Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Blachodachówka modułowa

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 14.06.2019, Data aktualizacji: 05.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Blachodachówka modułowa
Blachodachówka modułowa to alternatywa dla dachówki ceramicznej. Jak ją montować? Przeczytaj!

Nie od dziś wiadomo, że cena materiałów budowlanych jest ogromnym czynnikiem wpływającym na wygląd naszych przyszłych domów. Wielu z nas cały czas poszukuje zamienników różnych elementów, które będą spełniały standardy oryginału, ale ich cena będzie korzystniejsza. W związku z tym, że pokrycie dachu klasyczną dachówką ceramiczna to dość duża inwestycja, coraz popularniejsze stało się wykorzystywanie blachodachówki, jako jej zamiennika.

W poniższym artykule przybliżymy Wam jeden z jej rodzajów, a mianowicie blachodachówkę modułową, która zapewniaja estetyczne i trwałe wykończenie dachu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądają blachodachówki modułowe
  • jakie są ich rozmiary 
  • jak ułożyć blachodachówkę modułową 

Co to jest blachodachówka modułowa?

Blachówki wykonane z blachy, które mają strukturę modułową, są stosunkowo nowym trendem wykorzystywanym na rynku polskim. W związku z tym, że do złudzenia przypominają tradycyjne blachówki ceramiczne, zaczęły być przez inwestorów bardzo chętnie wykorzystywane. Montaż tego typu blachodachówki polega na łatwym i szybkim łączeniu ze sobą kolejnych elementów. Na rynku znajdziemy kilka lepszych i gorszych rozwiązań.

Nowoczesne blachodachówki modułowe charakteryzują się zaawansowaną budową, która spełniaja zasady geometryczne i normy dekarskie. Takie produkty pokryte są najlepszymi powłokami lakierniczymi, dzięki czemu nie ulegają odbarwianiu, są szczelne, mogą być z powodzeniem magazynowane przez producenta, potem inwestora i świetnie spełniają swoją funkcję na dachach. Do niekwestionowanych zalet blachodachówki modułowej należy jej nie wielki rozmiar, a co za tym idzie łatwość transportu, wspomnianego już wyżej przechowywania oraz montażu.

Ze względu na mniejsze wymiary w stosunku do pokrewnych produktów, możemy także mówić o łatwiejszym jej układaniu. Jest to bardzo dobre pokrycie dachów, które posiadają dużo załamań i spadów, ponieważ pozwala na swobodne jej docinanie. Taki typ pokrycia dachu jest znacznie korzystniejszy niż blachodachówka kupowana w arkuszach, właśnie dzięki wymienionym wyżej zaletom. Specjaliści podkreślają jednak, że kluczową sprawą jest solidnie wykonana praca i doświadczenie dekarza. Zdarzają się niestety błędy, które znacząco wpływają na jakość poszycia dachowego.

Rozmiary blachodachówek modułowych

Na rynku znajdziecie różne wymiary tego typu blachodachówek. Pojedynczy, przykładowy panel ma długość od 102 do 132,4 cm. Szerokość jego wynosi odpowiednio 32.9 cm, 36.9 cm, 37,3 cm oraz 45 cm. Blachodachówki modułowe występują też w wersji podwójnej. Długość wnosi wówczas 120 cm, a szerokość 70 cm. Pojedynczy panel waży około 2,1 do 3,1 kg, w zależności od wybranego modelu.

W wersji podwójnej waga wynosi około 3,8kg. Każdy producent ma swoje własne odrębne zalecenia, choć zasada układania blachodachówek modułowych jest podobna. Warto jednak sprawdzić różnych dostawców i dostosować się do ich wewnętrznych wytycznych. Podane wyżej rozmiary są wymiarami standardowymi, warto jednak dokładnie dopytać, co dany producent może nam zaoferować.

W odróżnieniu od blachodachówek w arkuszach podane wymiary pozwalają nam, dokładnie obliczyć ilość potrzebnego materiały. Do zalet zaliczyć możemy więc mniejsze straty, co sprawia, iż mimo podobnej ceny arkuszy i modułów, uda nam się zaoszczędzić, dzięki lepiej wykorzystanemu materiałowi.

Układanie blachodachówki

Jak już wspomnieliśmy, układanie blachodachówki modułowej musi odbywać się przez doświadczoną i sprawdzoną ekipę dekarską. Dach to nie miejsce domu, gdzie na robociźnie powinniście próbować oszczędzać. Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z układaniem blachodachówek modułowych, nie polecamy zabierać się za to samemu, chyba że w charakterze najmłodszego pomocnika doświadczonego dekarza o wysokich kompetencjach, także trenerskich.

W innym wypadku zostawcie prace na dachu fachowcom. Trwałość zależy bowiem przede wszystkim od jakości montażu. Do najważniejszych czynności przed pracami dekarskimi należy wykonanie pomiaru dachu oraz skontrolowanie stanu więźby dachowej, co ważne zwłaszcza w podczas wymiany połaci w starych domach. To, co istotne, to poziom równości przekątnych połaci dachowych oraz stopień zachowania kąta pomiędzy elementami danej konstrukcji.

Przystępując do montażu, dekarz przykręca blachodachówki modułowe do łat, za pomocą wkrętów. Zachowana symetria modułów daje możliwość układania jej w sposób dowolny. To jak zostanie ułożona, zależny jest między innymi od tego, jak bardzo skomplikowany jest dach. Powodzeniem cieszą się też dodatkowe elementy i zabezpieczenia, takie jak tzw. śniegołapy, powłoki przeciwśnieżne, czy choćby kominki wentylacyjne.

Powierzając prace dekarskie sprawdzonej ekipie zajmującej się wykonywaniem prac kompleksowo, możecie liczyć także na wykonanie profesjonalnych ław kominiarskich, całego systemu uszczelnień czy też okien dachowych. Warto porównać kilka lub kilkanaście ofert.

Z doświadczenia wiemy, że te same prace, w różnych firmach wycenione zostają zwykle w bardzo różnorodny sposób. Zatrudniając ekipę montażową, pamiętajcie o znalezieniu opinii przynajmniej kilku zadowolonych klientów oraz obejrzyjcie na żywo prace wykonane przez owych dekarzy. Warto poświęcić temu więcej czasu, aby później cieszyć się pięknym, estetycznym i szczelnym dachem przez długie lata.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023