Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wolne Tory – nowa dzielnica Poznania

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 27.02.2020, Data aktualizacji: 28.09.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów

Wolne Tory – nowa dzielnica Poznania
O zagospodarowaniu terenu między Wildą a Łazarzem mówi się od wielu lat. Wolne Tory mają być wizytówką Poznania. Co powstanie na gruntach należących do PKP?

W 2015 roku powstał projekt nowej dzielnicy, który określił funkcje budynków i terenów niezabudowanych oraz układ komunikacyjny. Wolne Tory mają być połączeniem nowoczesnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej i terenów zielonych. Na gruntach należących do PKP mają powstać lokale w ramach rządowego projektu Mieszkanie Plus.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie tereny Poznania obejmie nowa dzielnica
  • jak zostaną zagospodarowane Wolne Tory 
  • jaka jest średnia cena mieszkania w Poznaniu 

Dzielnica Wolne Tory obejmie teren o powierzchni ok. 117 ha, od mostu Dworcowego do ul. Hetmańskiej, gdzie planowany jest przystanek kolei metropolitarnej. Do zagospodarowania jest ok. 50 ha między torami kolejowymi a ul. Roboczą i Przemysłową. Znaczna część tego obszaru to byłe torowiska, magazyny oraz hale Zakładu Naprawczego Taboru Kolejowego. Po sąsiedzku znajduje się nowy budynek Dworca Głównego oraz galeria Poznań City Center, które mają się wkomponować w projektowaną zabudowę nowej dzielnicy. Właścicielem większości terenów, na których mają powstać Wolne Tory, jest PKP oraz ZNTK (obecnie w zarządzie syndyka). Pozostałe należą do Miasta Poznań.

Zielone torowiska i nowoczesne wieżowce

Projekt zagospodarowania dzielnicy Wolne Tory przewiduje zwartą zabudowę o charakterze śródmiejskim, która będzie pełnić zarówno funkcje mieszkaniowe jak i usługowe. Główną arterią dzielnicy ma być zielony ciąg tramwajowy i pieszo-rowerowy, a dodatkowo ma funkcjonować połączenie drogowe – oddzielone od ruchu pieszych. W północnej części dzielnicy, w pobliżu obecnej galerii handlowej, ma powstać duży publiczny plac miejski, otoczony nowoczesną zabudową.

Połączenie dwóch sąsiednich dzielnic – Wildy i Łazarza – umożliwi tunel samochodowy pod torami oraz kładka dla pieszych nad torowiskiem, która będzie również atrakcyjnym terenem zielonym. Pod łącznikiem przewidziano miejsce na parkingi. Ogólnodostępne tereny zielone mają być atutem nowej dzielnicy. Zaplanowano ich wiele, w tym rozległy park, który będzie się rozciągał ze wschodu na zachód, a wraz z nim miejsca do wypoczynku i rekreacji. Od południowej strony park będzie graniczył z kolejnym placem miejskim z fontanną i miejscem na koncerty. Dalej została zaplanowana nowa zabudowa mieszkaniowa, szkoła i przedszkole.

Nowa dzielnica ma być połączeniem nowoczesności i tradycji. W sąsiedztwie nowych budynków będą się znajdować obiekty zabytkowe, np. hala nitowa i wieże ciśnień, poddane rewitalizacji i adaptacji do nowych funkcji. Jednym z takich budynków jest hala dawnych ZNTK, która ma zyskać nowe życie. W pobliżu hali powstanie niewielki park dla mieszkańców oraz nowy kościół. Na południu dzielnicy, przy wieży ciśnień, zaplanowano kolejny trójkątny plac, przylegający do ceglanych murów dawnego Młyna Hermanka. Młyn znajduje się już w przemysłowej części Wildy.

Plan miejscowy w projektowaniu

W marcu 2017 roku rozpoczęły się prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Wolne Tory, a miesiąc później odbyły się pierwsze konsultacje z mieszkańcami. Jesienią 2018 roku była już gotowa koncepcja, a obecnie trwają nad projektem miejscowego planu. Na jego uchwalenie czeka spółka PFR Nieruchomości, która prowadzi również negocjacje z PKP w sprawie przejęcia gruntów na realizację projektu Mieszkanie Plus.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Spółka PFR Nieruchomości, zależna od Polskiego Funduszu Rozwoju, ma być podmiotem prowadzącym i finansującym inwestycję, a rolę inwestora będzie pełnić nowo powołana spółka celowa MDR Poznań Wolne Tory. Jej pierwszym przedsięwzięciem ma być przeprowadzenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego, który pozwoli na określenie obszaru pod zabudowę mieszkaniową. W kolejnym etapie grunt zostanie wniesiony aportem do spółki przez PKP.

Na terenie Wolnych Torów ma powstać 5 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, ale dzielnica może przypuszczalnie pomieścić trzy razy więcej. Nie są to jednak wyliczenia poparte konkretnymi projektami i niewykluczone, że tak duża ilość lokali wymagałaby wielokondygnacyjnej zabudowy lub zaprojektowania mieszkań o małej powierzchni użytkowej, ok. 30 m2. A to obniżyłoby ich atrakcyjność dla nabywców.

 

 

Rynek ma się dobrze

Mieszkaniowy rynek deweloperski w Poznaniu jest obecnie w fazie dobrej koniunktury. Ceny nowych domów są wysokie, a zainteresowanie kupujących pozwala inwestorom na uruchamianie nowych przedsięwzięć inwestycyjnych. Średnia powierzchnia mieszkania w ofercie deweloperów to ok. 50 m2 i choć cena zakupu takiego lokalu sięga 400 tys. zł, rynek nie wywiera presji na redukcję powierzchni nabywanych lokali. Przeciwnie – dobrze sprzedają się mieszkania dwu- i trzypokojowe.

Jak na rynek mieszkaniowy wpłynie projekt Mieszkanie Plus? Wszystko zależy od tempa realizacji inwestycji i jakości oferowanych mieszkań. Obecnie, jak pokazuje oferta serwisu RynekPierwotny.pl, deweloperzy proponują do sprzedaży prawie 5,5 tys. mieszkań w 125 inwestycjach w Poznaniu i ich aktywność nie słabnie.

---
Zdjęcie główne: Wolne Tory - koncepcja. Miejska pracownia Urbanistyczna.
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w marcu 2025 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      12 maja 2025

      Redakcja

    • Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Drożejące produkty w sklepach i wzrost cen paliw na stacjach to nie jedyne dotkliwe skutki do niedawna mocno rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuły wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się opłaty za czynsz i media w 2025 roku? Sprawdź.

      07 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

      Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

      Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to ważny etap w życiu człowieka. Najczęściej jest spełnieniem marzenia o posiadaniu własnego kąta. Nowoczesne budownictwo i możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb to niewątpliwe niepodważalne atuty takiej inwestycji. Spełnianie marzeń o własnym M wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. To powód, dla którego warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się na etapie zakupu i po odbiorze nieruchomości.

      23 kwietnia 2025

      Artykuł sponsorowany

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w marcu 2025 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i wzrost w porównaniu do lutego 2025 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      22 kwietnia 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023