Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zakładamy kamery w domu i mieszkaniu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 19.12.2017, Data aktualizacji: 31.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Zakładamy kamery w domu i mieszkaniu
Monitoring w domu nie jest już postrzegany jako przejaw luksusu, ale przede wszystkim rozsądku. Dowiedz się więcej o kosztach i doborze odpowiedniego sprzętu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy warto zainstalować w mieszkaniu monitoring
  • jak wybrać odpowiedni sprzęt 
  • jak działa rejestrator hybrydowy 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych spraw w życiu. Potwierdzi to chyba każdy, kto choć raz, zamiast cieszyć się wakacjami, zastanawiał się, czy po powrocie zastanie wszystko we właściwym porządku. Nie ma nic gorszego, niż lęk o dobytek, zwłaszcza jeśli w okolicy zdarzały się nieprzyjemne sytuacje, które mocno wpłynęły na poczucie waszego bezpieczeństwa. Jeśli ten rodzaj strachu jest Wam doskonale znany, nie powinniście zbyt dług się zastanawiać, tylko zainwestować w odpowiedni sprzęt monitorujący, który dzięki rozwojowi techniki i najczęściej całodobowemu dostępowi online, pozwoli Wam na sprawdzenie sytuacji w domu w każdej chwili.

monitoring

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też wykupienie abonamentu w lokalnej firmie ochroniarskiej, która zaalarmowana poprzez system, w razie jakichkolwiek zdarzeń w Waszym domu, pojawi się na miejscu tak szybko, jak zostanie ustalone w umowie. Dzięki temu, iż zarówno Wy, jak i dana firma będziecie mogli zareagować szybko, unikniecie nieprzyjemnych konsekwencji i dużych strat finansowych. Abonamenty miesięczne, w zależności oczywiście od rodzaju umowy, zamykają się zwykle w kilkudziesięciu złoty miesięcznie (rzadko są to kwoty liczone w setkach złoty, niemniej jednak im większa powierzchnia, tylko wyższe koszty). W zależności od tego ile pomieszczeń w Waszym domu lub mieszkaniu ma zostać objętych monitoringiem, czy chcecie dodatkowo mieć funkcję nagrywania wszystkiego na bieżąco oraz jak bardzo technologicznie zaawansowany ma być Wasz nowy sprzęt, będzie zależało to, z jakimi kosztami będziecie musieli się liczyć.

Trudno określić widełki cenowe, bo będzie to sprawa bardzo indywidualna w każdym przypadku. Jeśli nie macie dużych wymagań, mieszkanie jest małe i zależy Wam tylko i wyłącznie na podglądzie sytuacji na bieżąco z poziomu telefonu komórkowego, możecie zdecydować się na niezbyt kosztowne, proste rozwiązania dostępne w większości sklepów elektronicznych. Tego typu kamery wymagają tylko rozpakowania, zamontowania, podłączenia do prądu i zgrania odpowiedniej aplikacji na telefon lub komputer. Jest to rozwiązanie najprostsze, stosunkowo tanie i bardzo proste w obsłudze.

Wielu z Was ma jednak większe potrzeby dotyczące monitoringu. Najważniejsze to jasno określić czego tak naprawdę oczekujecie i na czym najbardziej Wam zależy. Ważne, aby dobrze dobrać ilość kamer do wielkości i ilości pomieszczeń. Jeśli jesteście posiadaczami dużego domu, nie dajcie się zwieść niskim cenom, gdyż najczęściej idzie ona w parze ze słabszą jakością. Z uwagi na bardzo szybko rozwijającą się technikę, warto zainwestować w dobry sprzęt już teraz, aby przynajmniej przez kilka lat cieszyć się bezawaryjnym sprzętem.

kamery w mieszkaniu

Dobór odpowiedniego sprzętu

Jak już wspomnieliśmy, warto zainwestować w dobry, funkcjonalny sprzęt, o dobrych parametrach. To, co będzie Wam potrzebne przede wszystkim, to kamery, które dzielimy na dwie grupy: analogowe oraz cyfrowe. Obraz z kamer cyfrowych w urządzeniach podobnej klasy (i w podobnej cenie) jest jakościowo lepszy niż z analogowych, niemniej w obu przypadkach możemy uzyskać naprawdę dobry obraz, jeśli tylko dobierzemy je odpowiednio. Kupując kamery, warto zwrócić także uwagę na to, czy są one uniwersalne (dzień i noc), czy też tylko i wyłącznie do użytku w świetle dziennym. Inną ważną sprawą jest przeznaczenie kamer, jeśli zamierzacie używać ich na zewnątrz, muszą być one odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Kamery przeznaczone do wnętrz, nie sprawdzą się na zewnątrz i szybko będziecie musieli je wymieniać. Jeśli posiadacie dużą przestrzeń w postaci ogrodu lub innych budynków przydomowych, powinniście rozważyć zakup kamery szerokokątnej (obrotowej), która ma za zadanie monitorowania dużej powierzchni i z powodzeniem zastąpi kilka mniejszych urządzeń. Planując wydatki, zwróćcie też uwagę na to czy kamery bezprzewodowe są Wam niezbędne. Urządzenia tego typu są zdecydowanie droższe niż ich odpowiedniki zasilane tradycyjnie. Bardzo ważnym urządzeniem, którego zakup warto rozważyć, jest też moduł audio. Potrzebny będzie Wam wówczas jeśli zdecydujecie się na rejestrację dźwięków dochodzących z obszaru monitorowanego.

kamery

Niektóre z kamer mają wbudowany moduł audio, warto to jednak sprawdzić przed zakupem. Kolejnym krokiem będzie rozważenie rejestratora hybrydowego, który sprawdzi się wówczas, jeśli postanowicie podłączyć inne czujniki, do których należy między innymi detektor ruchu monitorowanego obszaru, detektor drgań czy wstrząsów (cena zależała będzie od jego czujności, im lepiej wykrywający tym odpowiednio droższy). Jeśli powierzchnia jest naprawdę duża, warto też zaopatrzyć się odpowiedni monitor, który pozwoli na bieżąco kontrolować sytuację, niemniej tego typu rozwiązania stosuje się częściej w biurach, firmach, bądź naprawdę duży posesjach, w warunkach domowych nie jest to konieczne.

Jedną z ostatnich rzeczy (kable i wszelkie potrzebne złączki powinny się znajdować w zestawach, a jeśli kupujecie komponenty oddzielnie, sprawdźcie wymagania Waszego sprzętu), o jakiej powinniście pamiętać, jest odpowiednie oprogramowanie, z przyjaznym i łatwym w obsłudze interfejsem. Nie potrzebujecie skomplikowanych systemów, które wymagały będą wprawnego oka i mózgu informatyka, potrzebujecie łatwego w obsłudze programu, który w każdych warunkach pozwoli Wam na dostęp do monitorowanego obszaru i pozwoli na utrzymanie poczucia bezpieczeństwa na właściwym poziomie.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023