Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Najem w czasach pandemii

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 05.11.2020, Data aktualizacji: 12.03.2021

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Zmiany na rynku najmu 2020
Jakie zmiany zaszły na rynku najmu po marcowym lockdownie? Czy ceny mieszkań na wynajem spadły? Sprawdź!

Pandemia koronawirusa postawiła na głowie życie większości z nas i wprowadziła zamęt w większości gałęzi gospodarki. Trudna sytuacja nie ominęła rynku nieruchomości, pomimo tego, że uważany jest on za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na lokowanie kapitału. Po kilku miesiącach trwania w nowej rzeczywistości możemy stwierdzić, że największe piętno w branży koronawirus odcisnął na rynku najmu. 

Zawieranie i rozwiązywanie umów

Pierwszą konsekwencją koronawirusa w najmie, którą można było odczuć już w marcu, było wprowadzenie specustawy, której głównym celem jest ochrona lokatorów przed bezdomnością. W myśl jej uregulowań prawnych, wynajmujący nie mógł rozwiązać umowy z najemcą aż do końca czerwca, z pewnymi wyjątkami. Kwestia sporządzania i przedłużania umów została więc dodatkowo doregulowana, co miało pomóc obu stronom przetrwać najtrudniejsze miesiące lockdownu. 

Spotkanie z najemcą

Najem przenosi się do sieci

Początkowe miesiące pandemii zmusiły również właścicieli, najemców, pośredników i firm zajmujących się zarządzaniem najmem do wyjścia ze strefy komfortu i znalezienia nowoczesnych metod obsługi najmu na miarę XXI wieku. Oznacza to, że wiele działań dotychczas podejmowanych w sposób tradycyjny, musiało przenieść się do sieci. Ograniczenia wymusiły na przykład realizowanie prezentacji mieszkań online, za pomocą nagrań lub relacji na żywo przez media społecznościowe, lub przystosowane ku temu platformy i strony internetowe. Również zawieranie umów i ich aneksowanie zmieniło swoją formę: umowę należało przesłać pocztą w dwóch egzemplarzach do podpisu, następnie najemca miał odesłać jeden podpisany przez siebie egzemplarz do właściciela. 

Popyt na najem

Początkowe trudności z czasem ulegały złagodzeniu wraz ze zniesieniem kolejnych ograniczeń i luzowaniem obostrzeń w Polsce. Po sezonie wakacyjnym właściciele z niepokojem jednak szykowali się na nadchodzące miesiące, które tradycyjnie w najmie określane są mianem „wysokiego sezonu”. Tu kluczowa okazała się decyzja uczelni wyższych i uniwersytetów o prowadzeniu zajęć zdalnie lub ograniczeniu prowadzonych zajęć wyłącznie do tych laboratoryjnych. Sprawiło to, że miasta typowo studenckie, jak na przykład Warszawa, Bydgoszcz, Gdańsk, Poznań czy Lublin mogły zaobserwować opuszczenie na  rynku najmu segmentu studentów. W Polsce aż 66% studentów wynajmuje mieszkania lub pokoje, zatem cios w najem spowodowany jedną decyzją uczelni był znaczny.  Wymusiło to na właścicielach obniżki czynszów, w Warszawie nawet o 15%. Najmniejszy negatywny wpływ pandemii na czynsze najmu dało się zaobserwować w Łodzi i na Śląsku. Kolejną zmianą popytową, którą wymusiła pandemia, jest spadek atrakcyjności mieszkań o niższym standardzie: ze starymi meblami, w gorszej lokalizacji, lub choćby bez balkonu czy tarasu. Najemcy, mając do wyboru większą ilość mieszkań na rynku w niższych cenach, mogli pozwolić sobie na wybredność, która w normalnych warunkach wysokiego sezonu nie jest możliwa. Długoterminowo sytuacja ta powinna wymusić podniesienie standardu wynajmowanych mieszkań i zniesienie pewnych patologii na rynku najmu, które uchodziły płazem przy sprzyjającej koniunkturze. 

Mieszkanie inwestycyjne - wnętrze

Pustostany

Sytuacja, w której część ludzi traci zatrudnienie z powodu zamknięcia lub bankructwa ich zakładu pracy, a studenci mogą pozwolić sobie na zaoszczędzenie kilkuset złotych do swojego budżetu i spokojnie uczyć się zdalnie w zaciszu rodzinnego domu, sprawiła, że poziom pustostanów w połowie roku zaliczył zauważalny wzrost. Więcej najemców rezygnowało z aneksowania umów, a pozyskiwanie nowych wymagało obniżek cen i większego nakładu pracy ze strony właścicieli. Ostatecznie jednak, po zniesieniu większości obostrzeń w Polsce sytuacja powoli zaczęła wracać do normy, a pustostany wróciły do poziomów z poprzednich lat. Ilościowo wynajęło się tyle samo mieszkań, co w poprzednim roku. 

Co dalej z najem w 2020?

Skutki pandemii w najmie możemy zasadniczo podzielić na długoterminowe i krótkoterminowe. Z pewnością warto nadal inwestować w najem, ponieważ spadek cen z reguły jest krótkotrwały i wraz z powrotem do normalności, ceny również powinny znaleźć się na ścieżce wzrostu i odbić do poziomu sprzed kryzysu. Jeśli zaś chodzi o rady na przyszłość, jeśli planujesz inwestycję w mieszkanie na wynajem postaw na kompromis między jakością a stopą zwrotu. Mimo tego, że mikrokawalerki lub mieszkania na pokoje kuszą atrakcyjnymi cenami i zwrotami z inwestycji, to jednak w chwilach kryzysu najemcy szukać będą wygodniejszych i większych mieszkań o lepszym standardzie. 

Inwestowanie w apartamenty - RynekPierwotny.pl

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      13 lutego 2024

      Marcin Moneta

    • Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Rynek wynajmu mieszkań, jak każdy, uzależniony jest od sytuacji makroekonomicznej. Wysoka inflacja podnosi koszty utrzymania nieruchomości, co oczywiście musi przekładać się na czynsze najmu. Z danych Eurostatu wynika, że koszty utrzymania mieszkań w Polsce w okresie roku - do sierpnia 2022 poszły w górę aż o 23 proc.

      10 listopada 2022

      Marcin Moneta

    • Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie w nieruchomości to bardzo intratne zajęcie. Co prawda wymaga sporej dawki wiedzy i ogromu pracy, jednak warto podjąć ten wysiłek. Efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Od czego zatem zacząć? Jak poradzić sobie z pierwszymi inwestycjami? Odpowiadamy!

      01 marca 2022

      Marlena Rzepniewska

    • Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl. Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z opcji, która może być traktowana jako lokata kapitału, jest możliwość wynajmowania miejsca parkingowego. Co...

      27 czerwca 2018

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023