małopolskie, Kraków, Nowa Huta

Informacja na temat Nowej Huty

małopolskie, Kraków, Nowa Huta

Nowa Huta, czyli dzielnica XVIII Krakowa zajmuje teren o powierzchni 6540,99 ha, co czyni ją największą z dzielnic tego miasta. Mieszka w niej 54 588 osób. Leży w północno-wschodniej części Krakowa i jest bardzo zróżnicowana. Choć w większości spotykane są tu tereny uprzemysłowione, to jednak pojawiają się także rejony upraw rolnych, a w niektórych okolicach spotykana jest nawet zabudowa wiejska. Większość budynków została postawiona na początku II połowy XXw. W ostatnich latach zaczęło przybywać również nowoczesnych nieruchomości wielorodzinnych, co dodatkowo urozmaica krajobraz Nowej Huty. Choć dzielnica nie obfituje w tereny zielone, to na otoczenie przyrody można liczyć na Łąkach Nowohuckich i w Lasku Mogilskim, który dodatkowo zaskoczy znajdującymi się w nim ruiny amfiteatru. Uwagę zwraca także rozwinięta infrastruktura społeczna. Działa tu łącznie ponad 30 szkół i przedszkoli. W Nowej Hucie znajduje się też Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera i 4 centra zdrowia. Rozwija się tu również życie kulturalne, o czym świadczą m.in. 3 teatry i 2 muzea. Ciekawostką jest istnienie Yacht Klubu mającego przystań żeglarską i wioślarską. Przez dzielnicę przebiegają drogi krajowe nr 75 i 79 oraz droga wojewódzka nr 776. Kursuje tu 10 linii tramwajów i autobusów miejskich.

Informacja o lokalizacji

Nowa Huta to XVIII i największa dzielnica Krakowa, która zajmuje 6450,99 ha i jest zamieszkiwana przez 54 588 osób. Jej niejednolite zagospodarowanie sprawia, że obok terenów uprzemysłowionych spotyka się uprawy rolne. Większość budynków pochodzi z II połowy XXw., lecz coraz więcej powstaje nowoczesnych nieruchomości mieszkalnych. Najważniejszymi terenami zielonymi są Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski. Dzielnica ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę społeczną i dobre połączenia komunikacyjne z resztą miasta.

W największej dzielnicy Krakowa działa 16 przedszkoli, po których ukończeniu dzieci mogą uczyć się w jednej z 5 szkół podstawowych, 1 gimnazjum i 1 liceum ogólnokształcącym. Znajduje się tu również zespół szkolno-przedszkolny, 2 zespoły szkół sportowych, na które składa się podstawówka i gimnazjum, a także 5 zespołów szkół ogólnokształcących, w tym jeden integracyjny i 4 zespoły szkół zawodowych.

Nowa Huta może pochwalić się rozwiniętym sektorem usług medycznych. Najważniejszą placówką jest tu Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera. Poza nim w dzielnicy funkcjonują 4 centra medyczne, w tym Jagiellońskie Centrum Medyczne, ponad 10 niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz przychodnie prywatne.

Nowa Huta posiada stadion miejski, na którym swoje mecze rozgrywa KS Hutnik Nowy 2010. Na terenie dzielnicy funkcjonują jeszcze 3 inne kluby sportowe, dzięki którym Nowa Huta posiada boiska, korty tenisowe i hale sportowe. W Centrum Rozwoju Com-Com Zone znajduje się kryta pływalnia. W dzielnicy działa też Yacht Klub z własną przystanią żeglarską.

W Nowej Hucie do dyspozycji mieszkańców jest wiele marketów, dyskontów oraz prywatnych punktów handlowych. Są to m.in. Tesco, Lewiatan, Biedronka. Choć największa dzielnica Krakowa nie ma własnego Centrum Handlowego, to niedaleko znajduje się CH Plaza położone na Grzegórzkach.

W Nowej Hucie działają 3 teatry, w tym najważniejszy – Teatr Ludowy. Poza tym mieszczą się tu 2 muzea i 3 centra kultury. W dzielnicy można również odwiedzić Galerię Twórczości Dzieci i Młodzieży.

Wiadomości na temat Nowej Huty

Ruszyła budowa nowej inwestycji przy ul. Mogilskiej w Krakowie

,

Ruszyła budowa nowej inwestycji przy ul. Mogilskiej w Krakowie

Na początku kwietnia ruszyła budowa inwestycji mieszkaniowej „Apartamenty Mogilska”, realizowanej przez krakowskiego dewelopera Activ Investment.

Dni Otwarte najnowszej inwestycji firmy Budrem

,

Dni Otwarte najnowszej inwestycji firmy Budrem

W dniach 20 i 21 czerwca odbędą się Dni Otwarte inwestycji firmy Budrem przy ul. Cystersów w Krakowie. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano specjalne rabaty przy zakupie mieszkania.

Nowa Huta – dobre miejsce do zamieszkania?

,

Nowa Huta – dobre miejsce do zamieszkania?

Nowa Huta to jedna z najlepiej rozpoznawalnych części Krakowa, w której w ostatnim czasie krakowscy deweloperzy wybudują wiele ciekawych inwestycji.