjazmem podkreślają twórcy koncepcji architektonicznej, Nowy Wełnowiec nie jest zwykłą inwestycją mieszkaniową. To przemyślana przestrzeń, której kluczowym celem jest umożliwienie mieszkańcom prowadzenia zrównoważonego, ekologicznego stylu życia w mikro mieście. Układ architektoniczny dzielnicy skupia się na tworzeniu intymnych przestrzeni, takich jak malownicze piesze uliczki czy place o zróżnicowanej atmosferze. Serce dzielnicy to majestatyczny park w kształcie gwiazdy, wyróżniający się swoimi czterema ramionami.

Ale to nie jedyny element zieleni w Nowym Wełnowcu. Każdy z kwartałów będzie posiadał własne place publiczne, stając się miejscem spotkań i interakcji dla mieszkańców. Przemyślany układ przestrzenny sprawia, że wszystkie te miejsca są w zasięgu krótkiego, maksymalnie 30-minutowego, spaceru. Dla tych, którzy preferują aktywniejszy tryb przemieszczania się, przewidziano ścieżki rowerowe, a także biegowe dla miłośników joggingu.

Nowy Wełnowiec stanie się centrum młodych rodzin?Materiały prasowe Grupy Capital Park i Silesia Nova

Jednak to, co naprawdę wyróżnia Nowy Wełnowiec, to jego harmonijne połączenie z naturą. Autorzy projektu mówią o posadzeniu ponad 4 tys. drzew oraz zastosowanie nowatorskich technologii służących zrównoważonemu rozwojowi. Wśród nich znaleźć się mają domy niskoenergetyczne, odnawialne źródła energii, a także imponująca powierzchnia zielonych dachów o łącznej wielkości 115 tys. metrów kwadratowych. Kompleksowe podejście do gospodarki wodnej obejmuje ogrody deszczowe oraz inne techniki retencji wody. Wizja architektów zakłada także zmniejszenie zewnętrznego zapotrzebowania na energię, dzięki własnej produkcji opartej na odnawialnych źródłach, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa.

Na terenie Nowego Wełnowca znajdą swoje miejsce łąki kwietne, strefy ''leśne'', czy strefy wody — zbiorniki otwarte, kanały oraz oczka wodne.

Dla kogo jest dzielnica Nowy Wełnowiec w Katowicach?

Nowa, katowicka dzielnica to nie tylko architektoniczne cudo, ale przede wszystkim przemyślana przestrzeń dla tych, którzy pragną łączyć codzienne życie w dynamicznym środowisku miejskim ze zrównoważonym stylem życia.

Nowy Wełnowiec to inwestycja dla 3 grup.

Dzielnica, zaprojektowana z myślą o harmonii między człowiekiem a naturą, oferuje mieszkańcom malownicze piesze uliczki, intymne place i majestatyczny park w kształcie gwiazdy. Jest to idealne miejsce dla aktywnych – zarówno dla biegaczy korzystających ze ścieżek biegowych, jak i dla miłośników rowerów czy hulajnóg.

Nowy Wełnowiec wykorzystuje elementy strategii mix use.

Materiały prasowe Grupy Capital Park i Silesia Nova

Nowy Wełnowiec przyciąga także tych, którzy doceniają bliskość natury w sercu miasta, z ponad 4 tysiącami drzew i innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi, takimi jak zielone dachy czy ogrody deszczowe. Dzielnica jest odpowiedzią na współczesne potrzeby mieszkańców pragnących żyć w harmonii z otoczeniem, dbających jednocześnie o środowisko i własny komfort życia.  To wszystko sprawia, że Nowy Wełnowiec stanowi świetną propozycję dla rodzin z małymi dziećmi, ale również jest wspaniałą alternatywą dla studentów czy młodych profesjonalistów.

Nowy Wełnowiec w liczbach

 • 447 000 m² powierzchni całkowitej;
 • 270 000 m² naziemnej powierzchni użytkowej:
  - 57 proc. mieszkania,
  - 17 proc. edukacja, kultura, rekreacja, wypoczynek,
  - 15 proc. gastronomia i usługi,
  - 11 proc. biura;
 • 3 169 mieszkań i pokoi w akademikach;
 • 5636 miejsc w podziemnych garażach; 
 • 4 ha parku centralnego;
 • 7 etapów procesu deweloperskiego.

Nowy Wełnowiec w liczbach.

Nowy Wełnowiec w Katowicach: podsumowanie

Nowy Wełnowiec w Katowicach stanowi idealny przykład tego, jak przeszłość przemysłowa może zostać przetransformowana w nowoczesną i ekologiczną przestrzeń, spełniającą wymagania dzisiejszych mieszkańców miast. 

Dzięki inicjatywie inwestorsko — projektowej, Katowice zyskują nową dzielnicę, która łączy w sobie nowoczesność z ekologią. Ponad 3100 jednostek mieszkalnych, rozległe tereny zielone, innowacyjne rozwiązania ekologiczne i przemyślane przestrzenie publiczne sprawią, że Nowy Wełnowiec będzie nie tylko miejscem do życia, ale też symbolem transformacji i zrównoważonego rozwoju.

Nowy Wełnowiec będzie inwestycją głównie dla rodzin z dziećmi i inwestorów indywidualnych.Materiały prasowe Grupy Capital Park i Silesia Nova

Koncepcja Nowego Wełnowca to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i zrównoważone przestrzenie miejskie, które oferują mieszkańcom komfort, bliskość natury oraz szerokie spektrum możliwości rekreacyjnych i kulturalnych. Jest to dowód na to, że zrównoważony rozwój i dbałość o środowisko mogą iść w parze z nowoczesną architekturą i komfortem życia w mieście.

Szukasz dużych inwestycji z rynku pierwotnego? Sprawdź FSO Park Żerań!

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023