Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku: wzór do pobrania i wypełnienia w PDF i DOC
Data publikacji: 28.08.2024, Data aktualizacji: 28.08.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 122 głosów
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku to ważny dokument postępowania spadkowego. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać wniosek o stwierdzenie nabyciu spadku. Wzór wypełniony pomoże Ci sporządzić własny dokument. Znajdziesz wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do pobrania – bezpłatnie na swój komputer lub telefon.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po osobie zmarłej,
- jakie dane powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku,
- jak napisać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub testamentu,
- w jakim miejscu należy go złożyć.
Czym jest wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Aby móc zgodnie z prawem dysponować majątkiem po osobie zmarłej, należy uzyskać w sądzie stwierdzenie nabycia spadku. Dokument ten określa osoby, które są uprawnione do dziedziczenia po spadkodawcy.
Kto może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o ustalenie spadkobierców może złożyć każda osoba, która ma w tym celu uzasadniony interes. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o interes prawny, lecz także moralny, społeczny czy majątkowy. Oznacza to, że wnioskodawcą może być nie tylko spadkobierca, lecz także jego krewni (w tym osoby uprawnione do zachowku) czy wierzyciele.
Najczęściej wniosek do sądu o nabycie spadku składają osoby, które chcą jak najszybciej (przed otwarciem spadku) dysponować majątkiem po osobie zmarłej – np. wypłacić środki z należącego do zmarłego konta bankowego, sprzedać grunt, dom lub mieszkanie czy uzyskać wpis nieruchomości do księgi wieczystej. Wniosek w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć osobiście lub przez pośrednika – np. kancelarię.
Gdzie pobrać wniosek o nabycie spadku?
Wiele sądów – np. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze czy Sąd Rejonowy Koszalin, wnioski do pobrania udostępnia na swoich stronach internetowych. Najczęściej do wyboru jest jeden określony rodzaj pliku, który przyjmuje sądowy wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu – wzór DOC to najczęściej występujący format.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy lub testamentu znajdziesz także na RynekPierwotny.pl. Jeśli chcesz wypełnić wniosek o sprawę spadkową, wzór możesz pobrać w formacie PDF lub DOC.
Jak wypełnić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – wzór z omówieniem
Nie wiesz, jak wypełnić wniosek o nabycie spadku? Wzór przykładowego dokumentu może Ci sporo ułatwić. Kluczowym elementem wniosku jest prawidłowe oznaczenie sądu oraz stron postępowania – wnioskodawcy oraz wszystkich uczestników. Jakie informacje powinien uwzględniać wniosek o spadek? Wzór prawidłowo sporządzonego dokumentu zawiera m.in. następujące dane:
- miejsce i data złożenia wniosku,
- dane właściwego sądu rejonowego (wydziału cywilnego),
- oznaczenie rodzaju pisma – tj. wniosku o stwierdzenie nabycia spadku,
- dane spadkodawcy,
- dane wnioskodawcy oraz pozostałych (znanych) spadkobierców, którzy są uczestnikami postępowania (imiona i nazwiska, daty urodzenia, miejsca zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony),
- wskazanie, czy nabycie spadku ma nastąpić na podstawie testamentu lub ustawy,
- podpisy stron.
Jaką strukturę najczęściej przyjmuje wniosek o wydania postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku? Wzór zazwyczaj dzieli się na dwie zasadnicze części – omówienie (sekcję „wnoszę o”), uzasadnienie. Dodatkową częścią dokumentu jest lista załączników.
Wzór wniosku o ustalenie masy spadkowej powinien zawierać w części „wnoszę o” m.in. następujące informacje:
- imię/imiona i nazwisko spadkodawcy,
- adres ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy,
- imiona i nazwiska spadkobierców, którzy nabyli spadek o zmarłym,
- wskazanie, czy spadkobiercy dziedziczą na podstawie testamentu, czy ustawy,
- określenie ułamkowej części spadku każdego uczestnika postępowania – jeśli jest znana w dniu składania wniosku,
- wskazanie, że wnioskodawca wnosi o przeprowadzenie postępowania dowodowego na podstawie uzasadnienia do wniosku,
- wskazanie, że wnioskodawca wnosi o stwierdzenie ponoszenia przez wszystkich uczestników postępowania kosztów związanych z własnym udziałem w sprawie.
W uzasadnieniu do wniosku należy natomiast wskazać m.in.:
- datę i miejscowość śmierci spadkodawcy,
- informację, czy spadkodawca pozostawił testament – wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu zwykle jest niemal identyczny, jak w przypadku dziedziczenia z masy spadkowej – wystarczy skreślić niepasującą opcję,
- ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy,
- stan cywilny spadkodawcy w dniu śmierci,
- imiona i nazwiska znanych spadkobierców,
- wskazanie, czy spadkodawca był w związku małżeńskim, a jeśli tak, to ile razy,
- informacja, czy spadkodawca wystąpił o rozwód lub separację,
- wskazanie spadkobierców, którzy złożyli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – kiedy, w jakiej formie oraz o jakiej treści,
- informacja, czy któryś z uczestników postępowania zrzekł się dziedziczenia lub spadkodawca go wydziedziczył,
- wskazanie, czy w skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne,
- oświadczenie wnioskodawcy, że zgodnie z jego wiedzą nie toczyło się do tej pory postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po spadkodawcy ani nie został sporządzony dokument poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego.
Spadkodawca nie pozostawił testamentu, a chcesz złożyć wniosek o ustalenie masy spadkowej? Wzór powinien w tym przypadku uwzględniać miejsce na wskazanie wszystkich spadkobierców ustawowych.
Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Obecnie nie ma możliwości, aby złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku online. Wnioskodawca powinien dostarczyć go (wraz z załącznikami) osobiście lub przez pełnomocnika w biurze podawczym Wydziału Cywilnego właściwego Sądu Rejonowego.
Potwierdzeniem złożenia wniosku jest pieczątka sądu wraz z datą. Istnieje także możliwość przesłania dokumentów korespondencyjnie – listem poleconym na adres sądu. Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, ponieważ sprawa nie ulega przedawnieniu.
Do jakiego sądu należy złożyć wniosek w sprawie stwierdzenie nabycia spadku?
Sądem właściwym do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest Sąd Rejonowy właściwy dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu zmarłego spadkodawcy. Bierze się w tym przypadku pod uwagę miejsce, w którym zmarły zazwyczaj przebywał i w którym znajdowało się jego główne centrum zaspokajania potrzeb życiowych. Jeśli przykładowo spadkodawca przed śmiercią mieszkał w Bydgoszczy, wtedy sprawę należy wnieść do sądu rejonowego w tym mieście.
Gdy takiej lokalizacji nie da się ustalić, wnioskodawca powinien określić miejsce, w którym zmarły pozostawił majątek spadkowy lub jego część. Jeśli nie jest możliwe jego ustalenie, właściwym sądem jest Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy. W sytuacji, gdy wnioskodawca wybierze niewłaściwy sąd rejonowy, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku zostanie przekazany do właściwego sądu – może to znacząco wydłużyć czas postępowania.
Cofnięcie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku – wzór: czy jest konieczna zgoda pozostałych uczestników postępowania?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach lub innych spadkodawcach można wycofać. Cofnięcie wniosku przez wnioskodawcę jest możliwe pod warunkiem, że:
- pozostali uczestnicy postępowania nie wyrażą sprzeciwu,
- sąd nie rozpoczął jeszcze rozprawy i nie wydał postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku,
- wycofanie wniosku nie narusza prawa, interesów innych osób ani zasad współżycia społecznego.
Nie istnieje jeden obowiązujący wzór pisma o anulowanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Należy wskazać w nim m.in.:
- dane właściwego sądu rejonowego – tego samego, do którego wpłynął wniosek o przyjęcie spadku,
- datę i miejscowość,
- sygnaturę sprawy,
- dane wnioskodawcy lub wnioskodawców,
- dane wszystkich uczestników postępowania,
- uzasadnienie zasadności cofnięcia wniosku – np. zmiana stanu faktycznego lub prawnego,
- załączniki – np. zgoda pozostałych uczestników postępowania na wycofanie wniosku,
- podpis wnioskodawcy lub wnioskodawców.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – załączniki
Aby prawidłowo złożyć wniosek, należy pamiętać o wymaganych załącznikach. Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? Obowiązkowe są zwłaszcza:
- oryginał aktu zgonu spadkodawcy,
- odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy,
- odpis aktu małżeństwa spadkodawcy – jeśli żyje jego małżonek,
- odpisy skrócone aktów stanu cywilnego – małżeństwa spadkobierców (dotyczy zamężnych kobiet) lub urodzenia,
- dowód uregulowania opłaty sądowej za wniesienie wniosku o nabycie spadku oraz za wpis w Rejestrze spadkowym,
- oryginał testamentu – jeśli spadkobierca składa wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu,
- akt zgonu dziecka będącego spadkobiercą – jeśli zmarło przed otwarciem spadku, a także akta urodzenia jego dzieci,
- odpisy wniosku i odpisy załączników – ich liczba powinna odpowiadać liczbie uczestników postępowania,
- dowód uiszczenia opłaty sądowej za stwierdzenie nabycia spadku,
- dowód wniesienia opłaty za wpis do Rejestru Spadkowego.
Gdy wniosek o stwierdzenie spadku składa pełnomocnik, wtedy dodatkowym załącznikiem powinno być pełnomocnictwo uprawnionego spadkobiercy. Do wniosku można też dołączyć inne dokumenty, które stanowią dowód dziedziczenia ma zmarłym. W przypadku, gdy spadek obejmuje nieruchomość rolną powyżej 1 ha, koniecznym załącznikiem może być wypis z rejestru gruntów. Wnioskodawca może również złożyć oświadczenie (zapewnienie), że jest jedynym uprawnionym spadkobiercą.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po kilku osobach
Polskie prawo zezwala, aby złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po kilku osobach. Wzór dokumentu powinien uwzględniać w tym przypadku te same obowiązkowe pozycje, jak w przypadku, gdy spadkodawcą jest jedna osoba.
We wniosku należy wskazać dane wszystkich spadkodawców oraz ich spadkobierców – wraz z określeniem podstawy dziedziczenia. Wniosek o nabyciu spadku po kilku osobach wiąże się z wyższą opłatą, ponieważ należy zapłacić podstawową stawkę 100 zł osobno za każdego spadkodawcę.
Odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
Uczestnik postępowania nie musi składać formalnej odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W razie jej braku sąd zakłada, że strona przyjmuje wniosek bez zastrzeżeń. Nie jest więc konieczne ustosunkowanie się do wniosku o stwierdzenie spadku. Wzór odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może się jednak przydać, jeśli uczestnik postępowania nie zgadza się z zapisami wniosku. Powinien wtedy złożyć formalne pismo w terminie 14 dni od dnia doręczenia dokumentu do sądu. Załącznikiem do wniosku powinny być wszelkie dokumenty, które stanowią dowód w sprawie.
Przykładowe sytuacje, kiedy można wnieść odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku to m.in.:
- wnioskodawca wniósł wniosek o nabycie spadku bez testamentu (z ustawy), podczas gdy spadkodawca sporządził testament,
- wniosek o nabycie spadku nie zawiera danych wszystkich spadkobierców – np. spadkodawca miał więcej dzieci niż wskazane we wniosku.
W odpowiedzi na wniosek o nabycie spadku z testamentu lub ustawy należy wskazać m.in.:
- datę i miejscowość,
- sygnaturę sprawy,
- dane właściwego sądu rejonowego,
- dane (imię i nazwisko, adres, dane kontaktowe) wnioskodawcy, który chce ustosunkować się do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku,
- dane pozostałych uczestników postępowania,
- oświadczenie wnioskodawcy, że kwestionuje prawidłowość przedstawionego wniosku,
- uzasadnienie – np. przekonanie o braku kompletności wniosku czy jego niezgodności ze stanem faktycznym,
- prośba do sądu – np. o odroczenie postanowienia i przeprowadzenie dodatkowych czynności dowodowych,
- lista załączników,
- podpis wnioskodawcy.
Chcesz zakwestionować wniosek o nabycie spadku? PDF i DOCX to dwa formaty, w których możesz bezpłatnie pobrać wzór odpowiedzi.
Pobierz odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku: wzór w PDF
Pobierz odpowiedź na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku: wzór w docx
Jak zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku – wzór
Uczestnicy postępowania mogą także złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Nie istnieje uniwersalny wzór wniosku o zmianę postępowania. Warto jednak pamiętać o tym, aby szczegółowo uzasadnić w nim okoliczności, które uzasadniają zasadność zmiany postanowienia sądu. Może do nich należeć m.in. stwierdzenie przez sąd nabycia spadku przez osobę, która nie jest faktycznym spadkobiercą. Dowodem będzie w tym przypadku np. odnaleziony testament, w którym spadkodawca pozbawił ją prawa do dziedziczenia.
Ile wynosi opłata za wniosek o postępowanie spadkowe?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł. Dodatkowo obowiązuje opłata 5 zł za wpis do Rejestru Spadkowego. Aby wnieść opłaty za wniosek do sądu o spadek, należy kupić znaki opłaty sądowej – zakup jest możliwy online, na stronie https://oplaty.ms.gov.pl/znaki-oplaty-sadowej/zakup.
Kiedy notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia?
Szybszą i prostszą metodą uregulowania sprawy spadkowej jest stwierdzenie nabycia spadku przez notariusza. Sporządza on w tym celu akt poświadczenia dziedziczenia w formie aktu notarialnego. Jest to jednak możliwe jedynie w sprawach bezspornych oraz w obecności wszystkich spadkobierców. Powinni oni złożyć oświadczenie, że wyrażają zgodę na przypadającą im część spadku po zmarłym.
Stwierdzenie dziedziczenia u notariusza nie może być zastosowane m.in. gdy:
- pojawiają się wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, np. kręgu spadkobierców czy autentyczności testamentu,
- spadkodawca mieszkał za granicą,
- spadkodawca pozostawił po sobie majątek zaliczany do zagranicznych aktywów.
Stwierdzenie nabycia spadku | Postanowienie sądu, które potwierdza prawa określonych osób do udziału w spadku po osobie zmarłej |
Cel złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku | Możliwość dysponowania przez spadkobiorcę majątkiem po spadkodawcy |
Akt poświadczenia dziedziczenia | Dokument sporządzany w obecności wszystkich spadkobierców przez notariusza w formie aktu notarialnego. Potwierdza nabycie spadku w sytuacjach bezspornych |
Znaki opłaty sądowej | Znaki w formie elektronicznej, które pozwalają uiścić opłatę sądową, m.in. za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku |
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – wzór do pobrania: podsumowanie
Po przeczytaniu artykułu już wiesz, jak wypełnić wniosek o nabycie spadku i jakie dokumenty dołączyć w formie załączników. Poznałeś także dostępne możliwości ustosunkowania się do takiego wniosku oraz wnioskowania o zmianę postanowienia sądu.
Eksperci portalu rynekpierwotny.pl opracowali uniwersalny wzór o stwierdzenie nabycia spadku do pobrania. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. Możesz pobrać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku PDF i DOCX.
Dostępny do pobrania wzór wniosku o nabycie spadku ma charakter ogólny i powszechny. Oznacza to, że może zawierać stwierdzenia, wnioski oraz informacje, które dla poprawnego zastosowania muszą zostać zweryfikowane ze stanem faktycznym danego przypadku.
Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: