Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wakacje kredytowe 2024: od kiedy, dla kogo i czy warto postawić na nowe zasady?

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 06.06.2024, Data aktualizacji: 10.06.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 81 głosów

Wakacje kredytowe 2024: od kiedy, dla kogo i czy warto postawić na nowe zasady?
Wakacje kredytowe 2024 - jak złożyć wniosek i ile czeka się na decyzję? Wakacje kredytowe są kontynuowane w 2024 r. Poznaj nowe zasady uzyskania wsparcia dla kredytobiorców, którzy mają problemy ze spłatą rat.

Kredytobiorcy mogli w latach 2022-2023 zawiesić spłatę maksymalnie ośmiu rat kredytu. Co z wakacjami kredytowymi 2024? Czy w tym roku nadal będzie można o nie wnioskować? Sprawdź

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy będą wakacje kredytowe w 2024 roku,
  • od kiedy banki przyjmują wnioski o wakacje kredytowe 2024,
  • kto może skorzystać z wakacji kredytowych na nowych zasadach,
  • jak złożyć wniosek o przedłużenie wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe 2024: zasady zawieszenia spłaty rat

Wakacje kredytowe w 2024 roku polegają na zawieszeniu spłaty całej raty – zarówno części kapitałowej kredytu, jak i odsetkowej. Jeśli kredytobiorca wziął przed 1 lipca 2022 roku kredyt hipoteczny, wtedy rządowe wakacje kredytowe pozwalają mu zawiesić jego spłatę. Skorzystanie z tego rozwiązania powoduje, że zostanie wydłużony okres spłaty zobowiązania - o liczbę miesięcy, w których obowiązywały wakacje kredytowe. Zawieszenie rat kredytu w 2024 roku jest możliwe nawet w przypadku tych kredytobiorców, którzy mają opóźnienia w spłacie.

Nie ma konieczności wstrzymania wszystkich rat - może to być jedna rata, dwie, trzy lub cztery. Jeśli Twój kredyt jest ubezpieczony, to wraz z ratami nie zostanie zawieszona składka (np. ubezpieczenia pomostowego) - wciąż trzeba ją opłacać. Wakacje kredytowe nie wymagają zawierania umowy do aneksu. Zawieszenie raty kredytu 2024 nie odbiera kredytobiorcy możliwości nadpłacania swojego zobowiązania w banku.

Wakacje kredytowe 2024: ile razy można skorzystać?

W 2024 roku kredytobiorcy będą mogli maksymalnie 4 razy wziąć wakacje kredytowe:

    • 2 raty kredytu - w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2024,
    • 2 raty kredytu - między 1 września a 31 grudnia 2024.

Rządowe wakacje kredytowe 2024: dla kogo dostępne po nowelizacji ustawy?

Dla kogo wakacje kredytowe 2024 będą kierowane? Według szacunków ministerstwa finansów, z rozwiązania tego skorzysta w tym roku maksymalnie 562 tys. kredytobiorców - taką liczbę wskazał wiceminister finansów Jurand Drop.

Czeka Cię remont lub wykończenie mieszkania? Zobacz oferty - od 1200 zł/m2

Przed złożeniem wniosku w banku warto poznać warunki wakacji kredytowych w 2024 roku. Będą mogły ubiegać się o nie osoby, które:

  • mają kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną w złotówkach,
  • wzięły kredyt przed 1 lipca 2022 r., a okres kredytowania kończy się przynajmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty,
  • zaciągnęły kredyt na budowę domu, mieszkanie lub zakup działki na cele budowlane - z zamiarem zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • spłacają ratę kredytu w kwocie, która przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego lub utrzymują co najmniej troje dzieci na dzień złożenia wniosku,
  • zaciągnęły kredyt o wartości maksymalnie 1,2 mln złotych.
wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe 2024: warunki zawieszenia rat

Wakacje kredytowe obejmują tylko jeden kredyt, nawet jeśli masz ich więcej. Gdy korzystałeś z wakacji kredytowych w 2022 i/lub 2023 roku, wtedy zawieszenie spłaty rat w 2024 roku musi dotyczyć tej samej umowy kredytowej.

Wakacje kredytowe 2024: jakie kryterium dochodowe?

Wakacje kredytowe w 2024 roku są dostępne jedynie dla osób, które spełniają kryterium dochodowe – warunek ten nie występował w poprzednich dwóch latach. Aby kredytobiorca mógł skorzystać z zawieszenia rat, powinien najpierw wyliczyć wskaźnik RdD, który określa stosunek wysokości raty do uzyskiwanych dochodów - jego wartość musi być wyższa niż 30% - należy wziąć pod uwagę średnią za poprzednie trzy miesiące.

Aby obliczyć wskaźnik RdD należy:

  • zsumować łączne dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego z ostatnich trzech miesięcy
  • zsumować zapłacone raty kapitałowo-odsetkowe (wraz z ewentualną składką ubezpieczeniową) z ostatnich trzech miesięcy,
  • podzielić sumę rat przez sumę dochodów,
  • pomnożyć uzyskaną wartość przez 100.

Niektóre banki udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory, które pomagają kredytobiorcom upewnić się, czy spełniają wymagane kryterium dochodowe. Nie dotyczy ono osób, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:

  • do ukończenia 18 roku życia
  • do ukończenia 24 roku życia - jeśli dziecko uczy się lub studiuje,
  • bez ograniczeń wiekowych - w przypadku utrzymywania dzieci ze stwierdzonym umiarkowanym lub średnim stopniem niepełnosprawności.

Wakacje kredytowe 2024: jak obliczyć dochód?

Zanim złożysz wniosek o zawieszenie raty kredytu 2024, najpierw sprawdź, czy spełniasz kryterium dochodowe. Weź pod uwagę przychody uzyskiwane przez wszystkich członków gospodarstwa domowego, a następnie pomniejsz je o:

  • koszty uzyskania przychodu,
  • koszty podatku dochodowego PIT,
  • zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS) i zdrowotne,
  • zapłacone alimenty.

Przy obliczaniu dochodu nie musisz uwzględniać niektórych świadczeń i dodatków, np. osłonowych, wychowawczych, rehabilitacyjnych czy 800+.

Wakacje kredytowe 2024: wniosek o zawieszenie rat

Chcesz wiedzieć, jak skorzystać z wakacji kredytowych na 2024 rok? Jeśli spełniasz wszystkie warunki korzystania z tego rozwiązania, możesz zawnioskować o wakacje kredytowe. W przypadku kredytu zaciągniętego przez kilku współkredytobiorców wniosek składa tylko jeden z nich.

Jak złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu 2024? Możesz dostarczyć go do banku osobiście, mailowo lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać:

  • Twoje dane - w tym imię, nazwisko, numer PESEL oraz serię i numer dowodu osobistego,
  • dane banku,
  • oznaczenie umowy,
  • wskazanie okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu - maksymalnie czterech miesięcy,
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie dotyczące liczby dzieci pozostających na utrzymaniu w gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie dotyczące wskaźnika RdD.

Wniosek składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Banki nie wymagają przedstawiania dokumentów potwierdzających stan faktyczny – np. wysokość dochodów czy liczbę dzieci na utrzymaniu.

Wakacje kredytowe 2024: od kiedy wnioski można składać w bankach?

Od kiedy wakacje kredytowe 2024 będą dostępne dla kredytobiorców? Według pierwotnych założeń ustawowe wsparcie miało być kontynuowane od marca 2024 roku, lecz ostatecznie rząd wznowił je od 1 czerwca na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie:

  • ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej,
  • ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom z 7 lipca 2022 roku.

Nowelizacja weszła w życie 15 maja 2024 roku i od tego dnia kredytobiorcy mogli już wnioskować w większości polskich banków o wakacje kredytowe 2024. Kiedy wniosek wpłynie do banku, będzie on musiał zweryfikować jego prawidłowość i rozpatrzyć w ustawowym terminie.

Wakacje kredytowe 2024: kiedy decyzja banku?

Bank rozpatruje wniosek o wakacje kredytowe w 2024 roku w ciągu maksymalnie 21 dni od daty jego przyjęcia. Kredytobiorca najczęściej otrzymuje decyzję w wiadomości mailowej. Banki mogą również informować swoich klientów telefonicznie, w aplikacji, poprzez SMS lub korespondencyjnie.

Pożyczka hipoteczna a wakacje kredytowe na 2024 r.

Jeśli chcesz wziąć wakacje kredytowe w 2024 roku, kredyt hipoteczny nie jest jedynym akceptowanym rodzajem umowy. Można również zawiesić spłatę pożyczki hipotecznej – pod warunkiem, że umowa spełnia wszystkie ustawowe warunki, w tym udzielenie pożyczki na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, jej zaciągnięcie przed 1 lipca 2022 roku i spełnienie kryterium dochodowego.wakacje kredytowe - wnioski

Wakacje kredytowe: stałe oprocentowanie a okres zawieszenia spłaty

Możliwość zawieszenia spłaty zobowiązania dotyczy zarówno umów ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem. Kiedy wakacje kredytowe dotyczą kredytu ze stałą stopą, bank wydłuża czas jej obowiązywania o okres zawieszenia spłaty zobowiązania.

Wakacje kredytowe 2024: czy to się opłaca?

Planujesz skorzystać z rozwiązania, jakim są wakacje kredytowe 2024? Czy się opłaca ponownie je wziąć? Rozwiązanie to jest korzystne zwłaszcza dla kredytobiorców, którzy nie są w stanie terminowo opłacać rat. Mogą uniknąć związanych z tym negatywnych konsekwencji (w tym odsetek karnych i prowizji), jeśli zawnioskują o wakacje kredytowe.

Czy warto zawiesić spłatę rat w sytuacji, gdy kredytobiorca nie jest zagrożony utratą płynności finansowej? Czy opłaca się wtedy wziąć wakacje kredytowe? Opinie ekspertów są jednoznaczne - warto, zwłaszcza w sytuacji, gdy kredytobiorca „oszczędności” uzyskane dzięki zawieszeniu rat przeznaczy na nadpłatę kredytu hipotecznego. Dzięki temu może obniżyć wysokość przyszłych rat lub skrócić okres kredytowania.

Sytuacja każdego kredytobiorcy jest inna, dlatego trzeba ją rozpatrywać indywidualnie. Do zalet wakacji kredytowych możemy zaliczyć zwłaszcza:

  • możliwość nadpłaty kredytu - w efekcie obniżenia całkowitego kosztu finansowania,
  • przesunięcie środków na inne wydatki,
  • zachowanie płynności finansowej i uniknięcie kar za nieterminową płatność - w przypadku trudnej sytuacji finansowej,
  • brak opłat - banki nie naliczają odsetek i nie pobierają opłat za wydanie dokumentów.

Czy z wakacjami kredytowymi wiążą się jakieś wady? Przede wszystkim warto być świadomym, że mogą one wydłużyć okres spłaty kredytu, jeśli kredytobiorca nie będzie go nadpłacać.

Czy zawieszenie spłaty rat może osłabić zdolność kredytowa kredytobiorcy? Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podaje, że rządowa pomoc dla kredytobiorców nie obniży scoringu. Informacja ta trafi do BIK, ale wydłużenie harmonogramu spłaty nie będzie traktowane jako opóźnienie. A co z bankami? Niektóre (np. PKO Bank Polski) zadeklarowały, że przesunięcie spłaty nie wpłynie na ocenę zdolności kredytowej. Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych zostanie jednak odnotowana w BIK.

Wakacje kredytowe a Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej

Znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej kredytobiorcy będą mogli skorzystać w 2024 roku nie tylko o wakacje kredytowe, lecz także o wsparcie finansowe (jego wysokość zostanie zwiększona do 3 tys. zł miesięcznie) lub pożyczkę na spłatę zadłużenia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc jest kierowana do osób, które spłacają ratę kredytu w wysokości powyżej 40% dochodu w ich gospodarstwie domowym. Okres wsparcia zostanie wydłużony z 36 miesięcy do 40 miesięcy i jego wartość wyniesie łącznie 120 tys. zł.

Wakacje kredytowe w PKO BP: jak złożyć wniosek i jakie są warunki? Dowiedz się więcej

Wakacje kredytowe 2024 a Bezpieczny Kredyt 2 procent

Jeśli kredytobiorca korzystał ze wsparcia rządowego Bezpieczny Kredyt 2 procent, wtedy nie będzie mógł wziąć wakacji kredytowych w 2024 roku. Wynika to z tego, że mogą one dotyczyć jedynie umów podpisanych przed 1 lipca 2022 roku, czyli przed rozpoczęciem Programu Pierwsze Mieszkanie.

Wakacje kredytowe 2024: podsumowanie

Wakacje kredytowe w 2024 roku pozwalają odciążyć domowy budżet. Mogą z nich korzystać osoby, które spełniają wszystkie warunki zawieszenia spłaty - w tym kryterium dochodowe. Wnioskodawca powinien złożyć wniosek wraz z wymaganymi oświadczeniami pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Jakub J

    Witam, spłacam w Banku Millennium jedyny kredyt hipoteczny który posiadam, a który podjąłem na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Moja siostra jest współkredytobiorcą tego kredytu hipotecznego, gdyż w momencie starania się o kredyt, mnie i mojej żonie brakowało zdolności kredytowej do podjęcia kredytu na dokończenie budowy naszego domu, w którym już mieszkamy. Chcielibyśmy z żoną złożyć wniosek o ustawowe wakacje kredytowe dla jedynego kredytu zaspokajającego nasze i naszych dzieci potrzeby mieszkaniowe, jednakże wg Banku Millennium nie mamy prawa do korzystania ze wsparcia. Powodem, wg Banku jest to, że siostra, będąca moim współkredytobiorcą, na jej kredycie, który zaspokaja jej potrzeby mieszkaniowe, złożyła wniosek o wakacje kredytowe i wg Banku Millennium wyklucza to możliwość złożenia przeze mnie wniosku. Oczywiście rozumiem ostrożność Banku, niemniej jednak moja siostra złożyła wniosek o wakacje kredytowe dla jedynego kredytu który zaspokaja jej potrzeby mieszkaniowe (jest właścicielem i mieszka w mieszkaniu na które wzięła samodzielnie kredyt), a ja chciałbym złożyć wniosek o wakacje kredytowe dla jedynego kredytu, który spłacam i który zaspokaja moje potrzeby mieszkaniowe ( jestem właścicielem domu i mieszkam w nim żoną i dziećmi), Co ciekawe, dowiedziałem się, że inne banki, takie jak pekao sa czy pko bp, w takich sytuacjach jak moja nie mają zastrzeżeń do możliwości składania wniosków. Czyli co Bank to inne zasady czytania ustawy.

    30 sierpnia 2022, 14:27

    Andrzej Prajsnar

    Artykuł 73 ustęp 4 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom (Dz.U. 2022 poz. 1488) mówi, że „Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Brzmienie tego przepisu sugeruje, że z zawieszenia spłaty może skorzystać więcej niż jeden konsument (tzn. każdy konsument posiadający dany kredyt). Ustawodawca używa wprawdzie liczby pojedynczej rzeczownika „konsument”, ale jest to norma w przypadku ustaw, gdzie pojawia się jakieś odwołanie do uprawnień konsumenta. Fakt, że drugi współkredytobiorca chce skorzystać z wakacji kredytowych (przy innym kredycie), nie powinien blokować Państwa wniosku. Jeżeli bank nadal będzie się upierał przy swoim stanowisku, to polecam kontakt z Rzecznikiem Finansowym.

    9 września 2022, 10:39

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023