Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak udekorować choinkę?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 18.12.2017, Data aktualizacji: 27.12.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Jak ubrać choinkę?
Choinka to jeden z najważniejszych elementów świątecznego wystroju. Przedstawiamy modne i sprawdzone pomysły jak ubierać choinkę.

Choinka to największy symbol Świąt Bożego Narodzenia i a jej ubieranie to jeden z najmilszych elementów przygotowań do świąt. Od lat największą popularnością cieszą się żywe drzewka zdobione kolorowymi światełkami i bombkami w kolorze czerwieni i złota oraz srebra i niebieskiego. Jednym z trendów są również własnoręcznie przygotowywane ozdoby choinkowe.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest historia choinki i kiedy ją ubierać
  • jak ustroić minimalistyczne drzewko bożonarodzeniowe 
  • jakie ozdoby na choinkę są modne w 2021

Historia choinki

Choinka pojawiła się w Polsce na przełomie XVII i XIX wieku. Od zawsze była ozdabiana wielobarwnie, jednak nie tak bogato. Znajdowały się na niej głównie cukierki, ciastka, pierniczki, orzechy oraz ręcznie robione ozdoby z papieru czy bibuły, wydmuszki, a nawet słoma i źdźbła trawy. Świeczki natomiast stawiano na gałązkach drzewek. Niektóre z tych dekoracji dalej możemy znaleźć na świątecznych drzewkach.

Pierwsze bombki, które znamy dzisiaj powstawały w Niemczech. Stworzył je Hans Greiner w swoim warsztacie. Zaraz pojawiły się w Polsce - niedługo po tym, jak rozpowszechniła się tradycja wystawiania choinki w XIX wieku.

Ubranie choinki

Kiedy ubiera się choinkę? Tradycja mówi, żeby ze strojeniem choinki najlepiej poczekać do Wigilii. Jednak wielu z nas decyduje się zrobić to wcześniej. Tym samym wprowadzamy magiczny klimat chwilę przed świętami.

srebrne i niebieskie dekoracje an choince

Dekoracja choinki - najmodniejsze ozdoby świąteczne

Biała choinka monochromatyczna

Świąteczne drzewko zaaranżowane w jednym kolorze np. ubrane cała na biało, tworzy niezwykle elegancką kompozycję. Biała choinka jest modna od wielu lat, ale popularne stają się też aranżacje srebrne lub złote. Ciekawym rozwiązaniem jest również odważny kontrast - w szarym wnętrzu idealnie sprawdzi się czerwone drzewko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę zaszaleć i wybrać inny, mocniejszy kolor np. fiolet.

Tradycyjne drzewko

Tutaj wbrew pozorom panuje pełna dowolność. Możemy wykorzystać kolorowe bombki, własnoręcznie wykonane ozdoby, wycinanki, pachnące pierniki czy cukierki. Jest to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, które lubią razem przygotowywać świąteczne ozdoby. Jako oświetlenie najlepiej sprawdzą się tradycyjne lampki choinkowe z migoczącymi światełkami.

Świąteczne dekoracje mają różne znaczenie. Drzewo iglaste jest uważane za symbol życia, odradzania się i trwania. Kolorowe łańcuchy zacieśniają więzi w rodzinie, gwiazdki pomagają w powrotach do domu z dalekich stron. Znakiem dobrej nowiny i radości są dzwoneczki. Światełka i lampki natomiast chronią przed ciemnościami oraz odwracają ludzką nieżyczliwość. Wiszące na choince aniołki opiekują się domem, pierniki są zwiastunem dostatku w nadchodzącym roku, jabłka zdrowia i urody, a orzechy zawijane w sreberka symbolizują dobrobyt i siłę.

Modna choinka eko

Styl eko to powrót do natury i choinka ubrana w kolorowe szyszki, gałązki jemioły czy głogu. Bombki możemy wykonać z wełny, a na drzewku powiesić drewniane gwiazdki lub ozdoby ze słomy. Mogą pojawić się na nim także orzechy włoskie, suszone owoce lub laski wanilii i cynamonu. Nie tylko będą pięknie wyglądać, ale rozniosą świąteczny zapach po całym pomieszczeniu. W przypadku eko dekoracji warto postawić na żywą choinkę w doniczce. Po świętach przesadzimy ją do ogródka lub ustawimy na balkonie, tak by przerwała do następnego roku.

Minimalistyczna choinka w stylu skandynawskim

Choinka nowoczesna, minimalistyczna jest bardzo oszczędna w formie. Unikamy tutaj ozdób. Główną rolę gra prawdziwe, pachnące lasem drzewko. Wystarczy włożyć je do pojemnego kosza z naturalnej wikliny lub słomy, otulić białym puchatym kocem, a obok powiesić kilka lampek. Drzewko można też oprószyć sztucznym śniegiem. Jeśli myślimy, żeby dekorować w ten sposób mniejszych choinek, wystarczy otulić doniczkę w naturalną, grubą tkaninę i na szczycie drzewka postawić jeden decydujący detal np. piękną kokardę w ulubionym kolorze.

choinka minimalistyczna

Choinka glamour

Jak przystało na styl glamour, wszystko musi się błyszczeć. Ten eklektyczny nurt pozwala na łączenie z sobą elementów na pierwszy rzut oka dość odległych. Na choince w tej stylizacji świetnie odnajdą się szklane i kryształowe ozdoby oraz dodatki obsypane brokatem czy piórami. Dekoracje mogą mienić się wieloma barwami lub być utrzymane w jednym kolorze. Możemy użyć prostych, wręcz minimalistycznych dodatków, ale kluczem jest, aby były bardzo ozdobne.

Drzewko świąteczne w stylu retro

Retro to powrót do przeszłości. Dlatego, na przystrojonej w tym stylu choince powinniśmy zawiesić przede wszystkim własnoręcznie przygotowane ozdoby wyglądające jak znalezione u babci. Tutaj możemy się wykazać kreatywnością i zdolnościami manualnymi tworząc dekoracje z makaronu, słomy, papieru, drucików, czy darów natury jak szyszki i gałązki. Przepięknie będą prezentowały się również te wykonane na drutach. Nie może też zabraknąć naturalnych ozdób, które rozniosą po domu aromatyczne zapachy i stworzą niepowtarzalny świąteczny klimat - orzechy pomalowane na złoto, zasuszone pomarańcze, cytryny lub pierniki.

Niezależnie od tego, na jaki styl postawimy, czy choinka będzie wyglądała jak małe dzieło sztuki czy nowocześnie i minimalistycznie, ważne aby przy jej ozdabianiu towarzyszyła nam radość jaką niesie wspólna, często wykonywana przez całą rodzinę dekoracja.

choinka oprószona sztucznym śniegiem
Poznaj nasze pomysły na aranżacje świątecznego stołu
wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023