We wrześniu ceny stały w miejscu. Tylko jedno miasto zanotowało podwyżki… [RAPORT]

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 12.10.2020, Data aktualizacji: 29.03.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 60 głosów

Raport cenowy wrzesień 2020
Jak kształtowały się ceny mieszkań we wrześniu? Czy zanotowano spadki? Sprawdź nasz najnowszy raport!

Wrzesień to drugi miesiąc z rzędu, w którym ceny mieszkań nie zanotowały znaczących podwyżek cen. Podobnie jak w ub. miesiącu w największych polskich miastach nie widać było podwyżek cen, które jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować na rynku. Jedynym wyjątkiem był Wrocław, w którym wprowadzono nowe inwestycje premium.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądały ceny ofertowe mieszkań we wrześniu w największych polskich miastach
  • czy ceny nieruchomości wyhamowały
  • w którym polskim mieście najwięcej zapłacimy za mkw. mieszkania

Z sześciu monitorowanych rynków, w pięciu przypadkach różnice w relacji miesiąc do miesiąca nie przekraczały ułamka procenta z największym odchyleniem w Warszawie na poziomie minus 0,65 proc. W Gdańsku, Krakowie i Poznaniu zmiany stawek nie osiągnęły nawet 0,5 proc, a w Łodzi dosłownie stanęły w miejscu. Mamy więc ciąg dalszy i utrwalenie wyraźnego rynkowego wyciszenia po okresie wysokiej zmienności - tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jak mówi, tym razem bardzo ciekawym wyjątkiem potwierdzającym regułę był Wrocław, gdzie średnia cena za mkw. nowego lokum poszybowała z miesiąca na miesiąc niemal o 5 proc. Trudno tu jednak mówić o powrocie silnej hossy, a jedynie o kolejnym przypadku nowej inwestycji, wprowadzającej przejściowe statystyczne perturbacje.

wrocław ceny mieszkań wrzesień

Chodzi o inwestycję Oxford24 oferującą aż 440 tzw. mikroapartamentów, czyli typowych lokali inwestycyjnych pod wynajem, o powierzchni od 16 do 32 mkw. i stawkach za mkw. od 9104 do 10807 zł. Trudno się więc dziwić, że taki wolumen oferty ze średnią ceną grubo powyżej 10 tys. zł wywindował  średnią wrocławską rynku pierwotnego o blisko 5 proc.

Kolejnym skutkiem wprowadzenia Oxfordu jest mocne tąpnięcie średniej powierzchni nowych lokali we Wrocławiu o 2,7 mkw. z 53,9 mkw. w sierpniu do zaledwie 51,2 mkw. we wrześniu. Poza tym jednym przypadkiem po raz kolejny nie zanotowano istotnych statystycznie zmian w średnich wartościach metraży sprzedawanych przez deweloperów lokali mieszkalnych.    

Zobaczmy zatem jak szczegółowo wyglądała sytuacja w pozostałych miastach:

gdańsk ceny mieszkań wrzesień

W Gdańsku ceny ofertowe mieszkań od lipca pozostają w zasadzie na niezmienionym poziomie oscylującym wokół ok. 9500 zł/mkw. co oznacza, że za 50 mkw. mieszkania kupujący musieli średnio zapłacić ok. 475 000 zł. Dodatkowo we wrześniu w portalu RynekPierwotny.pl deweloperzy wystawili 560 nowych ofert, których średnia cena za metr wynosiła ponad 10 000 zł.

Kraków ceny mieszkań wrzesień      

W stolicy Małopolski podobnie jak w pozostałych miastach widać wyhamowanie tendencji wzrostowej. W porównaniu do sierpnia ceny wzrosły raptem o niecałe 0,5% czyli ok. 50 zł na metrze kwadratowym. Średnio w tej lokalizacji za mieszkanie trzeba było zapłacić ok. 511 000 zł. We wrześniu na rynku krakowskim pojawiło się ponad 1100 nowych ofert.

łódź ceny mieszkań wrzesień

Na łódzkim rynku, podobnie jak w Gdańsku widać zahamowanie wzrostu cen i stabilizację na poziomie ok. 6600 zł/mkw. Mimo pojawienia się w bazie portalu RynekPierwotny.pl 242 nowych ofert we wrześniu, nie wpłynęły one w żaden sposób na ceny w tej lokalizacji. Większość z nich bowiem posiadało ceny zbliżone do ofert, które były wcześniej dostępne na rynku.

poznań ceny mieszkań wrzesień

W Poznaniu podobnie jak w innych miastach wzrost cen był ledwie widoczny i wyniósł 0,25%. Śmiało można więc powiedzieć, że kontynuowany jest trend rozpoczęty w lipcu, który trzeci miesiąc z rzędu utrzymuje średnie ceny mieszkań na poziomie 7700 zł/mkw. W stolicy województwa wielkopolskiego w ostatnim miesiącu III kw. pojawiło się 238 nowych ofert mieszkań.

warszawa ceny mieszkań wrzesień

Na koniec spójrzmy na największy lokalny rynek nieruchomości jakim jest Warszawa. Tu odnotowaliśmy spadek średnich cen lokali o 0,65%, co oznacza że obecnie średnia cena za mkw. wynosi ok 10 500 zł. Z pewnością miała na to wpływ duża podaż nowych lokali, których w bazie portalu RynekPierwotny.pl pojawiło się we wrześniu ponad 1800, których średnia cena wyniosła 9500 zł/mkw.

Ceny wyhamowały. Co dalej?

Kontynuacja stabilizacji cen mieszkań deweloperskich na głównych rynkach nieruchomości kraju utrwala przekonanie o ostatecznym wyczerpywaniu się ich potencjału wzrostowego z ostatnich lat hossy.

Jak tłumaczy Jarosław Jędrzyński w tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju koniunktury już w kolejnych miesiącach jest wejście rynku w fazę korekty cen. Jej skala i czas trwania będą jak zwykle zależały od parametrów krajowej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

PR Manager w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 6 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Roman

    Cyt: Kontynuacja stabilizacji cen mieszkań deweloperskich na głównych rynkach nieruchomości kraju utrwala przekonanie o ostatecznym wyczerpywaniu się ich potencjału wzrostowego z ostatnich lat hossy. Ten komentarz byłby z pewnością zasadny gdyby nie epidemia, która mocno zachwiała rynkiem. Jednak czy ta wyjątkowa sytuacja jaką mamy nie skłania do wniosku, że tak na prawdę to nie wiadomo?

    22 października 2020, 13:16

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: