Ceny mieszkań nie spadają mimo pandemii. Kolejny miesiąc stagnacji

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

Data publikacji: 09.12.2020, Data aktualizacji: 29.03.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 104 głosów

Raport cenowy listopad 2020
Eksperci portalu przyglądają się sytuacji na rynku nieruchomości, monitorując ceny ofertowe w największych miastach Polski w warunkach istniejącej pandemii. Jak kształtowały się ceny mieszkań w listopadzie 2020? Sprawdź!

Już dziewiąty miesiąc z rzędu eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyglądają sie sytuacji na rynku, monitorując ceny ofertowe w największych miastach Polski w warunkach istniejącej pandemii. Listopad nie przyniósł jednak obniżek, których niecierpliwie oczekują osoby szukające mieszkań.

Ceny jak zaczarowane stanęły w miejscu i w chwili obecnej nic nie wskazuje na kilkunastoprocentowe obniżki, jakich kilka miesięcy temu spodziewali się niektórzy eksperci.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wyglądały ceny ofertowe mieszkań w listopadzie w największych polskich miastach
 • ile nowych ofert deweloperzy wprowadzili do sprzedaży w listopadzie
 • czy w niedługim czasie powinniśmy się spodziewać obniżek cen

Jak wskazuje Jarosław Jędrzyński, ekspert rynku nieruchomości w portalu RynekPierwotny.pl

Widzimy dalsze umacnianie trendu stabilizacji cen na krajowym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Identycznie jak przed miesiącem z sześciu monitorowanych rynków, w czterech przypadkach różnice cen w relacji miesiąc do miesiąca były bliskie zeru, natomiast w dwóch, tym razem w Gdańsku i Wrocławiu nastąpiły dość wyraźne zmiany o odwrotnym kierunku.


Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo sytuacji w poszczególnych miastach:

Warszawa

Wg danych portalu RynekPierwotny.pl w Warszawie, w listopadzie, na kupujących czekało ponad 13 000 nowych mieszkań i domów. Deweloperzy w ciągu ostatniego miesiąca wprowadzili 804 nowe lokale na rynek. Fakt ten nie wpłynął jednak w żaden sposób na średnią cenę ofertową, która od lipca br. kształtuje się na niemal niezmienionym poziomie ok. 10570 zł/mkw. W tym czasie średnia cena mieszkania w Warszawie wynosiła ok 647 500 tys zł.

Ceny mieszkań listopad 2020 Warszawa

Łódź

Ceny ofertowe mieszkań na łódzkim rynku kolejny raz nie drgnęły. Różnica na metrze między październikiem a listopadem to raptem 17 złotych. Trudno więc mówić o jakiejkolwiek znaczącej zmianie, która mogłaby zwiastować zapoczątkowanie jakiegokolwiek trendu. Rynek łódzki jako jeden z nielicznych charakteryzuje się niemal idealnie płaską krzywą cenową na poziomie 6700 zł, która podobnie jak w przypadku warszawskiego rynku zapoczątkowała swój bieg w lipcu tego roku. Osoby zainteresowanie zakupem “M” w Łodzi muszą się liczyć ze średnim wydatkiem rzędu ok. 385 tys. zł.

Ceny mieszkań listopad 2020 Łódź

Poznań

Sytuacja w stolicy Wielkopolski pod względem cennika deweloperskiego wygląda niemal identycznie jak w przypadku wcześniej opisywanej Łodzi, z tą jednak różnicą, że średnia cena za mkw. wynosi 7700 zł. W porównaniu do miesiąca wcześniej spadła raptem o 5 zł, co trudno uznać za jakkolwiek odczuwalną zmianę dla kupujących. Stabilizacja cenowa podobnie jak w przypadku Warszawy i Łodzi, rozpoczęła się w wakacje i trwa w najlepsze do dziś. Co warto odnotować w listopadzie poznańscy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży tylko 260 nowych ofert.

Ceny mieszkań listopad 2020 Poznań

Kraków

W mieście Kraka ceny wzrosły o 0,49% windując poziom 9857 zł/mkw. Pomimo, iż wzrosty od lipca mogą wydawać się niewielkie, to w ciągu 5 miesięcy osoby chcące zakupić średnie mieszkanie o metrażu 50 mkw. musiały zapłacić o ok. 15 000 zł więcej. Średnia cena ofertowa na metrze w tym czasie wzrosła bowiem o prawie 300 zł. W listopadzie do dyspozycji szukających było ok. 7200 ofert. Co warto odnotować nowych lokali pojawiło się w Krakowie aż 800.

Ceny mieszkań listopad 2020 Kraków

Wrocław

Kolejny raz w stolicy Dolnego Śląska nastąpiło silniejsze wahnięcie stawek ofertowych, tym razem w górę o 2,8 proc. Jest to efekt wprowadzenia jednej „drogiej” inwestycji typu aparthotelu - Milo Apart, która wywindowała średnią listopadowych wrocławskich nowości ofertowych do ponad 13 tys. zł/mkw. Tym samym drugi raz z rzędu od sierpnia mogliśmy zaobserwować nienaturalne zaburzenie poziomu cen ofertowych na rynku wrocławskim. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy ustabilizowała się na poziomie 8954 zł/mkw.

Ceny mieszkań listopad 2020 Wrocław

Gdańsk

Z kolei odwrotną sytuację odnotował Gdańsk, gdzie II i III etap inwestycji Przystań Letnica, dość liczebnej nowej oferty z przeciętną ceną znacznie poniżej gdańskiej średniej, wyraźnie tę ostatnią zredukował o 3,5 procent. To spowodowało, że z poziomu 9 500 zł, w listopadzie średnia cena ofertowa w stolicy woj. pomorskiego wyniosła niecałe 9 200 zł/mkw. W tym czasie deweloperzy trójmiejscy wprowadzili do oferty 636 nowych lokali.

Ceny mieszkań listopad 2020 Gdańsk

Co dalej z cenami? Czy można spodziewać się obniżek?

Jak widać na rynku nieruchomości mieszkaniowych nic szczególnego w kwestii trendów cenowych nie ma miejsca, poza niewiele znaczącymi dla trwającej tendencji wahnięciami, powodowanymi uruchamianiem przez deweloperów sprzedaży pojedynczych inwestycji o mocno odchylonych od średnich cenach ofertowych. Co tego typu sytuacja może wróżyć na przyszłość?

Wg Jarosława Jędrzyńskiego po czteroletnim okresie nieprzerwanej hossy na rynku mieszkań deweloperskich wejście w podobną do obecnej stabilizację powinno być podręcznikową wskazówką nadchodzącej korekty cen ofertowych. Na razie jednak wśród uczestników rynku nieruchomości mieszkaniowych panuje taki optymizm, by nie powiedzieć euforia, że o jakimkolwiek scenariuszu poza bezterminową kontynuacją hossy nie wypada nawet wspominać. Tym bardziej jednak jakieś pogorszenie nastrojów wydaje się bardzo prawdopodobne już w kolejnym kwartale, kiedy to przezwyciężenie pandemii za sprawą szczepień stanie się bardziej realne, jednocześnie jednak skala szkód wywołanych przez COVID-19 i perspektywy ich odrobienia są bardziej oczywiste.

Mikołaj Ostrowski
Mikołaj Ostrowski

PR Manager w portalu RynekPierwotny.pl. Od ponad 6 lat współtworzy politykę informacyjną portalu oraz odpowiada za kontakt z mediami, współpracę z kluczowymi partnerami i realizację projektów PR-owych w serwisie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: