Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać alarm do domu?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 16.10.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Alarm w mieszkaniu
Jak wybrać najlepszy system alarmowy do domu? Na co zwracać uwagę? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Standardowymi elementami zabezpieczającymi mieszkanie przed włamaniem są drzwi antywłamaniowe oraz dobre zamki. Jednak coraz częściej decydujemy się na systemy alarmowe. Zastanawiając się nad tym, jaki alarm kupić do domu warto wziąć pod uwagę, że do wyboru mamy zarówno systemy z pełnym okablowaniem oraz bezprzewodowe. Wiele z nich można samodzielnie zamontować. Dostęp do nich będziemy mieli nie tylko przez sieć zewnętrzną, ale także internet. Na jaki alarm domowy się zdecydować? Podpowiadamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety domowego alarmu
  • jak działa alarm
  • jaki system alarmowy wybrać do domu 

Z czego składa się system alarmowy do domu?

Każdy system alarmowy do domu działa na podstawie swojej centrali. Kolejne są elementy sterujące, czyli klawiatura, aplikacja na smartfon, breloki RFID czy piloty. Ważne są także czujniki ruchu, otwarcia, temperatury i dymu. Sygnalizator natomiast stanowi syrenę alarmową wizualno-akustyczną. Centrala odbiera informacje z urządzeń wykrywających, następnie je przetwarza i przesyła dyspozycje do innych urządzeń. W ten sposób w razie potrzeby uruchamiając sygnalizator.

system alarmowy do domu

Jak działa alarm?

Nowoczesne alarmy domowe utrzymują ciągły kontakt z czujnikami. Jest to konieczne, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Jeśli włamywaz spróbuje naruszyć elementy systemu automatycznie, wywoła alarm. Podobnie dzieje się, gdy zostaje wykryta próba oszukania lub zakrycia czujnika. Każda niezgodność w działaniu, komunikacji z centralą uważana jest za próbę włamania. Natychmiast jesteśmy o tym informowani. Co ważne dobry alarm domowy powinien mieć źródło zasilania awaryjnego. Działa ono w razie braku energii, choćby przez godzinę lub dłużej.

Standardowe alarmy domowe

Standardowy alarm do mieszkania składa się z podstawowych elementów wymienionych powyżej. Przewody, które je łączą przechodzą przez wszystkie pomieszczenia w domu. Jest to niestety kłopotliwe, jeśli jesteśmy już po remoncie i nie chcemy kuć ścian. Zwykle kable ukrywane są właśnie w nich, tak aby nie było widoczne.

Standardowe alarmy domowe

Systemy Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN)

To alarm domowy, który pozwala skutecznie i jak najszybciej wykryć intruza. Stosuje się w nim zaawansowane technologicznie detektory ruchu. Są to m.in. pasywne czujki podczerwieni, czujki ultradźwiękowe i czujki mikrofalowe. Nadzór takiego systemu często nie ogranicza się jedynie do ochrony przeciwwłamaniowej i sygnalizacji napadu, ale również kontroli prawidłowego funkcjonowania nieruchomości czy sterowania różnymi elementami wykonawczymi. Dzięki wykorzystaniu programowalnego terminarza możliwa jest m.in. symulacja obecności innych osób.

Alarm bezprzewodowy

Alarm bezprzewodowy jest idealny dla wszystkich, którzy nie chcą przeprowadzać kabli po całym domu. Niestety takie rozwiązanie jest dużo droższe. Zamiast komunikacji kablowej wykorzystuje komunikację radiową i oparty jest o system WL WireLess. System alarmowy do domu z czujnikiem ruchu i innymi elementami pracuje na baterie. Dlatego należy pamiętać o tym, aby regularnie je wymieniać. W większości przypadków autodiagnostyka przypomni nam, że bateria się wyczerpuje. Alarm bezprzewodowy to bardzo praktyczne rozwiązanie pod względem logistycznym. Skutecznie ostrzega przed próbą włamania do domu.

alarm bezprzewodowy

Jaki alarm do domu?

W ofercie znajdziemy wiele urządzeń. Wyróżniamy proste, przeznaczone głównie do ochrony małych budynków, domów jednorodzinnych, domków letniskowych oraz alarmy do mieszkania. Są także alarmy domowe, które sprawdzą się w większych lokalach czy domach jedno- lub wielorodzinnych. Wszystko zależy od naszych preferencji i wielkości nieruchomości, którą ma chronić. Nowoczesne alarmy domowe można połączyć z funkcjonalnością inteligentnego domu. Daje to możliwość sterowania nim przez sieć podczas naszej nieobecności.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023