Zero Waste Home - jak pozbyć się śmieci?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 13.08.2019, Data aktualizacji: 20.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 36 głosów

Zero Waste Home - jak pozbyć się śmieci?
Dowiedz się, jak żyć bez marnowania oraz wytwarzania zbędnych odpadów. Czytaj o zero waste na RynekPierwotny.pl!

Zero waste to bardzo silny światowy trend, który wkracza również do naszych domów. Stanowi proekologiczny ruch, który zakłada ograniczanie produkcji śmieci do minimum. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz bardziej widzimy jakie ogromne zagrożenie dla planety stanowią produkowane przez nas odpady.

Zero waste home zakłada wprowadzenie kilku prostych zasad. Najtrudniejszy jest oczywiście początek. Jednak nawet stopniowo wprowadzane zmiany służą naszemu środowisku i otoczeniu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest zero waste
 • kto zapoczątkował tę ideę
 • jak wprowadzić ją w życie 

Zero waste – co to znaczy?

W dosłownym tłumaczeniu „zero waste” oznacza „zero śmieci”. Idea ta została zapoczątkowana pod koniec lat 90., przez Amerykankę Bei Johnson. Napisała książkę o tytule „Zero Waste Home”, gdzie pokazuje jak można zamknąć odpady wytwarzane przez czteroosobową rodzinę tylko w jednym litrowym słoiku.

Swoim działaniem zainspirowała mnóstwo osób, które zaczęły śladem autorki wprowadzać podobne zmiany w swoich domach. Pokazała jak można ograniczyć produkcję odpadów oraz śmieci do minimum oraz jakie to ma znaczenie dla jakości naszego życia.

zero waste podczas robienia zakupów

Zero waste - zasady

Osoby, które chciałby wprowadzić filozofię zero waste do swoich domów powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach, czyli:

 1. Refuse – oznacza odmawianie. W codziennym życiu wprowadzamy je poprzez nie branie foliówek ze sklepów, potwierdzenia zapłaty czy dodatkowych opakowań. Dotyczy to również wszelkich promocyjnych ulotek i katalogów. Wszystko co możemy obejrzeć lub kupić drogą elektroniczną powinniśmy tak załatwiać. Sami będziecie zdziwieni, ile takich niepotrzebnych „śmieci” zbieramy w naszych domach.
 2. Reduce – ograniczenie się do kupowania tylko tych rzeczy, które są dla nas niezbędne. Mniej przedmiotów w domu minimalizuje ryzyko ich wyrzucania.
 3. Reuse – najprościej mówiąc ponowne użycie. Ważne jest przetwarzanie. Tutaj idealnie wpisuje się popularny trend DIY, który pozwala na przywrócenie życia nieużywanym przedmiotom i nadanie im nowego znaczenia.
 4. Recycle - zwracajmy również uwagę na produkty, które mogą być ponownie przetwarzane oraz wprowadźmy w naszych domach zasadę segregowania śmieci.
 5. Rot – oznacza kompostowanie, czyli przerabianie resztek jedzenia na nawóz. Nie jest to łatwe zadanie dla początkujących, ale przecież możemy wiele składników spożywczych wykorzystać np. do zrobienia domowych kosmetyków.
zero waste - zasady

Zero waste – jak zacząć?

Warto zaznaczyć, że zero waste nie oznacza, że od razu, i to diametralnie musimy wprowadzić wszystkie powyższe zasady do naszych domów. Wystarczą małe kroki, które nauczą nas przyzwyczajeń. Możemy zacząć od dwóch dodatkowych zasad, jak:

 1. „repair”, czyli naprawiania rzeczy, które się popsuły
 2. oraz „remember”, czyli pamiętać o stosowaniu nowych zasad i stopniowym wprowadzaniu ich w życie.

Najważniejszym elementem tego typu działań jest przede wszystkim świadomość.

Jak urządzić dom zero waste?

Zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami zero waste, powinniśmy kupować, takie meble oraz elementy dekoracyjne, które są nam niezbędne. Sprawi to dodatkowo, że otoczymy się tylko tym co jest nam w życiu potrzebne i w prosty sposób odpowiemy sobie na pytanie czego tak naprawdę potrzebujemy. W skuteczny sposób zlikwidujemy również poczucie marnotrawstwa.

Co ważne, wybierajmy pośród naturalnych materiałów jak np. drewno, ceramika czy różnego rodzaju tkaniny. Kolejnym istotnym elementem jest zrezygnowanie ze wszelkich plastikowych butelek czy foliowych worków. Zamiast powszechnego plastiku, szczególnie używanego w kuchni możemy używać bambusowych lub szklanych pojemników.

Wiele starych przedmiotów, szczególnie mebli wyróżnia się przepięknym wzornictwem. Niekiedy wystarczy odświeżenie lub mała renowacja, a stara szafa, czy kredens może się pięknie i oryginalnie prezentować w naszym wnętrzu.

Trend zero waste w kuchni powinien być najważniejszy. To właśnie tutaj generujemy najwięcej śmieci. Wystarczy wprowadzić kilka zmian jak zrezygnowanie z plastikowych opakowań np. wody w butelkach, zaprzestanie używania papierowych ręczników, a wreszcie nauczyć się rozsądnego planowania zakupów. Kupujmy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść. Dotyczy to w szczególności singli, którzy bardzo często nie zjadają wszystkiego co kupią, i muszą to później wyrzucić.

zero waste podczas zakupów

Zero waste ratuje naszą planetę

Stosowanie się chociaż w najmiejszym stopniu do zasad zero waste pozwoli nam na stworzenie wnętrza nie tylko przyjaznego nam samym, ale także naszej planecie. Rosnąca świadomość ekologiczna wśród domowników, pozwoli na przekazywanie jej dalej. Spróbuj chociaż od wprowadzenia jednej z zasad, a zobaczysz jakie to przynosi efekty.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: