Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

10 najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania mieszkania

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.04.2016, Data aktualizacji: 29.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

10 najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania mieszkania
Jakie są najczęstsze błędy podczas urządzania? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl

Do urządzenia gustownego mieszkania wcale nie potrzeba dekoratora wnętrz. Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy wyeliminować najczęściej popełniane błędy przy aranżacji pomieszczeń. Gdy posiadamy przy tym odrobinę wyczucia i dobrego smaku, nasze lokum stanie się przytulnym gniazdkiem, w którym poczujemy się naprawdę jak w domu.

Jakich błędów powinniśmy zatem unikać podczas urządzania mieszkania?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakich błędów nie popełniać podczas urządzania mieszkania
  • dlaczego odpowiedni dobór dodatków jest tak bardzo istotny
  • czy meble powinniśmy ustawiać przy ścianie

1.Przemyślany dobór kolorów do wnętrza

Pierwsza sprawa, to dobór kolorów. Należy wiedzieć, że barwy, które oglądamy na próbniku, są o ton jaśniejsze, niż w momencie, gdy znajdą się na ścianie. Kiedy więc dobieramy kolory do poszczególnych pomieszczeń, warto pamiętać, że jasne barwy wizualnie je powiększają, a ciemne je zmniejszają. Poza tym, gdy chcemy pokryć ściany beżowymi lub kremowymi barwami, to należy je przełamać mocnymi akcentami dekoracyjnymi, by wnętrze nie było mdłe.

2. Nie zawsze więcej znaczy lepiej

Druga ważna kwestia, to dopasowanie poszczególnych elementów wystroju do całości pomieszczenia. Masywne meble i opasłe szafy mogą wyglądać dobrze w salonie meblowym, ale przy niewielkich rozmiarach pokoju będą prezentować się fatalnie. 

Z dywanem jest trochę inaczej. Powinien zajmować całą podłogę. Jeśli jest małych rozmiarów, będzie wywoływał niekorzystne wrażenie. Podobnie wygląda sprawa z  wiatrołapem. Zbyt mały może sugerować, że cały dom jest niewielki przestrzennie. Poza tym jest niewygodny. Czasami trzeba otworzyć drzwi kolejnego pomieszczenia, by zamknąć te od wiatrołapu.

3. Pamiętaj o spójności aranżacji

Trzeci błąd, to niewłaściwa aranżacja. Polega on na braku spójności między poszczególnymi elementami w pomieszczeniu. Może tu chodzić o nadmiar kolorów. Zbyt dużo dodatków, które na domiar złego gryzą się ze sobą kolorystycznie. Albo też źle zagospodarowana przestrzeń, gdzie w jednej części jest dużo elementów, a w drugiej sporo wolnego miejsca.

4. Oświetlenie potrafi zdziałać cuda lub zepsuć całe wrażenie

Źle dobrane światło, to czwarty błąd przy aranżacji mieszkania. Należy pamiętać, że światło jest kreatorem przestrzeni, dlatego trzeba je odpowiednio rozlokować, w zależności od przeznaczenia. Miejsce pracy, kuchnia czy łazienka, to pomieszczenia, w których powinno się roztaczać obfite światło. 

Natomiast pokoje przeznaczone do relaksu i wypoczynku będą mniej oświetlone. Ale przy tym warto zachować równowagę. Zbyt mała ilość światła może pozbawić pomieszczenie uroku, gdyż nie wszystkie elementy dekoracyjne będą dobrze widoczne.

5. Pamiętaj o przełamaniu nudy

Piątym błędem jest monotonia pomieszczeń. Skandynawski lub prowansalski styl aranżacji może być bardzo ciekawy. Ale jeśli dodatki są w podobnym kolorze, pomieszczenie zaczyna mieć mdły klimat. Kiedy wnętrze jest w jednej tonacji i stylistyce, warto przełamać je elementami kontrastującymi. Mogą to być na przykład poduszki w żywych kolorach lub obrazy na ścianach w mocniejszych barwach.

6. Postaw na praktyczne rozwiązania

Błąd szósty to brak funkcjonalności. Nawet jeśli ktoś posiada sporą gotówkę i stać go na drogie designerskie meble, to może być rozczarowany jeśli chodzi o ich praktyczną stronę w użytkowaniu. Meble nie powinny być jedynie ozdobą mieszkania. Styl oczywiście jest bardzo ważny, ale przede wszystkich chodzi o to, by meble były funkcjonalne podczas codziennych życiowych czynności, takich jak sprzątanie, gotowanie, pranie czy spożywanie posiłków.

7. Nie przesadzaj z dodatkami

Kolejny, siódmy błąd przy aranżacji mieszkania to kiczowate dodatki. Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale czasami warto się głębiej zastanowić nad wyborem elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Na przykład sztuczne kwiaty mogą być upiększeniem mieszkania. 

Poza tym są bardzo praktyczne, gdyż nie usychają, nie trzeba ich podlewać ani przesadzać. Ale jeśli mają spełniać swoją rolę, ich wygląd powinien być zbliżony do kwiatów w naturze. Należy przy tym unikać produktów o zbyt jaskrawych barwach.

8. Pamiętaj o oknach!

Błąd ósmy, to zbyt powierzchowne podejście do roli okien. A przecież odgrywają one ważne zadanie w kreowaniu przestrzeni. Nieodpowiednio dobrane firany, zasłony czy rolety mogą zepsuć wygląd najbardziej gustownego pomieszczenia. Ważne jest też umiejscowienie okien. Jeśli znajdują się w skosach dachu, to widać przez nie tylko niebo. A chyba nie o to chodzi.

9. Meble - czy muszą być przy ścianie?

Dziewiąty błąd polega na umieszczaniu mebli przy samych ścianach. Tak właśnie ustawiano meblościanki za czasów PRL-u. Warto pokusić się jednak o inny rozkład mebli. Na przykład kanapę można ustawić na środku pokoju, wówczas salon będzie sprawiał wrażenie większego. Meble mogą też posłużyć do podziału pomieszczenia na różne części.

10. Sztuka tak, ale nie w każdym wydaniu!

I ostatni, dziesiąty błąd – niewłaściwe umieszczenie obrazów. Wszelkie dekoracje, wiszące na ścianach, powinny zapewnić komfort podczas ich oglądania. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmieszczenie ich w odległości 20-30 cm nad meblem lub 150-160 cm od podłogi.

Planując aranżację mieszkania, dobrze jest rozpisać konkretny plan zakupów i wydatków, dopracowany w szczegółach. A przy samym upiększaniu pomieszczeń warto robić to według pewnego porządku. Najpierw wybieramy meble, w następnej kolejności kolorystykę ścian lub tapet, a ostatni krok, to dobór dodatków.

Więcej porad dotyczących aranżacji wnętrz znajdziesz na deko-rady.pl.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023