Bezpieczne osiedle

Profbud

Data publikacji: 06.05.2019, Data aktualizacji: 28.06.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Bezpieczne osiedle
Na jakie rozwiązania stawiają deweloperzy w kwestii bezpieczeństwa na osiedlach? Przeczytaj na RynekPierwotny.pl.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z kluczowych potrzeb człowieka. Stanowi także podstawę komfortowego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Każdy mieszkaniec może postrzegać je inaczej. Dla jednych nieodzownym elementem bezpieczeństwa jest całodobowy monitoring osiedla, rejestrujący każde wydarzenie, dla innych z kolei to bliski, zaufany sąsiad. Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że aż 93% Polaków czuje się bezpiecznie w okolicy, w której mieszka. Niezależnie od tego, jak bardzo optymistyczne wyglądają statystyki, warto zadbać o to, aby wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców osiedli nie uległ zmianie – a to z kolei pozostaje w gestii deweloperów.

Polacy czują się bezpiecznie

Badania przeprowadzone przez CBOS „Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością” w maju 2018 r. pokazują, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie – potwierdziło to 86% Polaków (w stosunku do 2017 r. oznacza to jednak spadek o 3 punkty procentowe). Optymistycznie wyglądają również statystyki odnoszące się do bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Polacy czują się nawet bardziej bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania niż ogólnie w Polsce. Przekonanie, że dzielnica, osiedle lub wieś, w której się mieszka, jest bezpieczna i spokojna, wyraziło aż 93% respondentów. Porównując statystyki z tymi sprzed kilku lat, można wywnioskować że sytuacja w tym zakresie jest bardzo dobra – tak wysokiego poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie odnotowano przed 2016 r. Większość badanych –  60% nie obawia się też, że może zostać ofiarą przestępstwa, natomiast niemal połowa z nich (48%) wyraża obawę o bezpieczeństwo członków swojej rodziny. [1]

Bezpieczne osiedla jako przykład holenderskiej koncepcji secure by design

Świetną pomysłowością wykazali się Holendrzy, którzy w 1994 roku stworzyli pilotażowy program Bezpiecznych Osiedli w jednym z regionów Holandii, przyznając certyfikaty osiedlom spełniającym odpowiednie normy architektoniczne. Projekt okazał się na tyle skuteczny, że w 1998 roku objął niemal cały kraj. Kryteria certyfikacji dotyczyły zarówno zabudowy osiedli, stosowanych w nich rozwiązań, jak i okolicy. Otoczenie powinno być zatem zróżnicowane, najlepiej aby w pobliżu znajdowały się domy jednorodzinne oraz szkoła lub biurowiec. Mieszkańcy i pracownicy okolicznych instytucji mieli stać się „społecznymi oczami”, naprzemiennie obserwując teren dookoła osiedla. Wejścia do budynków powinny zostać dobrze oświetlone, a teren osiedla odgrodzony przy pomocy naturalnego ogrodzenia m.in. żywopłotów. Drzwi w furtkach osiedlowych należało wyposażyć w samozamykacze oraz gałkę zamiast klamki od strony zewnętrznej. Przed drzwiami zaplanowano umieszczenie skrzynki na ulotki, ograniczając liczbę nieznajomych, wchodzących na teren budynku. Cała mała architektura powinna być natomiast wykonana z odpornych materiałów na wszelkie zniszczenia.

Większość z powyższych rozwiązań wykorzystywana jest również w Polsce. Na jakie jeszcze udogodnienia w zakresie bezpieczeństwa stawiają polscy deweloperzy?

Systemy monitoringu wyposażone w nowe technologie

To niewątpliwie jedno z popularniejszych zabezpieczeń, zmniejszających ryzyko włamań czy dewastacji. Wyposażenie osiedla wyłącznie w kamery może być jednak niewystarczające, zwłaszcza w nocy. Montowane są więc specjalne diody IR, rozświetlające nocny obraz. Dzięki nim operator może nie tylko wykonać zbliżenie kamery w konkretne miejsce, ale i na podejrzaną osobę, przemieszczającą się po terenie osiedla.

Bramy wjazdowe wyposażane są natomiast w specjalne czujniki i fotokomórki, aby najmniejszy ruch ręki, w dowolnym punkcie bramy, powodował zatrzymanie mechanizmu. W przypadku takiego systemu zabezpieczeń, ryzyko wypadku jest zredukowane do minimum.

Przemyślana koncepcja ogrodzeń

Dla wielu osób zapewnienie bezpieczeństwa na terenie osiedla równa się jego ogrodzeniu. Swobodny dostęp mają wówczas wyłącznie mieszkańcy, czyniąc ogrodzoną przestrzeń pożądaną, pod kątem oczekiwanego komfortu mieszkania, jak i standardu samej inwestycji. Coraz częściej jednak deweloperzy rezygnują z wysokich murów na rzecz delikatnych, ażurowych lub naturalnych ogrodzeń w formie żywopłotu, aby zmniejszyć poczucie alienacji mieszkańców. – Klienci poszukujący mieszkania nadal zwracają uwagę na kwestię ogrodzenia, ze względu na poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony zależy im również na naturalnym i stałym kontakcie z okolicą. To spore wyzwanie – staramy się więc, aby architektura naszych osiedli korespondowała z otaczającym krajobrazem, a jednocześnie zapewniała maksymalny poziom komfortu mieszkania – tak jak w przypadku osiedla Haven House. Z naszego doświadczenia wynika, że właściwa organizacja, odpowiednie zagospodarowanie terenu oraz przemyślane zastosowanie małej i dużej architektury skutecznie zwiększają bezpieczeństwo na terenie osiedla – tłumaczy Aleksandra Stawiska, Lider Biura Sprzedaży osiedla Haven House firmy Profbud.

Zabezpieczenia terenów rekreacyjnych dla najmłodszych

Często jednak to nie samo ogrodzenie osiedla stanowi wyzwanie dla deweloperów. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługują place zabaw czy boiska osiedlowe, które są miejscami dedykowanymi najmłodszym mieszkańcom. W przypadku tych pierwszych, warto montować specjalne furtki, uniemożliwiające wyjście małych dzieci bez wiedzy rodziców, ale i wejście psom na teren rekreacyjny. Co więcej, ogrodzenie powinno być zabezpieczone pod względem ostrych i wystających elementów. Czystość i bezpieczeństwo to najlepsze argumenty dla rodziców. Boiska osiedlowe z kolei powinny posiadać wysokie „piłkochwyty”, wyposażone w tłumiki akustyczne, ograniczające hałas i jednocześnie chroniące pobliskie okna przed uszkodzeniem.

Odpowiednio dobrane oświetlenie

Ten z pozoru mało istotny aspekt ma niesamowicie duży wpływ na bezpieczeństwo. Lampy w postaci szklanych kul, choć modne i popularne, niestety nie zdają egzaminu – rozpraszają światło, przez co następuje nieodpowiednie doświetlenie terenu. Lepszym rozwiązaniem są zatem lampy z koszami, wykończone u góry metalowymi daszkami lub metahalogenowe, zapewniające światło pośrednie. Ponadto, punktowe oświetlenie dróżek spacerowych, pozwoli na bezpieczne dotarcie każdego mieszkańca prosto pod klatkę.

Zapewnienie bezpieczeństwa na terenie osiedla jest niezwykle ważne, dlatego deweloperzy powinni dbać o lokatorów i w tym zakresie. W tym celu inwestują w coraz to nowsze rozwiązania, zapewniające maksymalny poziom komfortu mieszkania.

[1] https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2018/K_061_18.PDF

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: