Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Wyposażenie wnętrz - Porady - Trendy

Oddaj swój głos!

Uzdatnianie wody w domu

Jaki system uzdatniania wody sprawdza się najlepiej? Oczyszczanie i zmiękczanie wody w domu jednorodzinnym.

Uzdatnianie wody w domu

Jednym z często powtarzanych błędów podczas projektowania instalacji wodno – kanalizacyjnej, jest zapominanie o tym, jak ważna jest filtracja wody. Brak zainstalowanych uzdatniaczy może mieć często poważne konsekwencje, zwłaszcza w budynkach ze starą instalacją. W poniższym artykule podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia filtrujące oraz jakich błędów nie popełniać, aby cieszyć się czystą i zdrową wodą o niezbyt wysokim stopniu twardości.

Dlaczego filtracja wody jest ważna?

Obowiązkiem zakładów wodociągowych dostarczających wodę, jest dbanie o to, aby jej jakość była jak najlepsza. Czego zatem powinniśmy się obawiać? Teoretycznie, jeśli woda, która do nas płynie jest czysta, nie mamy czym się martwić. W rzeczywistości jednak, dużym problemem jest stan instalacji wodno – kanalizacyjnych. Woda przepływając przez stare rurociągi, może tracić na wartości, co sprawia, że wielu z nas obawia się picia jej prosto z kranu. Wprawdzie ta, która dopływa do nas wodociągami, jest zdatna do picia, ale jej zapach i smak nie każdemu odpowiada. Jeśli zdecydujemy się na założenie filtrów uzdatniających, ten problem przestanie nas dotyczyć. Znaczną niedogodnością jest także wysoki stopień twardości, co wpływa na jej jakość. Ci z Was, którzy nie posiadają urządzeń uzdatniających i zmiękczających, szybko będą mogli zauważyć wytrącający się z wody kamień. Może to doprowadzać do uszkodzenia urządzeń domowych, w tym między innymi sprzętu AGD, pieców czy instalacji wodnych.

Pamiętajcie także, że woda pochodząca ze studni w wielu przypadkach nie jest zdatna do spożywania, jeśli nie zostały przeprowadzone odpowiednie badania, pozwalające poznać jej jakość. To właśnie na podstawie wyników przeprowadzonej analizy, będziecie mogli wybrać odpowiedni sposób filtracji.
W wodzie z własnego ujęcia występować może żelazo, manga, azotany, jon czy inne związki organiczne, a nawet mikroorganizmy. Na każdy z tych problemów są różne rozwiązania o działaniu jednostkowym oraz kompleksowym.

Co nam daje uzdatniacz wody?

Na rynku dostępne są różne urządzenia uzdatniające i poprawiające jakość wody. Firmy proponują coraz więcej zaawansowanych technicznie rozwiązań, które są bezpieczne dla użytkowników. Zabezpieczają one przede wszystkim przed powstawaniem twardych osadów mineralnych na zaworach, kabinach prysznicowych, wannach czy kafelkach. Dzięki wprowadzonym nowoczesnym rozwiązaniom urządzenia mogą dodatkowo: dezynfekować wodę, usuwać osady biologiczne z instalacji i armatury, a także wpływać zabezpieczająco na sprzęty, takie jak ekspres do kawy, który wytwarza parę wodną. Pamiętajcie, że dopasowanie urządzeń filtrujących powinniście powierzyć specjalistom. Samodzielny wybór instalacji, bez znajomości tematu nie jest dobrym rozwiązaniem. Fachowiec oceni wiele czynników, jakie należy wziąć pod uwagę i dopiero wówczas dopasuje odpowiedni sprzęt.

Czynniki wpływające na dobór instalacji filtrujących

Do najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na decyzję należą : liczba mieszkańców gospodarstwa domowego, przewidywane zużycie wody, ilość miejsca na całą instalację filtrującą w budynku docelowym i preferencje co do obsługi, a także liczba łazienek wraz ze znajdującym się w nich wyposażeniem. Ważną sprawą braną pod uwagę są też indywidualne wymagania mieszkańców dotyczące jakości wody (jej smaku, zapachy, stopnia twardości i przezroczystości). Dobry specjalista w swoim fachu pomoże dobrać prawidłowy system sterowania całą aparaturą, pokazać które urządzenia płukać i kiedy oraz stworzyć całą instrukcję dla każdego laika. Nowoczesne instalacje mogą być też prawie bezobsługowe, determinantem jak zawsze będzie oczywiście cena.

Umiejscowienie uzdatniacza wody i urządzeń zmiękczających

Poza czynnikami, które determinują wybór instalacji, o których wspomnieliśmy powyżej, bardzo istotne jest prawidłowe umiejscowienie wszystkich urządzeń. Filtry powinny być założone w domu w prawidłowo ogrzewanym pomieszczeniu. Bardzo często powtarzanym błędem jest instalowanie ich na zewnątrz. Miejsce, gdzie umieścimy uzdatniacz i zmiękczacz, powinno mieć dostęp do podłączenia z rurociągiem oraz możliwość odprowadzania wody do kanalizacji po płukaniu filtrów. Pamiętać także należy, że w pomieszczeniu takim znajdować się muszą gniazdka elektryczne. To detale, o których wielu z nas niestety zapomina. Miejsce przeznaczone na wspomniane instalacje powinno być też wysokie (filtry są zwykle dość duże), zwłaszcza te, które wymagają dodatkowych zbiorników na chemię. W przypadku pobierania wody z wodociągów filtry montuje się za wodomierzem, a w domach z własnym ujęciem za miejscem, w którym woda wchodzi do budynku docelowego. Ceny urządzeń uzdatniający oraz zmiękczających wodę wraz ze stacją bazową wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od indywidualnie rozpisanych przez specjalistę potrzeb można ocenić jaki koszt poniesiecie w przypadku Waszego domu czy mieszkania.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy