Krakowskie Mistrzejowice – dzielnica o zróżnicowanej zabudowie mieszkalnej

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 02.12.2022, Data aktualizacji: 02.12.2022

12 minut czytania
Dzielnica Mistrzejowice w Krakowie
Mistrzejowice to jedna z dzielnic Krakowa, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących wymarzonego lokum dla siebie. Dlaczego lokalizacja ta zyskuje na wartości? Co warto wiedzieć o Mistrzejowicach? Zapoznaj się z kluczowymi informacjami.

Mistrzejowice to dzielnica Krakowa, na terenie której można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i tłumów. Charakteryzuje się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą miejską oraz dostępem do licznych terenów zielonych i rekreacyjnych. Mistrzejowice zaliczane są do dzielnic najbardziej przyjaznych dzieciom, ponieważ mają doskonale rozbudowane zaplecze edukacyjne.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • czym wyróżnia się ten rejon Krakowa
 • jak się żyje w Mistrzejowicach
 • jakie atuty przemawiają za wyborem tej lokalizacji

Mistrzejowice – informacje ogólne

Mistrzejowice to jedna z 18 dzielnic Krakowa, która położona jest w północnej części miasta. Do 1991 roku przynależała do granic administracyjnych Nowej Huty. Obecnie w skład dzielnicy XV Mistrzejowice wchodzą następujące jednostki urbanistyczne zwane osiedlami:

 • Batowice,
 • Dziekanowice,
 • Mistrzejowice,
 • Osiedle Mistrzejowice Nowe,
 • Osiedle Oświecenia,
 • Osiedle Kombatantów,
 • Osiedle Bohaterów Września,
 • Osiedle Piastów,
 • Osiedle Srebrnych Orłów.

W tej części Krakowa zabudowa jest mocno zróżnicowana. Można tu znaleźć zarówno osiedla o zabudowie z wielkiej płyty złożone z budynków wielokondygnacyjnych, jak i składające się z domów jednorodzinnych. Na terenie dzielnicy XV powstaje coraz więcej nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych.

Osiedle MistrzejowiceOsiedle Mistrzejowice

Położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Mistrzejowice to jedna z północnych dzielnic miasta, z której można szybko dojechać do centrum miasta. Od północy sąsiaduje z gminą Zielonki, od południa z dzielnicą XVII Wzgórza Krzesławickie, od zachodu z XIV Czyżyny i XVI Bieńczyce, a od wschodu z III Prądnik Czerwony. Mistrzejowice zajmują dość niewielką powierzchnię 559 ha. Liczba mieszkańców w tej dzielnicy wynosi 50 950 osób (stan na 31.12.2021r.). Gęstość zaludnienia kształtuje się na poziomie 9 100 os./ m kw.

Planowany rozwój dzielnicy

Mistrzejowice zmieniają się z typowej sypialni Krakowa w miejsce bardzo wygodne do życia. W dzielnicy powstaje coraz więcej nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz boisk wielofunkcyjnych. Modernizowane są zabytkowe budowle, placówki edukacyjne, otwarte siłownie czy istniejące parkingi wraz z miejscami postojowymi. Dzielnica XV stawia rozwój infrastruktury drogowej, w tym znaczną poprawę warunków przemieszczania się w rejon Dworca Głównego.

Plany inwestycyjne na 2023 r. dotyczą zwiększenia miejsc parkingowych przy ul. ks. Józefa Kurzei. Przy opracowywaniu dokumentacji projektowej ma być uwzględniona także przebudowa oświetlenia, przebudowa chodnika na teren zieleni urządzonej, przesadzenie istniejących krzewów oraz wykonanie nowych nasadzeń. Realizacja zadań we wspomnianym zakresie odbędzie się prawdopodobnie w 2023 r.

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Mistrzejowice są położone na terenie dawnej wsi. W tym miejscu zachowały się nieliczne elementy starej zabudowy. Z biegiem lat dzielnica bardzo się zmieniła pod względem urbanizacji czy infrastruktury. Na jej terenie znajduje się spora liczba placówek sportowo-rekreacyjnych, obiektów sakralnych i historycznych oraz kompleksów zieleni urządzonej.

 • Fort Pancerny 48 A Mistrzejowice – powstał w latach 1895-1897 na wzgórzu nad Doliną Dłubni. Zaprojektowany został przez gen. Emila Gołogórskiego i składał się na fortyfikację wokół Krakowa. W 2021 roku rozpoczął się remont fortu, który potrwa do 2023 roku. Zadbane otoczenie budowli przy ulicy Ognistych Wici pełni funkcję parku rekreacyjnego.
 • Fort Pancerny Batowice – usytuowany jest w centrum parku przy os. Złotego Wieku. W 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków. Na terenie fortyfikacji pochodzących z XIX wieku znajduje się wiele gatunków drzew, krzewów oraz mniejszych ssaków. Obecnie fort wymaga remontu, który zaplanowano na lata 2022-2023.
 • Planty Mistrzejowickie – park miejski zajmuje powierzchnię ponad 10 ha. Usytuowany jest w obrębie ul. Obrońców Warszawy, Srebrnych Orłów i Wawelskiej. Na jego terenie znajduje się skatepark, scena muzyczno-teatralna oraz boisko sportowe.
 • Park Tysiąclecia – zlokalizowany jest na prawie 11 hektarach. W 2021 roku został zmodernizowany – powstały tutaj m.in. nowe alejki, podjazdy dla niepełnosprawnych czy schody. W tym miejscu odnowiono skatepark, plac zabaw, fontannę oraz scenę plenerową, która usytuowana jest w otoczeniu drzew, krzewów i rabat.
 • Park Wodny w Krakowie – znajduje się przy ulicy Pasterza, nieopodal granicy z Prądnikiem Czerwonym. Oferuje szeroki zakres atrakcji dla rodzin z dziećmi i seniorów. Na terenie obiektu można skorzystać z rwącej rzeki, zjeżdżalni, hydromasaży, siłowni wodnej, jacuzzi czy tęczowej ścieżki.
 • Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – postmodernistyczny obiekt sakralny położony jest przy os. Bohaterów Września. W jego wnętrzu znajduje się zabytkowy, późnobarokowy ołtarz oraz współcześnie namalowany obraz patronki.
Park Tysiąclecia Park Tysiąclecia

Bezpieczeństwo dzielnicy

Mistrzejowice są zaliczane do umiarkowanie bezpiecznych miejsc na mapie Krakowa. Mieszkańcy nie czują się szczególnie zagrożeni, ale dbają o właściwe zabezpieczenie posiadanego mienia. Według policyjnych statystyk dochodzi tutaj do znacznej liczby kradzieży z włamaniem. Rzadko odnotowywane są groźniejsze przestępstwa. Na obszarze Mistrzejowic realizowane są projekty, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Przede wszystkim mowa o dodatkowych patrolach policji w godzinach wieczornych oraz doposażeniu straży pożarnej w sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Oferta dla dzieci

Mistrzejowice są miejscem szczególnie przyjaznym najmłodszym mieszkańcom. Na terenie dzielnicy XV znajduje się wiele atrakcyjnych placówek, w których dzieci mogą kreatywnie spędzić czas wolny. Jednym z polecanych miejsc jest sala zabaw i bawialnia „Miasteczko Dzieci”, która mieści się przy os. Złotego Wieku. Powierzchnia całego obiektu wynosi 350 metrów kw. W „Miasteczku Dzieci” usytuowane są domki, wewnątrz których znajdują się zabawki tematyczne oraz elementy edukacyjne. Placówka organizuje także ciekawe warsztaty, niezapomniane urodziny i imprezy dla dzieci.

Na terenie Mistrzejowic znajduje się wiele placów zabaw i ogródków jordanowskich. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się zwłaszcza Planty Mistrzejowickie, gdzie usytuowany jest kompleks rekreacyjny. Na obszarze zmodernizowanego parku znajdują się dwa atrakcyjne place zabaw i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Oprócz tego mieści się skatepark oraz trial park.

Komunikacja w Mistrzejowicach 

Dzielnica XV jest dobrze skomunikowana z centrum miasta oraz pozostałymi częściami Krakowa. Mieszkańcy mogą korzystać z rozwiniętej siatki połączeń komunikacyjnych, w tym dziennych i nocnych linii tramwajowych oraz autobusowych. W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, łączącego Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ul. Meissnera i Lema. Mieszkańcy skorzystają z takiego połączenia najpóźniej w 2025 roku.

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Podróż samochodem w rejon Starego Miasta zajmuje ok. 20 minut. W godzinach szczytu może się wydłużyć do 40-50 min. Dojazd do ścisłego centrum miasta komunikacją miejską zajmuje średnio 30-35 minut.

Tramwaje

Siatka linii tramwajowych łączy Mistrzejowice z wieloma dzielnicami Krakowa. Kursuje tutaj jeden tramwaj nocny (64). Do kluczowych linii tramwajowych należy:

 • 9 – (Mistrzejowice – TAURON Arena Kraków – Nowy Bieżanów P+R);
 • 14 – (Mistrzejowice – Stary Kleparz – Bronowice);
 • 16 – (Mistrzejowice – DH Wanda – Bardosa);
 • 52 – (Czerwone Maki P+R – AWF – Osiedle Piastów);
 • 64 – (Osiedle Piastów – AWF – Bronowice Małe).

Autobusy

Linie autobusowe przebiegające przez Mistrzejowice są doskonałym uzupełnieniem sieci tramwajowej. Mieszkańcy mogą nimi dotrzeć do praktycznie każdej dzielnicy Krakowa. Do najważniejszych linii autobusowych w Mistrzejowicach zalicza się:

 • 123 – (Mistrzejowice – Os. Wandy – Mały Płaszów P+R);
 • 138 – (Kombinat – Osiedle Mistrzejowice Nowe – Azory);
 • 159 – (Osiedle Piastów – Bora-Komorowskiego – Cichy Kącik);
 • 182 – (Os. Na Stoku – Mistrzejowice – Dworzec Główny Wschód);
 • 250 – (Prądnik Czerwony – Dziekanowice Batowice SKA – Zastów Pętla);
 • 502 – (Aleja Przyjaźni – Bora-Komorowskiego – Cracovia Stadion).
komunikacja miejska w Krakowie komunikacja miejska w Krakowie

Metro

Przez Kraków nie przebiega linia metra. W przyszłości rozpocznie się budowa trasy szybkiego transportu bezkolizyjnego o długości 21,8 km. Nowa inwestycja ma być zrealizowana w całości do 2037 roku.

Dworce/ zajezdnie

Na terenie Mistrzejowic usytuowana jest stacja kolejowa Kraków Batowice, skąd mieszkańcy mogą wygodnie dojechać do PKP Kraków Główny. Oprócz tego znajduje się dworzec autobusowy MPK Mistrzejowice, który pełni funkcję pętli oraz przystanku dla komunikacji miejskiej. Dodatkowo obsługuje autobusy dalekobieżne. W Mistrzejowicach położona jest także pętla tramwajowa Piasta Kołodzieja i os. Bohaterów Września.

Ścieżki rowerowe

Mistrzejowice są miejscem przyjaznym również rowerzystom. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu stacji rowerowych, rozlokowanych w różnych częściach dzielnicy. Przez Mistrzejowice przebiegają malownicze szlaki rowerowe, m.in. Twierdzy Kraków czy Po Krakowie oraz jedna z głównych tras dla rowerzystów nr 11. Ścieżka łączy bezkolizyjnie ścisłe centrum z Prądnikiem Czerwonym, os. Oświecenia i Mistrzejowicami. Biegnie od ul. Rakowickiej pod torami kolejowymi, przez ul. Radomską, Lublańską do Ronda Polsadu. Następnie przebiega przez Dobrego Pasterza, ul. Bohomolca do pętli tramwajowej w Mistrzejowicach.

Korki – gdzie najczęściej występują?

Duże utrudnienia w ruchu pojawiają się w godzinach szczytu na drogach wylotowych z Krakowa i głównych frakcjach komunikacyjnych. Często korkuje się ulica Piasta Kołodzieja oraz Powstańców. Spore zatory tworzą się również na Dobrego Pasterza, Bora-Komorowskiego czy Jaracza. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na otwarcie drogi ekspresowej S52 na odcinku od węzła Modlnica do Kraków Mistrzejowice, wzdłuż której utworzone będą trzy tunele.

Mistrzejowice - widok na miasto Mistrzejowice

Planowane inwestycje drogowe

Obecnie trwa budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która realizowana jest w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Na trasie łączącej pętlę w Mistrzejowicach ze skrzyżowaniem Meissnera i Lema tramwaje będą mogły kursować z częstotliwością nawet 90 min. Powstaje też S52 Północna Obwodnica Krakowa o długości 12,5 km. Droga ekspresowa ma być oddawana do użytku etapami w 2023 i 2024 r.

Do najważniejszych planowanych inwestycji należy budowa premetra, które powstanie również na terenie Mistrzejowic. Aktualnie opracowywana jest również koncepcja utworzenia linii tramwajowej na odcinku od ul. ks. Jancarza przez Stella-Sawickiego do Ronda Dywizjonu 308.

Edukacja w Mistrzejowicach

Na terenie dzielnicy znajduje się całkiem sporo placówek oświatowych dla dzieci i młodzieży. Najwięcej jest przedszkoli oraz szkół podstawowych. W Mistrzejowicach funkcjonują zarówno placówki samorządowe, jak i prywatne. Rodzice nie narzekają na ofertę edukacyjną w dzielnicy XV. Nie zgłaszają większych problemów z dostępnością miejsc.

Żłobki i przedszkola

W Mistrzejowicach znajdują się 2 publiczne żłobki i kilka placówek prywatnych. Na terenie dzielnicy funkcjonuje 10 publicznych przedszkoli oraz 6 niepublicznych. Do najpopularniejszych placówek w Mistrzejowicach należy:

 • Żłobek Samorządowy nr 6 przy os. Piastów;
 • Żłobek Samorządowy nr 22 przy os. Tysiąclecia;
 • Przedszkole Samorządowe nr 64;
 • Przedszkole Samorządowe nr 125;
 • Przedszkole Samorządowe nr 131 „Stokrotka”;
 • Przedszkole Samorządowe nr 144;
 • Przedszkole Samorządowe nr 152 „Akademia Dziecięcej Twórczości”;
 • Przedszkole Samorządowe nr 177 im. Czesława Janczarskiego;
 • Przedszkole Samorządowe nr 187 „Pod Lipami”;
 • Publiczne Przedszkole „Glukusie”;
 • Publiczne Przedszkole „A KUKU”.

Szkoły podstawowe

Ogółem funkcjonuje tutaj 6 publicznych placówek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Niektóre z nich dysponują oddziałami integracyjnymi. Do grona publicznych placówek zalicza się:

 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 77;
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144;
 • Szkoła Podstawowa nr 126 im. Komisji Edukacji Narodowej;
 • Szkoła Podstawowa nr 139 im. Jana Brzechwy;
 • Szkoła Podstawowa nr 85 im. ks. Kazimierza Jancarza;
 • Szkoła Podstawowa nr 89 im. Kornela Makuszyńskiego.
edukacja-mistrzejowice

Licea i technika

Na terenie dzielnicy XV znajdują się 3 publiczne szkoły średnie. Uczniowie mogą kontynuować naukę w jednej z następujących placówek edukacyjnych:

 • XXI Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza -Witkacego;
 • Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Krakowie przy os. Piastów;
 • Technikum Poligraficzno-Medialne nr 20 przy os. Tysiąclecia (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 21).

Uczelnie wyższe

W Mistrzejowicach nie ma żadnych szkół wyższych. Większość renomowanych uczelni znajduje się w pobliskich Czyżynach i dzielnicy Prądnik Czerwony. Na terenie Mistrzejowic usytuowana jest:

 • Szkoła Policealna „Centrum Nauki i Biznesu Żak”.

Rekreacja w Mistrzejowicach

Nie brakuje tu terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Okoliczne parki zajmują dość dużą powierzchnię i są często wybierane na rodzinne spacery. Mieszkańcy chętnie też korzystają z bogatej oferty sportowo-rekreacyjnej. W tej części Krakowa znajduje się wiele popularnych sieci fitness, skateparków, boisk wielofunkcyjnych czy siłowni plenerowych.

Tereny zielone

Planty Mistrzejowiskie to najbardziej znany park miejski, w pobliżu którego mieści się zabytkowy Fort Pancerny Batowice. Na 11-hektarowym terenie znajduje się sporo atrakcji dla miłośników historii, spacerów i jazdy na rowerze. W sezonie letnim odbywają się tu pikniki rodzinne oraz koncerty plenerowe. Atrakcyjnym miejscem na mapie Mistrzejowic jest także Park Tysiąclecia, gdzie nie brakuje miejsc do gier, zabawy i odpoczynku. Na wyróżnienie zasługuje też Park Reduta, który zajmuje powierzchnię prawie 8 ha. Usytuowany jest w bliskiej odległości od granic dzielnicy, miejsce to zostało zaprojektowane przez mieszkańców Krakowa.

Park Tysiąclecia Park Tysiąclecia

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Szczególnym powodzeniem cieszy się Park Wodny przy ulicy Dobrego Pasterza – jeden z największych aquaparków w Polsce. Można tu skorzystać z saunarium, leczniczych hydromasaży czy jacuzzi solankowych. Placówka organizuje też zajęcia nauki pływania dla grup szkolnych. Na jej terenie znajduje się m.in. 8 zjeżdżalni, brodzik z Wyspą Piratów, rwąca rzeka oraz ścianka wspinaczkowa. Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się sieci fitness, takie jak: „Mrs. Sporty”, „FitPark” czy „Oops!! Studio Fitness”.

Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna w Mistrzejowicach jest bogata i dość zróżnicowana, więc znalezienie dobrej restauracji nie stanowi problemu. Położone na terenie dzielnicy restauracje specjalizują się w przygotowywaniu dań kuchni polskiej, włoskiej oraz orientalnej. Wiele lokali oferuje posiłki z dowozem i na wynos. Na terenie dzielnicy usytuowane są domy kultury oraz biblioteki miejskie. Oprócz tego znajduje się kino znanej sieci multipleks.

Gdzie zjeść w dzielnicy?

Smakosze kuchni włoskiej mogą skorzystać z oferty: „Włoski Rant: Pizza & Food” przy os. Tysiąclecia, „Cucina Aperta” w C.H. Serenada czy „Trattoria Grande Piadina” przy os. Kalinowym. Bardziej tradycyjne potrawy oferuje restauracja „Pod Złotym Liściem” na os. Złotego Wieku. Azjatyckie dania serwuje „Bar Orientalny Phuong Dong” przy al. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Na pyszne hamburgery warto się wybrać do lokalu „Wolove Burgers” usytuowanego przy os. Złotego Wieku.

Rozrywka w dzielnicy

Z oferty kulturalnej Mistrzejowic mogą skorzystać zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i dorośli. Na terenie dzielnicy usytuowany jest Klub Mirage Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta (os. Bohaterów Września 26), Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy (os. Tysiąclecia 15), Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida Klub Kuźnia (os. Złotego Wieku). W wymienionych placówkach organizowane są ciekawe zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Mostrzejowic mogą się wybrać na seans filmowy do Multikina przy ul. Dobrego Pasterza. Oprócz tego mają dostęp do 3 bibliotek publicznych – przy os. Złotego Wieku, os. Tysiąclecia i Bohaterów Września.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Mieszkańcy Mistrzejowic mają dostęp do bogatej infrastruktury handlowo-usługowej. Od 2017 roku funkcjonuje tutaj galeria handlowa Centrum Serenada, na terenie której mieści ok. 170 sklepów znanych marek. W jednym z najnowszych obiektów można kupić nie tylko odzież czy obuwie, ale też zrobić zakupy spożywcze lub skorzystać z oferty restauracji. Na terenie Mistrzejowic znajduje się również Centrum Handlowe Krokus z dużym supermarketem oraz strefą gastronomiczną. Oprócz tego usytuowany jest plac targowy Złoty Wiek.

Zdrowie w Mistrzejowicach – oferta dzielnicy

Mieszkańcy nie narzekają na poziom opieki medycznej. Mogą korzystać z opieki zdrowotnej zarówno w przychodniach rejonowych, jak i placówkach prywatnych. Szpitale publiczne znajdują się w bliskiej odległości od dzielnicy XV. Nie brakuje też aptek, najbliższa całodobowo czynna placówka mieści się w Nowej Hucie.

Osiedle Bohaterów Września Osiedle Bohaterów Września 

Jakość powietrza i wody

Podobnie jak w całym Krakowie, często dochodzi tu do przekroczenia norm PM10 i PM2.5. Problem ten pojawia się głównie w sezonie grzewczym, czyli w okresie od października do kwietnia. Aktualny poziom zanieczyszczeń warto sprawdzać na bieżąco na stronie platformy aquicn.org. Jak przekonuje rzecznik prasowy MPWiK w Krakowie woda z kranu jest dobrej jakości i można ją pić nawet bez przegotowania.

Oferta placówek medycznych

Na terenie dzielnicy usytuowane są 2 przychodnie rejonowe: SPZOZ nr 8 (przy os. Złotego Wieku) i SPZOZ nr 11 (os. Piastów). Spośród pozostałych dostępnych placówek zdrowotnych warto wymienić:

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy os. Złotego Wieku;
 • NZOZ „Gemelli” przy os. Piastów;
 • „Med-All” Centrum Medyczne przy ul. Budziszyńskiej;
 • „Piast” Centrum Medyczne przy os. Piastów.

Warto wiedzieć o krakowskich Mistrzejowicach

Niewątpliwym atutem dzielnicy XV jest dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, bogata oferta dla najmłodszych mieszkańców oraz dobry dojazd do centrum. Na jej terenie znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia, w tym zabytków, terenów zielonych czy rekreacyjnych. Mistrzejowice to kameralna dzielnica Krakowa, która stale się rozwija i oferuje wszystko, co jest niezbędne do wygodnego życia.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: